Pokrzywka u dzieci - objawy

Na pokrzywkę chorują przeważnie dzieci w wieku przedszkolnym, częściej dziewczynki niż chłopcy. 

Pokrzywka u dzieci - przyczyny

Pokrzywka jak sama nazwa choroby wskazuje przypomina poparzenia pokrzywą. U dzieci wywoływana jest najczęściej przez infekcję wirusową lub reakcję alergiczną rzadziej zaś schorzenia pasożytnicze czy zapalenie wątroby. Na pokrzywkę chorują przeważnie dzieci w wieku przedszkolnym, częściej dziewczynki niż chłopcy. Co czwarte, piąte dziecko chorowało na pokrzywkę co najmniej raz w dzieciństwie. 

Przyczyną pojawienia się pokrzywki może być uczulenie, które powodują niektóre pokarmy takie jak truskawki czy ryby, jak też leki np. penicylina. Bąble mogą się też pojawić po bezpośrednim kontakcie z niektórymi substancjami pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, np. po dłuższym pobycie dziecka w lesie, wśród zarośli, po dotknięciu meduzy lub gąsienicy. Bardzo często też nie można ustalić czynnika przyczynowego pokrzywki.

Pokrzywka jest uciążliwa z powodu świądu, ale przeważnie nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka. Choroba staje się niebezpieczna, jeżeli dojdzie do obrzęku w okolicach dróg oddechowych, czyli do obrzęku Quinckego. Obrzęk powstaje w wyniku tych samych czynników, które wywołują pokrzywkę, obejmuje jednak głębsze warstwy, tkanki podśluzówkowe lub podskórne. 

Pokrzywka u dzieci - objawy

  • pojawienie się mocno swędzących bąbli o różnych rozmiarach, może być ich kilka lub bardzo wiele, niektóre znikają po kilku minutach lub godzinach i mogą pojawić się ponownie,
  • możliwość wystąpienia również innych dolegliwości takich jak: gorączka, ból głowy, stawów i brzucha, nudności, zaburzenia oddechowe i krążeniowe.

Kiedy do lekarza, gdy podejrzewasz pokrzywkę u dziecka

  • pojawiają się nowe bąble,
  • u dziecka pojawiła się gorączka,
  • nie można wyeliminować swędzenia,
  • bąble wystąpiły po spożyciu leków,
  • natychmiast, jeżeli dziecko wymiotuje, ma zaburzenia oddechowe i krążeniowe.
fot.
Fotolia