Sponsorowany
Rozszerzanie diety niemowlaka to przełomowy moment w życiu każdej mamy. Najlepiej potraktować ten czas jako wspaniałą przygodę – Twoją i Twojego dziecka. W końcu maluch będzie miał szansę poznać nie tylko nowe smaki, ale również zapach, teksturę i konsystencję poszczególnych potraw. To bardzo ekscytujące!
Kształtowanie nawyków żywieniowych zaczyna się wraz z pierwszym, nowym pokarmem. Zadbaj więc o to, aby w menu dziecka znalazły się wyłącznie pokarmy najwyższej jakości – najlepiej ekologiczne produkty dla dzieci. Dzięki nim Twoja pociecha będzie zdrowo rosła i prawidłowo się rozwijała.
Kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka? Co podawać na początku? Rozwiewamy wątpliwości.
Kiedy i jak zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?
Stało się! Twoja pociecha jest już na tyle duża, że możecie rozpocząć nową przygodę. Jeśli nadal się zastanawiasz, czy to aby na pewno ten moment, spieszymy z pomocą.
Rozszerzanie diety niemowlaka powinno rozpocząć się nie wcześniej niż w 17. Tygodniu i nie później niż w 26. Tygodniu jego życia. Dotyczy to dziecka karmionego piersią i tego, które jest karmione mlekiem modyfikowanym. Nadal masz wątpliwości, czy Twoje dziecko jest gotowe na nowe produkty? Obserwuj je i jeśli wykazuje poniższe cechy, to znak, że możecie spróbować nowego menu:
- siedzi stabilnie – samodzielnie lub z podparciem,
- umie chwytać łyżeczkę lub samodzielnie chwyta kawałki jedzenia,
- interesuje się jedzeniem rodziców – co mają na talerzu,
- jego koordynacja ruchowa jest na tyle zaawansowana, że bez problemu kontroluje ruchy głowy.
Pamiętaj tylko, aby nowa dieta noworodka składała się z posiłków o gładkiej konsystencji. Jeszcze przyjdzie czas na większe kawałki – mniej więcej około 9. miesiąca życia. Na początku posiłki powinny być jednoskładnikowe, na przykład z dyni lub ziemniaczków. Oczywiście stosowanie soli i cukru nie wchodzi w grę.
Przygotuj się też na to, że maluch może nie zaakceptować nowego, co nie oznacza, że tak będzie zawsze. Nauka pierwszych smaków może zająć trochę czasu. Czasami trzeba podać mu coś kilka razy – nawet 10 – żeby bobas przekonał się i przyzwyczaił do nowego produktu.
Ważne jest, żeby pomiędzy kolejnymi, nowymi produktami robić kilka dni przerwy. W ten sposób zaobserwujesz ewentualne reakcje alergiczne.
Porcje nowych posiłków nie powinny być duże, maksymalnie kilka łyżeczek. Zadbaj o to, aby dziecko miało swoją własną łyżeczkę – najlepiej twardą i płaską. W ten sposób łatwiej mu będzie ściągać z niej pokarm.
Rozszerzanie diety niemowlaka – w jakiej kolejności wprowadzać pokarmy do jego diety?
Rozszerzanie diety u niemowląt, choć może być indywidualne, to jednak rządzi się pewnymi prawami. Co prawda współczesny model jest dość elastyczny i nie zawiera sztywnych zasad, ale w niektórych kwestiach warto trzymać się tradycji. Co to znaczy?
Warzywa
Wprowadzanie pokarmów u niemowląt warto rozpocząć od warzyw. Dobrze jest wybierać ekologiczne warzywa, pochodzące z zaufanego źródła. Jako pierwsze sprawdzą się: marchewka, dynia, ziemniaki, groszek. Powinny być ugotowane lub przyrządzone na parze. Następnie można spróbować podać cukinię, kalafior, szpinak, seler, paprykę.
Owoce
Po etapie warzywnym dieta dziecka może zostać wzbogacona o owoce. Warto wybierać ekologiczne owoce, pochodzące od zaufanego dostawcy. Tutaj odpowiednie będą jabłka i gruszki, podane w formie przecieru lub musu. Dobre będą również przecierowe soki owocowe – źródło cennych witamin i składników mineralnych.
Mięso i ryby
Tutaj rodzic decyduje, który produkt wprowadzić jako pierwszy. Jeśli chodzi o mięsa, to doskonale sprawdzą się te delikatne, jak drób czy cielęcina. Z ryb najlepszym wyborem będą: dorsz, halibut, łosoś, śledź. Są one świetnym źródłem kwasów DHA, tak ważnych dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.
Jajka
Nowy schemat żywienia pozwala na podawanie dziecku jajek w całości. Można je serwować na twardo lub na miękko, a także pod postacią placków czy omletów.
Produkty zbożowe
Kaszki i kleiki to niejedyna propozycja. Dobrą alternatywą dla nich są płatki zbożowe, na przykład owsiane lub jaglane. Można je przygotować na wodzie lub na mleku i podać z ulubionymi owocami dziecka. Na tym etapie rozszerzania diety dziecka można zacząć podawać pieczywo, makaron, kasze i ryż.
Nasiona roślin strączkowych
Tutaj warto uważać i poszczególne produkty wprowadzać stopniowo. Przede wszystkim ze względu na potencjalny efekt wzdymający. Dobrze zacząć od soczewicy, która jest uznawana za najbardziej lekkostrawną wśród strączków. Jak ją podać? Jako dodatek do zupy lub w formie kotlecików.
