Dobra niania – jak wybrać najlepszą opiekunkę dla dziecka

Dobra opiekunka do dziecka powinna stać się przyjaciółką rodziny, obdarzoną odpowiedzialnością i zaufaniem.

niania opiekunka do dziecka

Powierzenie pociechy obcej osobie nie może być pochopne. Dobra opiekunka do dziecka powinna stać się przyjaciółką rodziny, obdarzoną odpowiedzialnością i zaufaniem. Pierwszy krok to oszacowanie własnych potrzeb, czyli odpowiedzenie na pytania – gdzie niania ma się zajmować dzieckiem? Jak często? Czy musi być elastyczna czy wystarczą ustalone godziny? Czy nasze dziecko potrzebuje kogoś do gonienia czy raczej czytania książek? Czy życzymy sobie tylko opieki czy też np. gotowania i sprzątania?

Gdzie i jak szukać niani?

Przy wyborze niani dla dziecka jednym z kluczowych czynników są zwykle referencje. Pytając rodzinę i znajomych o sprawdzone opiekunki do dzieci unikamy sporego ryzyka, choć oczywiście niania, która sprawdziła się u jednego dziecka nie musi być idealna dla innego. Kolejną opcją jest zgłoszenie zapytania do agencji zrzeszającej opiekunki lub internetowego portalu specjalizującego się w branży. Mamy zwykle chwalą sobie aktywne zamieszczanie anonsów z charakterystyką wymagań i przebieranie w kandydatkach niż pisanie do reklamujących się niań.

Jak sprawdzić nianię? Rozmowa czy dzień próbny? 

Kandydatki na nianię, które wydają się obiecujące warto zaprosić do domu na rozmowę, przy której obecni będą rodzice oraz dziecko. Często krótka obserwacja wzajemnego podejścia malucha i opiekunki starczy aby zdecydować na „tak” lub „nie”. Niemniej jednak, z każdą chętną opiekunką do dziecka trzeba przeprowadzić rozmowę, w której pojawią się trudne pytania o wierzenia religijne, metody karania czy palenie, bo to sprawy istotne dla wychowania dziecka. Niektórym rodzicom taki interview wystarczy, inni wolą jeszcze poobserwować przez pół godziny jak niania przewija niemowlaka lub bawi się ze starszym dzieckiem.

Czego szukać w niani?

Idealne nianie to zwykle osoby powyżej 20-tego roku życia, które mają bądź osobiste bądź profesjonalne doświadczenie w opiece nad małymi dziećmi, są w pełni sprawne fizycznie, zadbane i dysponują referencjami, które możemy sprawdzić.

Ale to nie wszystko. Z punktu widzenia dziecka ważny jest także entuzjazm, kreatywność w wymyślaniu gier i zabaw oraz cierpliwość. Rodzicom zaś powinno też zależeć na punktualności, słowności oraz chęci komunikacji -  o tym co się zdarzyło w ciągu dnia, jakie problemy czy osiągnięcia miały miejsce.

Jak kontrolować pracę niani? 

Najlepszym indykatorem słusznego wyboru jest uśmiechnięte, pogodne dziecko, które nie broni się przed pozostaniem z nianią i robi postępy w jej towarzystwie. Pamiętajmy, że wypadki czy kontuzje zdarzają się w obecności najtroskliwszej z mam. Ci zaś, którzy są na tyle nieufni, aby nianię monitorować ukrytą kamerą, mogą zrobić to bez łamania prawa, ale etycznie jest to opiekunce uczciwie zapowiedzieć. Dodajmy, że nagrania osoby postronnej nie mogą być nigdzie rozpowszechniane pod groźbą kary i nie zawsze bywają uznane przez sąd w przypadku pozwu. 

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia