Sponsorowany
Starzenie się społeczeństwa a zaćma
Czym jest zaćma? Jest to zmętnienie soczewki oka, które uniemożliwia prawidłowe widzenie na siatkówce. Może występować jednostronnie lub dotyczyć obojga oczu. Jest to spowodowane utratą elastyczności soczewki, która najczęściej wynika ze starzenia się naszego ciała. Z wiekiem do wspomnianej soczewki nie dociera tyle substancji odżywczych, co miało miejsce w młodym wieku. Oczywiście nie tylko podeszły wiek ma wpływ na powstanie zaćmy. Istnieje zaćma wrodzona, jak i ta nabyta. Na tę chorobę oczu mogą również wpływać takie czynniki jak:
- dziedziczność,
- zaburzenia metaboliczne,
- zakażenia okresu noworodkowego,
- cukrzyca,
- zapalenie rogówki,
- uraz gałki ocznej.
To oczywiście jedynie kilka elementów, które mogą mieć wpływ na pojawienie się zaćmy. Chcieliśmy podkreślić, jak szeroka może okazać się geneza tej choroby. Dlatego najlepiej, w przypadku niepokojących objawów:
- przymglone widzenie,
- pogorszenie ostrości widzenia,
- zaburzenia widzenia na odległość,
- zez i oczopląs u dzieci,
skonsultować się ze specjalistą, który określi podłoże zaćmy i wdroży odpowiednią terapię.
Co ważne, Polacy coraz częściej będą uskarżali się na tego rodzaju dolegliwości, będą chorowali na zaćmę. Dlaczego? Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, co oczywiście wpływa również na statystyki. Już kilkaset tysięcy rodaków czeka na operację zaćmy - https://blikpol.pl/operacja-zacmy - która jest jedyną obecnie skuteczną terapią w leczeniu tej choroby oczu. Wielu pacjentów obawia się tego zabiegu. Jednak niesłusznie. Wykonany pod okiem fachowców, w poważanej i sprawdzonej klinice staje się niemalże rutynowym zabiegiem okulistycznym. Co o operacji powinni wiedzieć pacjenci, u których zdiagnozowano zaćmę?
Nie taki zabieg zaćmy straszny, jak go malują
Zanim lekarze usuną nam kataraktę (zaćmę), pacjent przechodzi badania kwalifikacyjne. Mają one zdiagnozować lub wykluczyć przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji. Nie tylko będą one obejmowały badania okulistyczne, ale nader często również laboratoryjne. Następnie, po zakwalifikowaniu do zabiegu, lekarz informuje pacjenta, jak ma przygotować się do dnia zabiegu.
Ważne, by w tym dniu pacjenci nie stosowali kosmetyków do twarzy, np. makijażu. Na operację należy przyjść na czczo. Potem otrzymujemy znieczulenie miejscowe w postaci kropel do oczu. Następnie zaczyna się kilkunastominutowy zabieg (może trwać do około 20 minut). Po usunięciu zaćmy lekarz wkleja nową soczewkę.
Taki zabieg jest bezbolesny i szybki. Nacięcie jest na tyle małe, że nie wymaga szwów. Dlatego też pacjenci mogą już w krótkim czasie powrócić do swoich zadań, obowiązków. Oczywiście, przez jakiś czas dbając o to, by nie nadwyrężać organizmu, m.in. nie podnosząc ciężarów. Wiele osób, które pracują fizycznie, otrzymują od lekarza zwolnienie na około miesiąc, by zapewnić im odpowiednią rekonwalescencję oka. Należy również stosować odpowiednią dietę oraz o optymalną ilość snu.
Zaćma to jeden z największych problemów polskiej medycyny, dlatego należy mieć świadomość jej negatywnych skutków. W porę usunięta katarakta może odmienić nasz komfort życia i zniwelować ryzyko nieodwracalnych zmian widzenia czy nawet utraty wzroku.