Ile powinien jeść noworodek?

Teoretycznie wszystko jest jasne i proste – noworodek karmiony piersią powinien zjadać tyle, ile ma ochotę (a potem spać), z kolei wytyczne ilości pokarmu dla dziecka karmionego mieszanką podane są na opakowaniu. Tyle teoria.

ile powinien jeść noworodek

Teoretycznie wszystko jest jasne i proste – noworodek karmiony piersią powinien zjadać tyle, ile ma ochotę (a potem spać), z kolei wytyczne ilości pokarmu dla dziecka karmionego mieszanką podane są na opakowaniu. Tyle teoria. O tym, że leży ona daleko od praktyki przekonują się wszystkie świeżo upieczone mamy. I dlatego tak często pada pytanie: Ile powinien jeść noworodek? Istnieją pewne ważne przesłanki, które mogą nam podpowiedzieć, czy noworodek się najada.

Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią

Niestety w kobiecych piersiach nie ma zainstalowanych miarek ;-). Dlatego mamom bardzo trudno jest odpowiedzieć, czy ich dziecko wypija odpowiednią ilość pokarmu. Bardzo ważna jest tutaj nie tyle ilość mleka, co czas trwania karmienia oraz jego technika. O czym powinniśmy pamiętać karmiąc noworodka piersią?

  • długość karmienia piersią

Czas spędzany przy piersi różni się u różnych dzieci. Niektóre maluszki piją bardzo aktywnie i rytmicznie, a najedzenie się zajmuje im około 10 minut. Inne potrzebują mniej czasu, często przysypiają podczas karmienia (warto je nieco rozbudzać, np. głaszcząc po policzku – stymuluje to odruch ssania). Miarą zaspokojonego apetytu jest po prostu spokój maluszka – jeśli zasypia na około trzy godziny, to znaczy, że nie jest głodny.

  • ilość karmień

Bardzo ważna jest ilość karmień. Noworodek powinien być karmiony co trzy godziny, czyli minimum osiem razy na dobę. Przez pierwsze kilka tygodni życia należy noworodka wybudzać na karmienie – jeśli oczywiście trafimy na egzemplarz lubujący w naprawdę długich drzemkach.

  • prawidłowa technika karmienia piersią

Mamy, które mają wrażenie, że ich dziecko zjada zbyt mało (co przejawia się w jego zachowaniu), często karmią źle pod kątem technicznym. Technika karmienia jest bardzo ważna i umożliwia najedzenie się noworodka.

Pamiętajmy zatem – dziecko musi mieć w ustach nie tylko sutek, ale dużą część brodawki. Musi leżeć na wprost piersi – tak, by miało ją przed sobą. Nosek powinien znajdować się naprzeciwko brodawki.

Typowym błędem jest karmienie dziecka w pozycji na wznak, gdy maluszek tylko głowę ma odwróconą do piersi. W ten sposób trudno będzie mu się najeść!

Dodatkowo, dziecko musi mieć wywinięte usta i nie powinien wydawać głosów typu cmokanie i mlaskanie – „dozwolony” jest tylko odgłos połykania.

  • zmienny skład kobiecego mleka

Niezwykle ważna jest wiedza o tym, że skład mleka w piersi zmienia się w trakcie karmienia. Mianowicie, najpierw wycieka mleko bardzo rzadkie i wodniste, mające zaspokoić pragnienie dziecka. Potem pojawia się mleko „właściwe”, o pełniejszym składzie i gęstszej konsystencji. Pod koniec karmienia noworodek otrzymuje „śmietankę”, czyli najbardziej sycącą odmianę kobiecego mleka. Dzięki niej dziecko najbardziej przybiera na wadze i zaspokaja głód. Dlatego tak ważne jest, aby karmić maluszka aż do opróżnienia pierwszej piersi, a dopiero potem rozpoczynać karmienie drugą.

Ważne – należy pamiętać, że matczyna pierś to nie smoczek. Nie pozwalajmy malcowi spać przy piersi przez dwie godziny! Jeśli dziecko już się najadło, a potem po prostu trzyma brodawkę w ustach, delikatnie wsuńmy palec do ust maluszka i wyjmijmy pierś.

Ile powinien jeść noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym

Jeśli mama nie chce lub nie może karmić piersią, to do dyspozycji ma mleka modyfikowane. I choć karmienie butelką w wielu przypadkach wydaje się być prostu prostsze, to i tu pada pytanie: Ile powinien jeść noworodek? Co zatem jest szczególnie istotne?

  • zalecenia na opakowaniu

Na każdej puszce czy kartoniku mleka modyfikowanego podane są informacje odnośnie tego, ile dziecko w różnym wieku powinno wypijać. W przypadku noworodków w pierwszym tygodniu życia jest to zwykle około od 30 do 60 ml mleka na jedno karmienie. Ilość ta jednak bardzo szybko wzrasta – każdego tygodnia o około 10 ml. Ostatecznie dziecko jednomiesięczne wypija ok. 100 ml mleka na jedno karmienie.

Warto pamiętać, że powyższe wytyczne są tylko ogólne. Może się okazać, że nasza pociecha będzie wyjątkowym głodomorem i będzie wypijać nie 60, a 80 ml w czwartym dniu życia. Albo 20, zamiast minimum 30. To nic złego.

  • prawidłowa technika karmienia butelką

Tak, jak w przypadku naturalnego karmienia, tak i tutaj nie możemy zapomnieć o właściwej technice. Przede wszystkim – musimy dobrać smoczek o odpowiednim rozmiarze. W przypadku noworodków musi być to oczywiście rozmiar początkowy – większy spowoduje, że maleństwo zacznie się krztusić. Dodatkowo, najlepiej „przykładać” dziecko do butelki tak, jakby było to karmienie piersią. Czyli przytulamy maluszka brzuszkiem do siebie i podajemy butelkę „z boku”, trzymając ją naprzeciwko buzi smyka.

  • zasady przygotowania mleka modyfikowanego

Karmiąc dziecko mlekiem modyfikowanym, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze – zawsze przygotowujemy mleko „na świeżo”, po dwóch godzinach od przygotowania nie nadaje się już do podania. Po drugie – nigdy nie zagotowujemy mleka modyfikowanego, traci ono wtedy swoje właściwości i składniki. Po trzecie – dziecko powinno być karmione co 3-4 godziny. Jeśli śpi, na początku je budzimy – tak, jak w przypadku karmienia naturalnego. I po piąte – higiena związana z myciem i sterylizowaniem butelek oraz akcesoriów jest niezwykle ważna!

Warto pamiętać, że cennym źródłem informacji o tym, czy dany rodzaj mleka służy dziecku jest jego… kupka. Jeśli jest gęsta i żółta, to wszystko jest w porządku. Zielona, bardzo wodnista, wyjątkowo cuchnąca czy brunatna – świadczy o tym, że mleko jest źle dobrane. To z kolei będzie miało wpływ między innymi na słabe przybieranie na wadze.

Ile powinien jeść noworodek a przyrost wagi dziecka

Pamiętajmy, że najlepszym wyznacznikiem tego, czy nasza pociecha zjada wystarczająco dużo pokarmu, jest przyrost wagi. Jeśli jest odpowiedni, to naprawdę nie ma powodów do obaw – nasz noworodek z pewnością nie bywa głodny. Przeciętny przyrost masy ciała w pierwszym kwartale życia niemowlęcia wynosi 150 - 200 g na tydzień. W innym przypadku należy skonsultować się z lekarzem oraz doradcą laktacyjnym i ustalić, gdzie tkwi problem. 

fot.
Fotolia