Znalezienie dobrego pediatry nie jest łatwym zadaniem, ale staje się mniej trudne, gdy wiemy… kogo szukać. Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy wybrałaś odpowiedniego specjalistę dla swojego dziecka, to przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego, jakie cechy powinien mieć profesjonalny pediatra i od jakich lekarzy lepiej trzymać się… z daleka.
Dobry pediatra – poznasz go po tym, że…
- ma dla was czas
Dobry specjalista doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że od jego właściwej diagnozy zależy nie tylko zdrowie, ale często nawet życie dziecka. Dlatego poświęca każdemu pacjentowi wystarczająco dużo uwagi. Nie pogania cię, mówi spokojnie i nie widać w jego ruchach pośpiechu. Słucha tego, co do niego mówisz.
- jest dokładny
Czyli dokładnie i powoli bada dziecko, często każąc wcześniej rozebrać je do samych majtek. Podczas badania zwraca uwagę nie tylko na problem, z którym przyszłaś – może na przykład dodatkowo sprawdzić, czy jąderka u małego niemowlęcia na pewno zeszły do moszny albo ocenia kształt główki.
Jeżeli korzystasz z usług Narodowego Funduszu Zdrowia, to w tym przypadku najpewniej jest to lekarz, który ma zawsze opóźnienia. Nie może być inaczej, jeżeli zapisuje się do niego np. 20 małych pacjentów i przychodnia na każdą wizytę przeznacza 10 minut, a lekarz to ignoruje i na dokładne badanie oraz rozmowę z rodzicem potrzebuje 20 minut. Jeśli więc wiesz, że twój lekarz jest dokładny, zawsze poświęca wam wystarczająco dużo uwagi i czasu, patrzy na dziecko wieloaspektowo, to kolejki do niego są mniejszym złem.
- traktuje rodzica jako cenne źródło informacji
Niestety, wielu lekarzy skupia całą swoją uwagę na dziecku, w zasadzie ignorując często uwagi rodziców. Dobry lekarz tego nie zrobi – zdaje sobie sprawę, że wiesz o swoim dziecku bardzo dużo, a twoje obserwacje mogą wnieść sporo do diagnozy. Dobry lekarz zawsze zadaje rodzicowi co najmniej kilka pytań i uważnie słucha odpowiedzi!
Jeśli nie czujesz się lekceważona, nie masz wrażenia, że pediatra traktuje cię z wyższością („ja tu jestem lekarzem”), ale wręcz przeciwnie – że jesteś pomocna przy stawianiu diagnozy, to wiedz, że jest dobrze.
- szanuje dziecko i matkę
Oczywiście trudno wymagać od lekarza, aby dopytywać sześciomiesięcznego bobasa o jego samopoczucie czy objawy. Ale już w przypadku siedmioletniego dziecka lekarz powinien przynajmniej część pytań zadać samemu choremu – chodzi tutaj między innymi o okazanie szacunku pacjentowi.
Inne oznaki tego, że lekarz was szanuje, to utrzymywanie kontaktu wzrokowego (oczywiście w miarę możliwości), pojawianie się w przychodni na czas (albo przepraszanie w przypadku spóźnienia), a także kulturalne zachowanie. Niedopuszczalne jest, aby pediatra mówił na przykład: „Niech wejdzie”, „Niech się rozbierze” i tym podobne.
Szacunek do dziecka przejawia się także w rozumieniu, że malec może się bać czy wstydzić. Dobry lekarz nie zdenerwuje się na dwulatka za przejaw histerii spowodowanej strachem, a gdy siedmiolatek nie chce się rozebrać – poświęci chwilkę na tłumaczenie, skąd taka potrzeba.
- jest dostępny, gdy coś się dzieje
Najlepsi specjaliści nie „odcinają” się od rodzica i dziecka, gdy tylko zamkną się za nimi drzwi. Dobry lekarz, w razie trudnej sytuacji, podaje swój numer kontaktowy i prosi o kontakt. Oczywiście nie musi się tak dziać, jeżeli mówimy o zwykłym zapaleniu gardła. Jeśli jednak sytuacja robi się poważniejsza, to dobry pediatra tak właśnie postąpi.
Zmiana pediatry jak poznać, że trafiliście do złego lekarza?
Niestety, nie każdego lekarza można nazwać profesjonalistą. Nie zawsze jednak wiemy, czy wybrany przez nas pediatra jest tym, którego należy jak najszybciej zmienić. W decyzji pomogą ci poniższe punkty. Zacznij szukać nowego pediatry, jeśli aktualny:
- nie potrafi postawić diagnozy
I widać to bardzo wyraźnie. Długo się zastanawia, mamrocze, że nie jest pewien, mówi: „To może zróbmy tak…”. Najgorsi lekarze zachowują się niemal tak, jakby oczekiwali, że to sam rodzic postawi diagnozę („Myślę, że to zapalenie gardła, jak pani sądzi?”). Lekarz powinien umieć postawić diagnozę. Jeśli nie jest pewien, to jedynym rozsądnym krokiem jest konsultacja z innym specjalistą.
- nie myje rąk przed badaniem
To powinno być automatyczne zachowanie pediatry twojego dziecka. Zwróć na to uwagę, koniecznie!
- przepisuje antybiotyk przy każdej infekcji
Dobry lekarz doskonale wie, że antybiotyki stosuje się wtedy, gdy zachodzi najwyższa konieczność – ich częste podawanie osłabia układ immunologiczny. Specjalista wysokiej klasy potrafi też postawić się rodzicowi, gdy jest pewny swojego zdania i wie, że antybiotyk akurat nie jest potrzebny (a rodzic sugeruje jego przepisanie). Jeśli z kolei pediatra twojego dziecka bardzo chętnie sięga po antybiotyki (chociaż sama nawet masz czasem wrażenie, że można byłoby poczekać z takim krokiem), to przepisz dziecko do innego lekarza.