Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt

Pieluszkowe zapalenie skóry jest chorobą skóry, pojawiającą się u niemowląt i małych dzieci, bez względu na rodzaj zakładanej pieluszki.

pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry jest chorobą skóry, pojawiającą się u niemowląt i małych dzieci, bez względu na rodzaj zakładanej pieluszki.

Przyczyny i objawy pieluszkowego zapalenia skóry

Bezpośrednią przyczyną zmian zapalnych jest zbyt długie zetknięcie się dziecięcej skóry z moczem i kałem, a więc rzadkie zmienianie pieluchy. Pod pieluchą skóra dziecka ma mały dostęp powietrza, dodatkowo nie sprzyja ciepło i wilgotność, nie trudno też o otarcia. W wyniku rozkładu moczu i stolca przez bakterie, wytwarza się silnie drażniący amoniak. W efekcie skóra podrażnia się i dochodzi do odparzenia.

Winowajcą pieluszkowego zapalenia skóry mogą być również nieprawidłowo wypłukane środki piorące z pieluszek tetrowych, a także zmiana składu stolca pod wpływem spożywania nowych produktów. Przyczyną kłopotów skórnych w okolicach intymnych dziecka mogą być biegunki oraz zakażenie układu moczowego.

Ostrą formą pieluszkowego zapalenia skóry jest rumień, czyli czerwone, bolesne zmiany. Obejmują one te części ciała, które stykają się z pieluszką, a więc pośladki, krocze, pachwiny i dolną część brzucha. Brak leczenia na tym etapie doprowadza do kolejnego etapu zmian – krostek, pęcherzyków, sączenia i owrzodzeń. Uszkodzona skóra sprzyja zakażeniom bakteryjnym, a w przypadku ciężkiej postaci pieluszkowego zapalenia skóry może dojść do nadkażenia drożdżakowego. Pojawiają się wtedy wypukłe guzki, zaczerwienione bądź białe, z czerwoną plamką wokół.
 

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Łagodna postać pieluszkowego zapalenia skóry wymaga przede wszystkim zachowania higieny – mycia wodą z mydłem, bądź samą przegotowaną wodą, dokładnego osuszania (nie tarcia, a przykładania ręczników papierowych) i smarowania kremem. Kosmetyk powinien zawierać tlenek cynku, który działa antybakteryjnie. Wskazane są częste wietrzenia pupy, pozwalanie dziecku na poleżenie bez pieluszki.

Nasilone zmiany prawdopodobnie będą wymagały kąpieli z  dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu, wykazującego właściwości odkażające. W kubku z ciepłą wodą rozpuszczamy kilka kryształów środka i dopiero taki roztwór dodajemy do kąpieli. Woda zabarwia się na kolor bladoróżowy.
Jeśli postępowanie nie przynosi rezultatu, zmiany nie łagodnieją lub sączy się z nich wydzielina, trzeba udać się do lekarza. Pediatra prawdopodobnie przepisze maść z antybiotykiem.
 

Pieluszkowe zapalenie skóry - profilaktyka

Profilaktyka jest szczególnie konieczna u dzieci z atopowym zapaleniem skóry, co sprawia, że dziecięce ciało jest jeszcze bardziej narażone na odparzenia. Pieluchę trzeba zmieniać regularnie, najlepiej co dwie, trzy godziny oraz natychmiastowo po zrobieniu kupki. Jest to ważne zwłaszcza u noworodków, których naskórek jest bardzo wrażliwy. Musimy też zwracać uwagę czy dziecko nie robi kupki w nocy, po kilkugodzinnym śnie w pełnej pieluszce o zmiany skórne nietrudno.

Autor
Anna Chmielewska

Zaakceptowano przez eksperta

konsultacja merytoryczna dr Wiesław Kamiński - pediatra, lekarz rodzinny
fot.
Fotolia