Cukrzyca u dzieci

Czy można jej uniknąć? Jak ją rozpoznać na czas?

 

cukrzyca u dzieci

Żyjemy w czasach, gdy na cukrzycę na świecie choruje 380 milionów ludzi, a rocznie przybywa coraz więcej pacjentów, niestety także bardzo młodych. I choć w przypadku cukrzycy typu 2 winić można wyłącznie złą dietę i nieprawidłowy styl życia, cukrzyca typu 1 atakuje dzieci niemal na ślepo.

Co to jest cukrzyca typ 1?

Cukrzyca insulinozależna najczęściej wykrywana jest u dzieci i młodzieży, zaś jej przyczyna nie jest w 100% wyjaśniona. Podejrzewa się, że choroba autoimmunologiczna powoduje stopniowe wyniszczanie komórek produkujących insulinę, aż do punktu gdy organizm nie może już przetrawić glukozy na energię. Proces ten może być przez długi czas niewidoczny, a nagłe wystąpienie symptomów często oznacza już stan toksycznego zatrucia ketonami i bywa zagrożeniem dla życia. Cukrzycy typu 1 nie da się zapobiec ani jej wyleczyć – jedyną szansą na normalne życie dla pacjentów są zastrzyki z insuliny podawane do końca życia.

Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka?

Podejrzenia rodziców powinno zawsze wzbudzić pojawienie się jednego lub dwóch z następujących symptomów: ciągłego zmęczenia, trudnego do ugaszenia pragnienia, niewyjaśnionej utraty wagi oraz zwiększonej częstotliwości siusiania. Pediatra powinien w takim przypadku zbadać maluchowi poziom glukozy we krwi.

Niestety, według najnowszych badań lekarzom wciąż ciężko jest prawidłowo zdiagnozować cukrzycę insulinozależną u dzieci i w efekcie dochodzi do poważniejszych komplikacji zdrowotnych mogących obejmować pogorszenie wzroku, problemy z nerkami lub sercem oraz kwasicę ketonową, poważny stan związany z rozkładaniem przez organizm własnych tkanek w poszukiwaniu źródeł energii. Zaawansowaną cukrzycę mogą również zwiastować acetonowy oddech u dziecka oraz podwójne widzenie.

Czynniki ryzyka

Cukrzyca typu 1 jest chorobą genetyczną, ale jej dziedziczenie nie jest wyjaśnione. Może ujawniać się nawet u niemowlaków i to w rodzinie, gdzie nikt w ciągu trzech pokoleń na ten typ nie chorował. Uważa się, że rozwojowi choroby sprzyjają infekcje wirusowe oraz sytuacje stresowe w życiu. Są również badania łączące większą masę dziecka z cukrzycą insulinozależną i podejrzenie, że nieprawidłowa dieta może przyspieszać atak choroby. W związku z tym, że w ciągu każdej dekady jest coraz więcej dzieci dotkniętych zarówno cukrzycą typu 1 jak i 2, rodzice powinni być świadomi podejrzanych symptomów i stosować zapobiegawczo zbilansowaną i pełnowartościową dietę 

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia