Co to jest badanie mammograficzne piersi?
Mammografia to badanie wykorzystujące działanie promieniowania rentgenowskiego. Stąd też zwyczajowo określa się je jako „rentgen piersi”. Pozwala ono na dokładną ocenę gruczołu piersiowego i wczesne rozpoznanie raka oraz innych patologii. Możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (już we wczesnym stadium ich powstania).
Badanie mammograficzne wykonywane jest na podstawie skierowania lekarskiego. Wyjątek stanowią przypadki, kiedy w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi rozsyłane są zaproszenia zachęcające do skorzystania z badania przesiewowego przez kobiety z grupy wiekowej 50–69 lat. Poznaj ofertę LUX MED Diagnostyka i umów się na mammografię w Warszawie bądź w innym mieście.
Na czym polega badanie mammograficzne piersi?
W ramach badania mammograficznego wykonywane są zdjęcia rentgenowskie w projekcjach góra-dół i bocznej. Standardowo uzyskuje się cztery fotografie. Do badania pacjentka proszona jest o zdjęcie górnej części odzieży. Warto zatem założyć dwuczęściowe ubranie. Na czas badania należy ściągnąć ozdoby i biżuterię.
Badanie przeprowadzane jest w pozycji stojącej. W czasie mammografii każda pierś z osobna umieszczana jest na podstawce z detektorem. Następnie od góry zostaje dociśnięta płytką kompresyjną. Ucisk nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia. Mimo że jest to mało komfortowe, to jednak bardzo ważne, gdyż zapewnia lepszą widoczność.
Na poziom odczuwanego bólu wpływa wiele czynników, w tym m.in. umiejętności osoby wykonującej badanie, rozmiar biustu, wrażliwość na ból, obecność wrażliwych obszarów. Wykonanie zdjęć trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie nieinwazyjne.
Zdjęcia poddawane są ocenie i przekazywane pacjentce do dokumentacji medycznej. Wyniki badania są zapisywane na płycie CD.
Czy badanie mammograficzne wymaga przygotowania?
Mammografia nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania. Leki stosowane przewlekle pacjentka zażywa normalnie. W dniu badania należy zażyć kąpieli. W przypadku kobiet w okresie pomenopauzalnym badanie mammograficzne może być wykonane w dowolnym dniu. Kobiety miesiączkujące powinny natomiast zgłosić się na nie w 5–10 dniu cyklu w okresie mniejszej wrażliwości piersi na dotyk, co wpłynie na mniejszy dyskomfort podczas badania.
Z uwagi na zmieniający się z biegiem lat obraz piersi ważne jest, aby pacjentka zabrała ze sobą wyniki wykonanych w przeszłości badań piersi. Badanie mammograficzne jest przeciwwskazane w ciąży, a wykonującego je medyka należy poinformować dodatkowo o przebytych operacjach piersi, badaniach radiologicznych, które były wykonane przez ostatnie kilka miesięcy i prowadzonej hormonalnej terapii zastępczej.