Jak wygląda przepuklina

Przepuklina polega na uwypukleniu się narządów wewnętrznych jamy brzusznej przez otwór w jej ścianie. 

przepuklina objawy

Przepuklina polega na uwypukleniu się narządów wewnętrznych jamy brzusznej przez otwór w jej ścianie. Wygląda to jak niewielkie wybrzuszenie pod skórą, znajdujące się w okolicy pępka lub pachwiny. Przepuklina raczej nie jest groźna dla zdrowia dziecka, chyba że pętle jelita, które dostały się do worka przepuklinowego nie będą mogły się z niego wydostać.

Przepuklina może być pępkowa lub pachwinowa. Przepuklina pachwinowa zdarza się dość często, bo występuje u około 3% dzieci oraz u 5% wcześniaków i ujawnia się zazwyczaj w pierwszym roku życia. Natomiast przepuklina pępkowa to niemal standard, bowiem występuje u 20% noworodków oraz u 80% wcześniaków i ujawnia się przeważnie w ciągu pierwszych tygodni życia. Oba typy przepuklin mogą też wystąpić w każdym wieku.

Przepuklina objawy

  • niewielkie wybrzuszenie pod skórą w okolicy pępka lub pachwiny widoczne przede wszystkim podczas płaczu, kaszlu, itd.,
  • w cięższych przypadkach wybrzuszenie nie znika i staje się bolesne, niemowlę ciągle płacze, dziecko jest osłabione i nie chce pić.

Kiedy do lekarza gdy podejrzewasz przepuklinę u dziecka

  • jeżeli u dziecka zobaczymy małe wybrzuszenie w okolicy pępka lub pachwiny, ale brak jest oznak złego samopoczucia,
  • natychmiast, jeżeli dziecko ma przepuklinę i boli go brzuch lub gdy niemowlę z przepukliną bez przerwy płacze.
fot.
Fotolia