Nabiał
Twoje dziecko sukcesywnie kontynuuje przygodę z pokarmami stałymi? Możesz zacząć podawać mu jogurty naturalne, kefir, dobre jakościowo serki homogenizowane.
Oleje i tłuszcze
Oleje to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie warto ograniczać się wyłącznie do jednego rodzaju, tylko podawać na zmianę różne. Dobrze sprawdzi się oliwa z oliwek, olej słonecznikowy i rzepakowy. Możesz polewać nimi warzywa lub makaron, smażyć na nich lub dodawać do zup.
Na co uważać rozszerzając dietę dziecka?
Rozszerzanie diety niemowlaka nie jest trudne, ale niesie po drodze kilka niespodzianek. Zazwyczaj każdy z nas, rodziców, stawia sobie ambitne cele i jeśli dziecko za nimi nie nadąża, zaczynamy się martwić, że coś jest nie tak. Spokojnie!
Każdy maluch jest inny i ma inne tempo. Tak więc nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Może Twoje maleństwo nie jest jeszcze gotowe.
Postaraj się zadbać o różnorodność menu. Nie tylko po to, żeby dziecko w przyszłości było bardziej otwarte na nieznane smaki, ale też dlatego, aby szybciej oswoiło się z nowościami.
Zawsze dobieraj produkty i ich formę do umiejętności dziecka. Nadal podstawę żywienia stanowi mleko matki lub modyfikowane, więc nie można na siłę uszczęśliwiać maluszka.
Utarł się pewien schemat, jakoby produkty potencjalnie alergizujące wprowadzać na samym końcu. Błąd. Możesz je wprowadzić tak samo, jak inne produkty. Jest tylko jedno „ale”.
Zawsze rób to w domu oraz w małych ilościach, uważnie obserwując reakcję dziecka na ich wprowadzenie. Jeśli zauważysz, że po wprowadzeniu konkretnego produktu nastąpiły niepożądane zmiany, odstaw go i skonsultuj się z pediatrą.
I jeszcze jedno. Musisz pamiętać, że dziecko nie będzie od razu potrafiło jeść. Tak samo, jak nie umie chodzić zaraz po urodzeniu. Musisz je tego nauczyć – stopniowo, krok po kroku.
Początkowo maluch będzie mieć problem nie tylko z pobieraniem jedzenia i trafianiem do buzi, ale także z gryzieniem, przeżuwaniem, a nawet połykaniem. To normalne, że na początku dziecko wypluwa jedzenie, krztusi się i dławi. Musisz zachować cierpliwość i czujność!
Jak ważna jest jakość pierwszych produktów spożywczych podawanych dziecku?
Bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza! W żywieniu dziecka nie ma miejsca na przypadek. Musisz pamiętać, że przewód pokarmowy niemowlaka jest wyjątkowo wrażliwy. Wynika to z jego niedojrzałości. Ale nie tylko.
Do 3. roku życia narządy i układy w organizmie dziecka cały czas się rozwijają i wykazują wysoką wrażliwość na szkodliwe substancje dostarczane wraz z pożywienie. Dlatego zawsze podawaj mu wyłącznie świeże i dobrej jakości jedzenie – najlepiej ekologiczne produkty dla dzieci.
Podczas rozszerzania diety niemowlaka najlepiej postawić na żywność ekologiczną
Wybieraj ekologiczne warzywa oraz ekologiczne owoce – ze znakiem Zielonego Euro Liścia, który oznacza, że produkt przeszedł rygorystyczne kontrole i badania. To samo dotyczy produktów zbożowych, mięsa, jajek i nabiału.
W ten sposób zadbasz o zdrowy rozwój dziecka, zminimalizujesz ryzyko alergii, wysypki czy bólu brzuszka, a poza tym będziesz mieć pewność, że maluch je naprawdę zdrowo.
Żywność ekologiczna przede wszystkim odznacza się tym, że zawiera więcej cennych składników odżywczych, a jednocześnie mniej szkodliwych substancji.
I tak na przykład ekologiczne warzywa i owoce są wolne od metali ciężkich, a także pestycydów, azotanów i azotynów, ponieważ wzrastają w naturalnym cyklu, bez ingerencji chemicznych oprysków czy sztucznych nawozów, zazwyczaj na czystych terenach, z dala od potencjalnych źródeł zanieczyszczeń.
Z kolei kupując ekologiczne mięso, jaja czy nabiał masz pewność, że zwierzęta były hodowane w sposób humanitarny (bezstresowy), co oczywiście również przekłada się na jakość produktów.
Wysokiej jakości produkty z certyfikatem Zielonego Euro Liścia oferuje sklep z ekologicznymi warzywami i owocami PyszneEko.pl. W asortymencie można również znaleźć ekologiczne mięso, jaja, nabiał i produkty zbożowe, a więc to wszystko, co powinno znaleźć się w zdrowej diecie dziecka.
Ekologiczne produkty dla dzieci z oferty PyszneEko.pl są smaczne i wartościowe. Sprawdzą się nie tylko w domu, podczas rozszerzania diety niemowlaka, ale również później – podczas podróży, spacerów i wszystkich innych aktywności.
Sklep ekologiczny PyszneEko.pl to wysokiej jakości żywność, która jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Zakupy możesz robić bez wychodzenia z domu i nie rozstając się ze swoją pociechą. Szybko, wygodnie, bezproblemowo!