Oferty rowerów dla najmłodszych szokują swoim bogactwem i łatwo się w tym pogubić. Jaki rozmiar? Jakie dodatki? Na co zwracać uwagę? Spokojnie – po lekturze naszego artykułu zakupy będą o wiele łatwiejsze, ponieważ będziesz już wiedzieć jak wybrać najlepszy rower dla dziecka
Rozmiar roweru dla dziecka jest najważniejszy
Jazda na rowerze niewłaściwie dobranym do wzrostu to mordęga – nie tylko dla dzieci, ale i dla samych dorosłych. Jeśli więc chcesz, aby twoje dziecko naprawdę czuło radość z przejażdżek, musisz zwrócić szczególną uwagę właśnie na ten aspekt.
Bardzo ważna uwaga – rozmiar roweru wybiera się na podstawie wzrostu dziecka. Jego wiek jest sprawą drugorzędną i stanowi raczej wskazówkę, niż konkretną wytyczną.
Do wzrostu dziecka dobieramy przede wszystkim rozmiar kół oraz rozmiar ramy. Rozmiary kół to:
- 12’’ – dla maluchów do około 3 roku życia
- 14’’ – dla dzieci o wzroście od 90 do 105 cm (orientacyjnie 3-5 lat)
- 16’’ – dla dzieci o wzroście od 105 do 120 cm (orientacyjnie 5-6 lat)
- 20’’ – dla dzieci o wzroście od 120 do 135 cm (orientacyjnie 6-8 lat)
- 24’’ – dla dzieci o wzroście od 135 do 155 cm (orientacyjnie 8-12 lat)
Należy tutaj dodać, że jedno dziecko może dobrze czuć się na większym rowerze, inne – na mniejszym. To jeden z powodów, dla których dziecko musi sprawdzić pojazd przed jego zakupem.
Na jakie detale zwrócić uwagę kupując rower dla dziecka?
Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, zanim wydamy kilkaset złotych?
- aluminiowa rama
Aluminiowa rama nie jest niezbędna, aby dziecko dobrze czuło się na danym rowerze. Warto jednak ją wybrać, ponieważ w znaczący sposób zmniejsza ciężar roweru, co z kolei wpływa na łatwiejsze jego użytkowanie przez dziecko.
- łatwy w obsłudze hamulec
Hamulec musi działać bardzo lekko – niedopuszczalna jest sytuacja, w której jego użycie wymaga od dziecka wysiłku. Sprawdzić możemy to bardzo prosto – dziecko powinno bez problemu obsłużyć go jedną ręką.
- antypoślizgowe rączki
To o wiele ważniejsze, niż koszyczek z napisem „Elza”! Antypoślizgowe rączki ważne są szczególnie na początku nauki, gdy ruchy dziecka są niezgrabne, a ono przejęte.
- części zamienne
Rower naszego dziecka będzie przewracany, uderzany itd. – zwłaszcza na początku. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w końcu odbije się to na jego kondycji i pojazd będzie wymagał naprawy. Upewnij się, że istnieje możliwość wymiany ważnych elementów. Jeśli tak nie jest, kupujesz jednorazówkę.
Pamiętaj, kupujesz rower dla dziecka, nie dla siebie
Tak, jak wspomnieliśmy, rowery mogą różnić się wielkością kół i ramy oraz kształtem tej ostatniej. Bardzo ważne jest zatem, aby dziecko spróbowało przejechać się na kilku modelach. Zwróćmy też uwagę na sytuację, w której dziecko – pełne entuzjazmu z powodu zakupu, decyduje się na jedyny wypróbowany model („tak, jest super, kupmy, proooszę!”). Lepiej wyjaśnić malcowi, że rower na pewno dostanie, ale musi przejechać się na kilku. I na spokojnie ocenić, który jest absolutnie najwygodniejszy.
Pamiętajmy – to dziecko będzie jeździło na danym rowerze. Pozwólmy mu współdecydować!
Kupujemy rower dla dziecka – cenne wskazówki
Przy zakupie roweru dla dziecka warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach – oto one:
- Nigdy nie kupuj roweru „na zapas”.
Niestety, rower jest pojazdem, który w przypadku dzieci wymienia się co rok albo dwa. I tak, jak nie powinno się kupować butów na zapas, tak nie róbmy tego z rowerem. W ten sposób sprawimy tylko, że dziecko zniechęci się do niewygodnego pojazdu, trudnego do okiełznania.
- Nie kupuj roweru z hipermarketu.
Rowery z hipermarketów kuszą ceną i atrakcyjnym wyglądem, ale większość z nich to prostu produkty bardzo niskiej jakości. Rowery te nie są ani tak łatwe w prowadzeniu, jak te markowe, ani w połowie tak wytrzymałe.
- Nie sprawiaj dziecku niespodzianki.
Uściślając – chodzi o to, że dziecko naprawdę musi sprawdzić rower, zanim go kupicie. Jeśli więc naprawdę chcesz, aby to była niespodzianka – wymyśl coś („Posprawdzamy sobie rowery dla frajdy?”)
- Nie obniżaj siodełka do maksimum, twierdząc, że wtedy „pasuje”.
To źle wpływa na kręgosłup dziecka. Zamiast tego sprawdź, jaką wysokość rekomenduje producent.
- Od razu kup także kask.
Oczywiście to prawda, że „kiedyś dzieci jeździły bez kasków i było ok”. Niemniej faktem jest także, że twoje dziecko może spaść z roweru, uderzyć się w głowę i doznać np. wstrząsu mózgu. Kup kask i nie ryzykuj.