Sponsorowany
Starczowzroczność – co to jest?
Pogorszenie się widzenia następuje wraz z wiekiem i spowodowane jest wiotczeniem mięśni regulujących akomodację oka, czyli jego zdolność dostosowania ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się w różnej odległości. W przebiegu starczowzroczności soczewka zaczyna powoli tracić sprężystość, w wyniku czego twardnieje. Doprowadza to zwykle do problemów z widzeniem z bliska a więc przede wszystkim z czytaniem. Starczowzroczność nie jest wadą wzroku.
Starczowzroczność, nazywana fachowo prezbiopią, to stan pogarszającej się jakości widzenia, który jest następstwem wielu występujących równolegle czynników.
Jak objawia się starczowzroczność?
Do typowych objawów starczowzroczności zalicza się nieostre widzenie z bliska. Pacjent może mieć problemy z precyzyjnymi czynnościami takimi jak nawleczenie nitki na igłę, przeczytanie treści na opakowaniu produktu małym drukiem albo odczytanie godziny na zegarku. Pojawia się potrzeba odsunięcia od oczu tekstu, aby móc go przeczytać.
W przebiegu prezbiopii pacjent może tak skupiać wzrok i wykonywać wysiłek akomodacyjny, że wywołuje to bóle głowy i wrażenie nadmiernego zmęczenia oczu.
W miarę upływu czasu proste czynności, np. odczytanie wiadomości na telefonie komórkowym, zaczynają stwarzać problemy. Starczowzroczność nie postępuje gwałtownie, rozwija się stopniowo. Kłopoty z widzeniem z bliska najpierw pojawiają się w warunkach słabego oświetlenia albo przy większym zmęczeniu, ale z czasem są już codziennością.
Jak leczyć prezbiopię?
Czy prezbiopię w ogóle się leczy? Jak najbardziej, a wizyta w gabinecie okulistycznym to konieczność, jeśli pacjent chce zahamować starczowzroczność i przywrócić dobrą jakość widzenia. Na wizytę u wybranego okulisty można umówić się za pośrednictwem strony: https://enel.pl/lekarze/warszawa/okulista_124/.
Prezbiopia, mimo że nie jest chorobą ani wadą wzroku, to ujemnie wpływa na komfort życia pacjentów. Warto badać wzrok regularnie, aby móc w porę zareagować.
We wstępnym etapie rozwoju starczowzroczności można wykonywać proste zabiegi dla polepszenia widzenia. Są one polecane także i tym osobom, które pracują wiele godzin przy komputerze lub dużo czytają. Trzeba dawać oczom wytchnienie, odwracać wzrok od monitora i patrzeć na dalej położone przedmioty, czyli w odległości co najmniej 6 metrów. Należy robić przerwy podczas pracy przy ekranie lub czytania. Jeśli problemy z widzeniem stają się szczególnie dokuczliwe, lekarz może zaproponować korekcję starczowzroczności.
Przy niedostatecznej akomodacji oczu okulista określi, w czym tkwi problem i przedstawi możliwe rozwiązania. Najprościej i najbezpieczniej jest stosować szkła korekcyjne do bliży. Na ogół stosowane są przy tym jednoogniskowe okulary o mocy zapewniającej dobre widzenie. Jednak pewną niedogodnością jest to, że trzeba je często zdejmować, by widzieć to, co znajduje się w dalszej odległości.
Dlatego lepszym rozwiązaniem może być wykorzystanie szkieł dwuogniskowych bądź progresywnych, co pozwala na wyraźne widzenie na różne odległości przy użyciu jednej pary okularów. Trzeba się do nich przyzwyczaić – ich noszenie wymaga przejścia przez etap adaptacji.
Inwazyjną metodą leczenia starczowzroczności jest korekcja laserowa. Stosuje się przy tym m.in. zabieg Presbyond LBV, w ramach którego wykorzystuje się zjawisko aberracji sferycznej dla uzyskania efektu optycznego, który będzie wspierał widzenie w bliży.