Czy wiesz, gdzie może schować się kleszcz? Instruktaż kontroli dziecka po spacerze

Według statystyk, od 30 do nawet 60% kleszczy przenosi boreliozę. Pasożytów jest bardzo dużo, dlaczego specjaliści zalecają częste sprawdzanie skóry dziecka. My z kolei wyjaśnimy, jak to robić – bo kleszcze mogą się naprawdę „sprytnie” schować!
kleszcze dzieci

Rutynowa, ogólna kontrola? To za mało!

Kiedy wracamy z dzieckiem do domu – po spacerze, pikniku czy dniu na działce, zwykle pamiętamy o tym, aby skontrolować skórę malca pod kątem obecności kleszcza. Większość z nas robi to jednak bardzo pobieżnie, by nie powiedzieć – niestarannie. Ot, zerknięcie na plecy, nóżki, szyjkę. Tymczasem kleszcz może wbić się w zupełnie nietypowe miejsca. Przedstawiamy zatem dokładną instrukcję pełnej kontroli:

  1. Obejrzyj ciało dziecka. Najpierw ogólnie: plecy, nogi, brzuszek.
  2. Sprawdź, czy kleszcz nie chowa się w skórze głowy.
  3. Przejrzyj pachwiny dziecka – sprawdź skórę pod pachami, obejrzyj dokładnie szyjkę i dolne pachwiny.
  4. Przyjrzyj się pępkowi, naciśnij dookoła niego, aby środek pępka odrobinę się „wynurzył”.
  5. Dokładnie skontroluj okolice intymne.
  6. Sprawdź także między pośladkami.
  7. Skontroluj uszy malca – zarówno w środku, jak i na zewnątrz i za małżowinami.
  8. Zerknij na powieki dziecka.
  9. Poproś dziecko o otworzenie ust, pokazanie języka. Umyj dłonie i przejedź palcem po wnętrzu policzków – tak, tam też może schować się kleszcz!
  10. Sprawdź stopy dziecka – skórę między palcami, a nawet podeszwy stóp.
  11. Sprawdź palce u dłoni, powierzchnię skóry między palcami.
  12. Obetnij malcowi paznokcie i dobrze umyj skórę. Sprawdź, czy kleszcze nie chowa się między opuszkami palców a końcówką paznokcia.

Gdy znajdujemy kleszcza…

Sprawdziłaś i… znalazłaś? Teraz trzeba pozbyć się pasożyta. Jak to zrobić?

  • Nie smaruj kleszcza niczym.

Lekarze przestrzegają przed tym od lat. Stare porady, aby posmarować kleszcze margaryną olejem czy masłem, mogą tylko pogorszyć sytuację. Nigdy tego nie rób.

  • Użyj odpowiedniego narzędzia.

Możesz użyć zwykłej pęsety, ale o wiele bardziej polecane są specjalne narzędzia, które bez trudu kupisz w aptece za zaledwie kilka czy kilkanaście złotych. Należy jedynie pamiętać, aby unikać stosowania pompki. Według lekarzy, urządzenie to „denerwuje” kleszcza i zwiększa ryzyko, że pasożyt zwymiotuje. A to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia m. in. boreliozą.

  • Stanowczo pociągnij.

Wyciągaj kleszcza dość stanowczym ruchem. Pamiętaj jednak, aby nie pociągnąć nagle, w ten sposób zwiększasz ryzyko oderwania główki pasożyta.

  • Jeśli chcesz, możesz skorzystać z pomocy lekarza.

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby wyciągnąć kleszcza, możesz poprosić o to lekarza. Pamiętaj jednak, że kleszcz musi zostać wydobyty w ciągu 12 godzin.

Kleszcz a borelioza

Wielu rodziców, ze strachu przed boreliozą, domaga się od lekarza pediatry natychmiastowego podania antybiotyku „na wszelki wypadek”. Lekarze przestrzegają, że nie jest to potrzebne i zalecają obserwację dziecka. Na co zatem zwrócić uwagę?

Po pierwsze, początkowe zaczerwienienie w miejscu ukąszenia kleszcza to naturalna reakcja organizmu. O objawie boreliozy mówimy wtedy, kiedy po około 14-tu dniach od ukąszenia pojawia się odczyn o średnicy ponad 5-ciu centymetrów.

Rzadziej, bo tylko u około 2-3% osób, po około dwóch miesiącach od ukąszenia na ciele dziecka może pojawić się czerwono-siny guzek – na płatku ucha, mosznie bądź sutku.

Jeżeli z kolei bez względu na objawy chcemy wykonać badania na obecność w kierunku boreliozy, należy wykonać je najwcześniej po 4 tygodniach od ukąszenia.

Oczywiście kleszcze przenoszą nie tylko boreliozę. Dlatego, jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek inne, niepokojące objawy (gorączka, rumień, nietypowe zachowanie dziecka), należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

    Autor
    redakcja oseseka
    fot.
    Adobe Stock