Chłopięce problemy intymne

O problemach intymnych mówi się przede wszystkim w odniesieniu do osób dorosłych. Tymczasem wiele dolegliwości dotyka również dzieci, w tym chłopców.

chłopięce problemy intymne

O problemach intymnych mówi się przede wszystkim w odniesieniu do osób dorosłych. Tymczasem wiele dolegliwości dotyka również dzieci, w tym chłopców. Większość chłopięcych problemów mija samoistnie, bądź wymaga tylko niewielkiej ingerencji lekarskiej.

Niezastąpione jądro

W czasie rozwoju płodowego jądra kształtują się w jamie brzusznej. W około siódmym miesiącu ciąży, pod wpływem działania hormonów, zaczynają obniżać się w kierunku moszny. Proces zstępowania jąder kończy się dopiero przed samym porodem, więc w dniu planowanych narodzin powinny już znaleźć się w odpowiednim miejscu. Zdarza się jednak, że nowonarodzeni chłopcy nie mają w mosznie jednego lub obu jąder. Na schorzenie narażone są przede wszystkim wcześniaki, u których jąderka nie zdążyły przesunąć się do końca. Wyczuwalny brak jądra w mosznie powinien zostać skonsultowany z chirurgiem dziecięcym. Prawdopodobnie zostanie zlecone USG brzucha. W większość przypadków nie trzeba podejmować interwencji, tylko czekać na obniżenie się jąderka. Optymalnym czasem jest ukończenie pierwszego roku życia. Jeśli jąderko nie zstąpi w drugim roku życia, podejmuje się zazwyczaj kurację hormonalną. Jeśli przeszkodą jest natomiast przepuklina, konieczny będzie zabieg operacyjny. Po zabiegu wymagane są regularne kontrole.

Wędrujące jądro

Wędrujące jądro dotyczy schorzenia, gdy jąderko raz znajduje się w mosznie a innym razem nie. Dzieje się tak, gdy mięsień unoszący jądro jest nadmiernie rozciągnięty. Ponieważ mięsień ten pod wpływem ciepła rozluźnia się, a  w zimnie kurczy, obecność jądra można dość łatwo sprawdzić podczas kąpieli lub snu. Ten rodzaj chłopięcego problemu mija sam, choć dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Wodniak jądra

Wodniak dotyczy jądra, które znajduje się we właściwym miejscu, a więc w mosznie. Jądro otoczone jest jednak płynem z jamy brzusznej, co doprowadza do obrzęku i powiększenia moszny. Zazwyczaj wodniak wchłania się samoistnie, choć niezbędne są kilkumiesięczne kontrole, oceniające stopień jego zmniejszania się. Niewchłonięty wodniak wymaga operacji w trzecim roku życia. Zabieg nie wymaga długiego pobytu w szpitalu.

Stulejka

Stulejka jest rzadkim schorzeniem, w którym napletek jest długi i wąski, przykrywając ujście cewki moczowej. Podczas siusiania mocz nie przebija się przez napletek, który w efekcie rośnie jak balonik. Resztki moczu pozostające pod napletkiem, sprzyjają rozwojowi bakterii. W efekcie skutkuje to częstymi infekcjami cewki moczowej. Stulejka wymaga przeprowadzenia operacji w znieczuleniu ogólnym. Decyzję o zabiegu podejmuje chirurg.

Spodziectwo

Spodziectwo jest wadą zewnętrznych męskich narządów płciowych i dotyczy defektu, w którym nie został wytworzony obwodowy odcinek cewki moczowej. Innymi słowy, ujście cewki moczowej nie znajduje się tam, gdzie być powinno (czyli nie na szczycie żołędzi, ale w dolnej części prącia, a nawet w worku mosznowym lub na kroczu). Oczywiste są więc problemy w oddawaniu moczu. Nierzadko chłopcy muszą siadać podczas siusiania. Leczeniem zajmuje się chirurg i urolog dziecięcy.

Chłopięce problemy wymagają obserwacji i kontroli. Nieleczone, gdy interwencja w danym wieku jest już wskazana, mogą doprowadzić do poważnych komplikacji, również w życiu dorosłym.

Autor
Anna Chmielewska

Zaakceptowano przez eksperta

konsultacja merytoryczna dr Wiesław Kamiński - pediatra, lekarz rodzinny
fot.
Fotolia