Sponsorowany
Kiedy jest potrzebny fotelik rehabilitacyjny dla dziecka?
Fotel terapeutyczny to sprzęt przeznaczony dla dzieci z ograniczoną mobilnością – niezależnie od tego, czy wynika ona z doznanego urazu i jest stanem przejściowym, czy to skutek przewlekłej choroby. Krzesełko rehabilitacyjne (https://kidmo.pl/34-foteliki-rehabilitacyjne) wspomaga prawidłowe ułożenie głowy, kręgosłupa, miednicy i kończyn, dzięki czemu zapobiega pogłębianiu się dysfunkcji i zwiększa komfort małego użytkownika. Konstrukcja fotelika rehabilitacyjnego pozwala na korzystanie z niego w czasie ćwiczeń, zabawy i innych codziennych czynności.
Kiedy najczęściej jest potrzebny fotel rehabilitacyjny dla dziecka? To absolutnie niezbędne wyposażenie dla pacjentów z MPD (mózgowym porażeniem dziecięcym) czy nieprawidłowym napięciem mięśniowym (wiotkością lub spastycznością). Krzesełko terapeutyczne bardzo ułatwia także rehabilitację dzieci po urazach kręgosłupa albo złamaniach kończyn.
Czy foteliki rehabilitacyjne dla dzieci są refundowane?
Choć zakup fotela terapeutycznego dla dziecka to spory wydatek, rodzice mogą się ubiegać o dofinansowanie ze środków NFZ. Refundacja wynosi 700 zł i można się o nią ubiegać co 2 lata.
Dlaczego warto korzystać z fotela terapeutycznego dla dzieci?
Fotele terapeutyczne dla dzieci mają taką konstrukcję, aby utrzymywać ciało w jak najbardziej fizjologicznej pozycji. Zapobiega to powstawaniu lub pogłębianiu się wad intensywnie rozwijającego się układu kostno-mięśniowego, a także wspomaga prawidłowe krążenie krwi, co przeciwdziała drętwieniu kończyn i bólom mięśni.
Poza tym pasy na wysokości klatki piersiowej i bioder ułatwiają utrzymanie pozycji siedzącej. Niektóre modele mają w dolnej części sandałki, w które można wsunąć stopy dziecka. Blat lub stolik ułatwiają dziecku spożycie posiłku, czytanie lub zabawę, a kółka to ogromna pomoc w przemieszczaniu małego pacjenta.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem fotelika rehabilitacyjnego?
Dzieciom, które będą korzystać z fotelika rehabilitacyjnego przez stosunkowo krótki okres (np. w czasie rehabilitacji po urazie), zazwyczaj wystarczą modele mniej zaawansowane technicznie. Jednak mali pacjenci z MPD albo innymi schorzeniami przewlekłymi potrzebują krzeseł z większą liczbą funkcji.
Możliwość regulacji. Dobrze, gdy fotelik terapeutyczny pozwala na dostosowanie poszczególnych elementów do zmieniającego się wzrostu dziecka. Dzięki temu opiekunowie unikną konieczności szybkiej wymiany krzesła na większe, co wiąże się nie tylko ze sporym wydatkiem, ale i nie zawsze łatwym dostosowywaniem się pacjenta do nowego sprzętu.
Stopień bezpieczeństwa. Fotelik rehabilitacyjny dla dziecka musi być:
- stabilny, o solidnej konstrukcji,
- wykonany z wytrzymałych materiałów,
- wyposażony w pasy, peloty biodrowe i inne elementy stabilizujące,
- dostosowany do wagi dziecka.
Mobilność. Kółka to jedno z najczęściej wybieranych udogodnień w fotelach rehabilitacyjnych dla dzieci. Modele stacjonarne są co prawda tańsze (choć nie zawsze), ale możliwość szybkiego i komfortowego przewiezienia dziecka np. z pokoju do łazienki to dla opiekuna ogromne ułatwienie. Dźwiganie i przenoszenie krzesła rehabilitacyjnego nie jest bezpieczne ani dla rodzica, ani dla siedzącego malucha.
Profesjonalne foteliki (w tym foteliki samochodowe https://kidmo.pl/27-foteliki-samochodowe) oferuje Ci sklep Kidmo.pl.