Wirus RSV u dzieci - jak leczyć?

Artykuł Partnera Każdy rodzic wie, że dzieci przyciągają zarazki jak magnesy. Szczególnie te chodzące do żłobka i przedszkola. Według statystyk przeciętne dziecko przechodzi od 6 do 8 przeziębień rocznie. Podczas gdy większość typowych przeziębień będzie miała łagodny przebieg i nie będzie zbyt dokuczliwa, to istnieje wirus, którego nie można bagatelizować – RSV.
Wirus RSV u dzieci - jak leczyć?

Czym jest syncytialny wirus oddechowy (RSV)?

RSV powoduje objawy podobne do przeziębienia, takie jak kaszel, katar, a czasami gorączka. U niektórych dzieci może mieć jednak poważniejszy przebieg. Starsze dzieci i dorośli odczuwają zazwyczaj wirusa jako przeziębienie, jednak u małych dzieci może on nawet powodować zagrożenie życia.

RSV jest najczęstszą chorobą układu oddechowego, która powoduje infekcje dróg oddechowych (płuc, nosa i gardła). Większość dzieci przechodzi taką infekcję przynajmniej raz przed ukończeniem 2 roku życia. W większości przypadków choroba powoduje łagodne objawy przypominające przeziębienie, ale czasami jej przebieg może być ciężki i prawdopodobnie wymagać hospitalizacji.

RSV stwarza większe ryzyko ciężkich infekcji i powikłań u niemowląt, zwłaszcza wcześniaków, małych dzieci z wrodzoną wadą serca lub przewlekłą chorobą płuc oraz dzieci z osłabionym układem odpornościowym. Może powodować poważne problemy, takie jak zapalenie płuc i wywoływać objawy u dzieci z astmą.

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową – przez kaszel lub kichanie – przez bezpośredni kontakt lub przez zarazki na powierzchniach takich jak blaty, uchwyty, zabawki dla dzieci, a nawet ubrania. Wirus może przetrwać aż do kilku godzin na różnego rodzaju powierzchniach. Jeśli Twoje dziecko dotknie oczu, nosa lub ust po dotknięciu przedmiotu, na którym znajdują się cząsteczki wirusa, mogą się zarazić. Najczęściej sezon RSV występuje w miesiącach jesienno-zimowych, ale można go zaobserwować przez cały rok.

Jakie są objawy RSV?

RSV jest bardzo zaraźliwy. Zwykle jest zakaźny przez około trzy do ośmiu dni po wystąpieniu objawów. Wiele objawów może przypominać zwykłe przeziębienie, takie jak kaszel, gorączka, ból gardła, głowy i zmęczenie. Jednak ciężki RSV u dzieci może prowadzić do bardziej niebezpiecznych objawów. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli u dziecka wystąpią następujące objawy:

  • świszczący dźwięk podczas oddychania
  • krótkie, płytkie lub szybkie oddechy
  • problemy z jedzeniem, piciem lub połykaniem (dla dzieci karmionych piersią: odmowa karmienia piersią lub butelką)
  • wysoka gorączka
  • pogarszający się kaszel
  • oznaki odwodnienia, w tym brak łez podczas płaczu, mało lub brak moczu w pieluszce przez sześć godzin oraz chłodna, sucha skóra

Jeśli Twoje dziecko jest bardzo zmęczone lub nieprzytomne, ma trudności z oddychaniem i/lub sinieje wokół ust i koniuszków palców, koniecznie zadzwoń pod numer alarmowy.

Leczenie RSV

Chociaż nie ma jeszcze jednego sprawdzonego sposobu leczenia wirusa RSV, a leki takie jak sterydy i antybiotyki są nieskuteczne, większość dzieci dochodzi do siebie w ciągu tygodnia lub dwóch. RSV jest wirusem, więc antybiotyki nie pomogą wyleczyć infekcji. W rzeczywistości, jeśli są stosowane nieprawidłowo, mogą w przyszłości wywołać gorsze infekcje u tego dziecka. Zamiast tego większość metod leczenia koncentruje się na zmniejszeniu niepożądanych objawów i udrożnieniu dróg oddechowych. Dzieci powinny w tym okresie przebywać w domu, pić dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu, przyjmować leki dostępne bez recepty w celu złagodzenia bólu i obniżenia gorączki.

Poważne przypadki mogą wymagać opieki szpitalnej, która będzie obejmować podawanie dożylnie płynów lub leki rozszerzające oskrzela w celu udrożnienia dróg oddechowych dziecka. Często wystarczy zazwyczaj jednak recepta online i czas spędzony w łóżku.

Konsultacja online - sposób na uzyskanie leków, jeśli Twoje dziecko lekko znosi wirusa

Jeżeli nasze dziecko znosi przebieg wirusa RSV jak typowe przeziębienie, to często nie mamy serca ciągać go do lekarza, gdzie może jeszcze zarazić się czymś poważniejszym. Lepszym rozwiązaniem będzie tutaj medyk online. Recepta na leki, którą nam wystawi, działa tak samo jak recepta tradycyjna. E-recepta i lekarz online pozwoli nam na szybkie uzyskanie potrzebnych leków i ulżenie naszemu dziecku.

Jak zapobiegać zarażeniem się wirusem RSV?

Istnieją na szczęście sposoby na to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa RSV i innych wirusów układu oddechowego. Często myj ręce dziecka mydłem i ciepłą wodą, zwłaszcza przed jedzeniem i po skorzystaniu z łazienki lub zmianie pieluchy. Unikaj dzielenia się jedzeniem, kubkami i sztućcami, ręcznikami, szczoteczkami do zębów lub smoczkami. Umyj i zdezynfekuj zabawki, ubrania, lady i inne wspólne powierzchnie. Oczywiście unikaj też z dzieckiem kontaktów z osobami, które mają objawy przeziębienia.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia