Inteligentne dziecko kojarzy ci się tylko z dobrymi ocenami? Jeśli tak, to musisz zmienić swoje myślenie!
Inteligentne dziecko kojarzy ci się tylko z dobrymi ocenami? Jeśli tak, to musisz zmienić swoje myślenie! A my oczywiście ci w tym pomożemy. Bo w rzeczywistości z inteligencją nie jest tak „łatwo” – jak dowodzą specjaliści, istnieją jej różne rodzaje i w zależności od tego, która dominuje u naszej pociechy, różne powinno być nasze postępowanie wspierające jej rozwój.
To oczywiście jak najbardziej pozytywna wiadomość! Oznacza bowiem, że w każdym dziecku tkwi ogromny potencjał. Trzeba go tylko odkryć i „pobudzić”.
Inteligencja według inteligentnego Gardnera
Teorię mówiącą o istnieniu różnych rodzajów inteligencji u ludzi stworzył Howard Gardner – amerykański psycholog, specjalista z dziedzin psychologii kognitywnej i psychologii uczenia się. Jego praca otworzyła zupełnie nowe drogi edukacyjne i pozwoliła spojrzeć na predyspozycje dzieci w świeży sposób, dający każdemu z nich wielkie szanse rozwoju. Specjalista ten uznał bowiem, że nie istnieje coś takiego jak „inteligencja ogólna”, ale każdy umysł tworzy swego rodzaju „mapę talentów”, które warto odkryć. Te talenty to właśnie różne rodzaje inteligencji.
Obecnie wiele placówek szkolnych wykorzystuje tę teorię do tworzenia najbardziej optymalnych warunków rozwoju dzieci. A skoro robią to szkoły, to warto brać z nich przykład i samemu także wspierać swoje dziecko.
Rodzaje inteligencji, czyli w jakiej sferze uzdolnione jest twoje dziecko?
- Inteligencja słowna
To ta, którą możemy rozpoznać u „małych gaduł”. Dzieci te błyskawicznie opanowują umiejętność mówienia, operują wielką ilością słów, szybko uczą się czytać i pisać, mają też zaskakująco dobrą pamięć słowną. To smyki, które bez problemu opisują zdarzenia, porządkują fakty, zaskakują rodziców ilością znanych słów.
Jak wspierać? W dziecku utalentowanym słownie warto „zaszczepić” miłość do czytania i pisania. Podrzucaj mu książki, poświęcaj czas na wieczorną lekturę bajek, starszaka zachęcaj do spisywania pamiętnika. Podnoś poziom książek, oferuj egzemplarze z przeróżnych dziedzin. Słowo jest drogą rozwoju twojego malca! Pamiętaj też, by zachować kreatywność – możecie bawić się w układanki słowne, historyjki, a kiedy tłumaczysz coś dziecku, nie upraszczaj swojego słownictwa za mocno. Zamiast tego, po prostu wyjaśnij znaczenie nowych słów.
- Inteligencja wizualno – przestrzenna
Możesz przypuszczać, że twoje dziecko obdarzone jest właśnie taką inteligencją, jeżeli malec już od najmłodszych lat szybko orientuje się „w terenie” (np. mówiąc ci, jak dojechać do babci czy przedszkola), uwielbia zabawy polegające na odczytywaniu map, lubi tworzyć z plasteliny czy z łatwością przypomina sobie coś, co już wcześniej widział (pamięć wzrokowa).
Jak wspierać? Rebusy, szukanie podobieństw i różnic, rysowanie w ogromnej ilości, rzeźbienie i opisywanie wytworów wyobraźni – oto zajęcia idealne dla twojego dziecka. Bawcie się w odczytywanie map, a gdy organizujesz urodziny smyka, to niech łączą się one z szukaniem skarbu.
- Inteligencja słowno – matematyczna
To typ inteligencji występujący u dzieci, które bardzo szybko opanowują liczenie. To jednak nie wszystko – smyki te cechują się logicznym myśleniem, planowaniem, szukaniem podobieństw i analizowaniem. Są bardzo dokładne, systematyczne i wytrwałe. To dzieci kochające puzzle czy wszelkie układanki wymagającego logicznego myślenia oraz skupienia.
Jak wspierać? Twoje dziecko świetnie odnajdzie się w przeróżnych zagadkach logicznych i ćwiczeniach polegających na przeliczaniu. To jednak nie wszystko. Gry „memo”, układanie historyjek obrazkowych, zagadki wymagające skupienia czy łączenia elementów, coraz wyższy poziom puzzli – wszystko to mocno wesprze mocne strony malca.
- Inteligencja muzyczna
Twoje dziecko mało mówi, liczenie idzie mu opornie, ale za to „w mig” uczy się obsługi nowych instrumentów i zanim jeszcze zaczęło chodzić, już wyginało się w rytm muzyki? Zatem najprawdopodobniej masz w domu pociechę z inteligencją muzyczną. Jako, że ten typ uzdolnień wiąże się z wysoką emocjonalnością i wrażliwością, dzieci te są bardzo czułe na krytykę, pochwały, szybko się wzruszają… i złoszczą.
Jak wspierać? Czy próbowaliście wymyślić piosenkę z własną melodią i rymami? To właśnie świetne zadanie dla tak utalentowanego dziecka. Malec ucieszy się, gdy otrzyma kilka instrumentów, a jeszcze bardziej – gdy w graniu będą towarzyszyć mu rodzice. Pomagaj dziecku zapamiętać materiał, wystukując go do rytmu albo układając piosenki na jego temat.
- Inteligencja fizyczno – kinestetyczna
Czyli tzw. „żywe srebra”, które swoją ruchliwością przyprawiają rodziców o kilka siwych włosów. Dzieci obdarzone tym właśnie rodzajem inteligencji mają silną potrzebę wyładowywania energii i błyskawicznie odnajdują się w różnych zajęciach sportowych – nierzadko czyniąc różne rekordy na tym polu. To maluchy, które zawsze chętnie wychodzą na najdłuższe spacery, a o prezent w postaci nowego roweru mogą męczyć rodziców całymi tygodniami.
Jak wspierać: Po pierwsze – nie przeszkadzać! Zamiast narzekać na aktywność smyka, zapisz go na zajęcia sportowe. Ważne jest jednak, aby malec spróbował kilku aktywności, zanim podejmie decyzję, co podoba mu się najbardziej. Jeśli macie do powtórzenia materiał, to idźcie na spacer i wtedy porozmawiajcie. Nauka alfabetu? Przy przerzucaniu piłki, rzecz jasna!
- Inteligencja społeczna
Dziecko z tego typu inteligencją błyskawicznie nawiązuje znajomości – można to zauważyć już na etapie przedszkola. Malec uwielbia chodzić do placówki, a w swoich opowieściach bardziej koncentruje się na tym, z kim spędzał czas, niż na samym rodzaju aktywności. Inteligentne społeczne dzieci są bardzo popularne, ponieważ cechuje je empatia, troska o innych, życzliwość. Jeśli jesteś pewna, że twoje dziecko w nowej grupie znajomych bardzo szybko poczuje się pewne siebie i odnajdzie przyjaciół, to zapewne właśnie jest to mały „społeczny inteligent”.
Jak wspierać? Największą karą dla twojego dziecka jest pozbawienie go towarzystwa – zapisz go zatem na zajęcia, na którym jeszcze powiększy swoje grono przyjaciół. Jednocześnie wcześnie tłumacz pewne zasady postępowania wobec innych – twoje dziecko szybko je pojmie. Pozwalaj mu także na wyciąganie wniosków z własnych błędów.
- Inteligencja wewnętrzna, intrapersonalna
Oto inteligencja, która cechuje małych indywidualistów. Dzieci obdarzone inteligencją intrapersonalną to te, które można określić jako mocno skoncentrowane na sobie, ale bynajmniej w złym tego słowa znaczeniu. To maluchy, które szybko uczą się mówić o swoich uczuciach, stwierdzając np. „jest mi smutno”. Umiejętność odczytywania własnych emocji z czasem rozszerza się na świadomość swoich mocnych stron oraz dużą indywidualność. Czyli są to dzieci, u których długo utrzymuje się pragnienie robienia wszystko samodzielnie, a wzrasta niechęć do pracy w grupie.
Jak wspierać? Mów o uczuciach dziecka i naucz je, jak je rozpoznawać. Dobrym pomysłem będzie namówienie smyka na prowadzenie dziennika – na początku w formie rysunku, potem pisanej. Taka forma przeniesienia swoich uczuć pozwoli malcowi na zrozumienie swoich własnych uczuć i emocji a z czasem na nabranie do nich dystansu.