Sponsorowany
Artykuł
Jakie witaminy i minerały są istotne podczas karmienia piersią?
W okresie laktacji wielką wagę należy przywiązywać do składników odżywczych takich jak minerały np. wapń na kości, żelazo (wspiera czerwone krwinki), jod (na tarczycę), magnez (mięśnie), selen (antyoksydant). Kluczowe są również te tłustsze składniki jak kwasy omega-3, w szczególności DHA i EPA, a także cały pakiet lipofilnych witamin określanych skrótem ADEK. Oczywiście w tym wszystkim nie może zabraknąć witamin B-complex (np. B6, B12 i B9), które mają istotne znaczenie dla układu krwiotwórczego i funkcjonowania układu nerwowego.
Witaminy dla kobiet karmiących z apteki – czy są potrzebne?
Kobiety karmiące piersią mają zwiększone zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, które lądują ostatecznie w matczynym mleku, a ono z kolei odżywia dziecko zapewniając mu właściwy rozwój. Dobrze dobrany suplement diety może zapewnić niezbędną dawkę substancji odżywczych w zakresie mikro i makroelementów np. witamin z grupy B, D, K, E, które mogą być trudne do zdobycia jedynie ze zrównoważonej diety. Podsumowując istotne witaminy dla kobiet karmiących to te rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach, a także związki jak pseudowitaminy – za taki kiedyś była uznawana cholina.
Jakie preparaty witaminowe są odpowiednie dla matek karmiących?
Wybierając suplementy jak witaminy dla matek karmiących piersią zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów, które są przeznaczone właśnie dla kobiet w okresie laktacji. Takie suplementy dostępne są w postaci kapsułek, tabletek czy innych form tj. postaciach farmaceutycznych, dostępnych w aptekach np. jako herbatka (np. z dzikiej róży mogąca dostarczać witaminy C i flawonoidów) lub syrop.
Witaminy i minerały niezbędne podczas laktacji
Niejednokrotnie kobieta w ciąży słyszała o konieczności suplementacji kwasu foliowego, jodu, żelaza i innych składników, ponieważ miało to bezpośredni i pośredni wpływ na rozwój dziecka, przebieg ciąży i ostateczne jej rozwiązanie. W czasie karmienia dzidziusia mlekiem w dalszym ciągu kluczowe są witaminy i minerały dla kobiet w czasie laktacji. Nie tylko ze względu na dostarczenie dziecku jak najlepszego jakościowo mleka bogatego w składniki odżywcze, ale również regenerację organizmu po porodzie i w czasie połogu. Oprócz tego witaminy po porodzie u mam zaczynających karmienie wspierają regenerację organizmu.
Dlaczego wapń jest ważny dla matek karmiących?
Wapń odgrywa kluczową rolę w rozwoju kości u dziecka oraz utrzymaniu zdrowia kości u kobiety karmiącej. Niedobór wapnia może prowadzić do zwiększonego ryzyka osteoporozy i złamań kości u matki, dlatego też warto zadbać o odpowiednie spożycie wapnia lub wybrać suplementy zawierające ten składnik, np. kapsułki z węglanem wapnia lub jego sól organiczna znana jako mleczan wapnia.
Dlaczego magnez jest istotny dla kobiet karmiących?
Magnez odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu, szczególnie podczas okresu laktacji. Wspiera m.in. prawidłowe funkcjonowanie mięśni, w tym mięśnia sercowego, a także wpływa na układ nerwowy. Dlatego też dostarczenie odpowiednich ilości magnezu jest istotne dla kobiet karmiących.
Jakie witaminy powinny być uwzględnione w suplemencie dla matek karmiących?
Preparaty dla matek karmiących z witaminami powinny zawierać nie tylko wspomniany wapń będący makroelementem, ale również witaminy. Żadnej mamy nie trzeba przekonywać o konieczności suplementacji witaminy D, która również ląduje w diecie niemowląt w dawce zależnie od wieku 400 do 800 j.m. W dalszej kolejności to oczywiście witamina K o znaczeniu dla kości i krzepnięcia, A i E dla stanu skóry i błon śluzowych. Uwadze nie umkną również witaminy z grupy B, które szczególnie przydadzą się we wsparciu czerwonych krwinek i innych elementów morfotycznych krwi.
Jakie minerały są konieczne w okresie laktacji?
W okresie karmienia piersią szczególną uwagę należy zwrócić na dostarczenie odpowiednich ilości substancji odżywczych, takich jak wapń, żelazo, jod, magnez, selen i cynk. Warto skonsultować się z farmaceutą w celu doboru odpowiedniego suplementu diety przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb.
Czym warto jeszcze suplementować się podczas karmienia piersią?
Suplementacja w okresie laktacji może być istotna, ponieważ pozwala uzupełnić ewentualne niedobory składników odżywczych, które mogą wystąpić pomimo starannego doboru diety. Wiele matek karmiących może mieć trudności z pokryciem zapotrzebowania na składniki odżywcze jedynie za pomocą posiłków, dlatego warto rozważyć stosowanie suplementów diety. W ich składzie mogą znaleźć się również zioła np. żurawina, która pomoże zadbać o zdrowie układu moczowego. Wprawdzie artykuł dotyczy przede wszystkim witamin, jednak nie można pominąć tak kluczowych składników dla zdrowia mamy i dziecka jak wspomniane kwasy omega-3 z uwzględnieniem EPA i DHA, które w czasie ciąży odpowiadały za rozwój mózgu dziecka i wzroku wraz z oczami. Podobnie w przypadku innych składników jak cholina będąca budulcem dla błon komórkowych w obrębie matczynym tkanek i nie tylko.
Jakie składniki współgrają z witaminami dla mam karmiących?
Po ciąży ważne jest, aby nadal dbać o odpowiednie spożycie witamin, zwłaszcza jeśli karmisz piersią. Nie można zapominać o NNKT jak kwas dokozaheksaenowy (DHA) i EPA. Ważne jest także kontynuowanie suplementacji kwasów omega-3, zwłaszcza gdy kobieta karmi piersią, ponieważ mają one pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka. Zawsze jednak zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia indywidualnych potrzeb witaminowych.