Mam ochotę na rybkę - Ryby w diecie niemowlaka

Zgodnie z obowiązującymi od maja 2007 roku zaleceniami, ryby w diecie dziecka mogą pojawić się już w 6 miesiącu życia u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym i 7 miesiącu życia u dzieci karmionych piersią.

ryby w diecie niemowlaka
Zgodnie z obowiązującymi od maja 2007 roku zaleceniami, ryby w diecie dziecka mogą pojawić się już w 6 miesiącu życia u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym i 7 miesiącu życia u dzieci karmionych piersią. Alergią pokarmową na rybie białko dotkniętych jest tylko 3-7 proc. dzieci. W diecie małych Francuzów, Szwedów, Włochów czy Japończyków od dawna ryby wprowadzano znacznie wcześniej niż w Polsce.

Ryby do diety dziecka wprowadzaj ostrożnie, do tej pory zalecano ich podawanie po 12 miesiącu, ze względu na to ze ich białko może okazać się alergenem.

Na początku podawaj niewielką ilość (ok. 10g) gotowanej na parze lub upieczonej w folii ryby jako dodatek do zupki lub papki - zamiast mięsa. Jeśli nie wystąpią żadne objawy alergii np.: wysypka, biegunka, bóle brzucha, możesz zwiększać porcje i podawać je częściej - najmniej dwa razy w tygodniu.

Jeżli dziecko nie zaakceptuje rybnych potraw, nie zmuszaj do ich jedzenia. Dzieci instynktownie unikają pokarmów, które im szkodzą - może okazać się, że dziecko jest po prostu na rybie białko uczulone.

Dlaczego warto karmić dzieci rybami?

Podstawowy skład ryb to woda, tłuszcz i białko. Chude ryby (dorsz, morszczuk, szczupak) zawierają do 1 proc. tłuszczu, średnio tłuste (karp, płotka, karmazyn) do 5 proc., zaś tłuste (halibut, łosoś, makrela, sardynka, szprotki, śledź) - ponad 5 proc.

Rybie mięso dostracza witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układów: nerwowego, krwionośnego, hormonalnego, immunologicznego. Tłuste ryby dostarczają witamin A i D oraz białka, które jest potrzebne jako budulec tkanek, głównie mięśni.

Tłuste morskie ryby, są źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 potrzebnych do rozwoju mózgu, wzmacniania odporności, łagodzenia stanów zapalnych.

Częste jedzenie ryb może zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych - nadciśnienia, miażdżycy, chorób układu krążenia.

Jakie ryby dla malucha?

W diecie dziecka mogą pojawić się ryby zarówno słodkowodne, jak i morskie. Ideałem jest łosoś, który żyje w wodzie i słonej, i słodkiej. Dobrze, by dziecko jadło zarówno ryby chude tj.: dorsz, mintaj, morszczuk, sandacz, jak i tłuste: łososia, halibuta, makrelę. Możesz też podawać dziecku na zmianę z rybami owoce morza. Najlepiej by owoce morza i ryby były świeże lub mrożone. Najbezpieczniejsze w przygotowaniu są filety oczyszczone z ości.

Ryby w zalewie solonej, marynowane, konserwowe, wędzone i panierowane kostki z ryb nie są odpowiednie dla dzieci.

Ryby mogą stanowić dodatek do papek, zupek. Rybę możesz ugotowane na parze ( taka jest najzdrowsza), udusić, upiec w folii lub na elektrycznym grillu ewentualnie usmażyć.

Jak gotować ?

Gotowane na parze. Przygotowane w ten sposób są niezwykle delikatne. Nie trzeba dodawać tłuszczu i przypraw.
Gotowane w wodzie, mleku, lub wywarze warzywnym. Ugotuj kawałek mięsa ryby w garnuszku i rozdrobnioną dodaj do zupki bez wywaru.

Pieczone. W naczyniu do zapiekania, w rękawie do pieczenia lub w folii. Rybę można obłożyć ziołami lub startymi na tarce o grubych oczkach warzywami, tak przygotowana ryba jest mniej wysuszona niż pieczona w tradycyjny sposób.

Smażone. Ryba smaż na świeżym gorącym oleju - chłodny olej wsiąknie w mięso. Zamiast obtaczać ją w panierce z jajka i bułki tartej, lepiej usmażyć rybę na niewielkiej ilości oliwy - skropioną sokiem z cytryny, obsypana ziołami i oprószoną mąką.
fot.
Fotolia