Co powinien umieć dwulatek

24 miesiące życia to prawdziwy skok – od leżącego, kwilącego noworodka do mówiącego, biegającego dziecka.

co powinien umieć dwulatek

24 miesiące życia to prawdziwy skok – od leżącego, kwilącego noworodka do mówiącego, biegającego dziecka. Rozwój fizyczny w drugim roku życia obejmuje udoskonalenie umiejętności chodzenia oraz biegania a także nabranie na tyle solidnej równowagi aby skoczyć obunóż i oderwać się od ziemi. Dwulatek powinien umieć chodzić po schodach stawiając naprzemiennie stopy, stać na paluszkach oraz kopać piłkę. Powinien też być w stanie nosić zabawki podczas chodzenia.

Jeśli chodzi o drobną motorykę, dwuletnie dzieci potrafią już rysować ołówkiem proste linie i karmić się samodzielnie rączką. Bawiąc się klockami są w stanie zbudować wieżę kilkuelementową i z wielką swobodą wysypują rzeczy z pojemników.

Dwulatek - rozwój mowy

24 miesiące to ważny etap dla określania prawidłowości kształtowania się zdolności lingwistycznych dziecka. W tym wieku przeciętny maluch powinien operować przynajmniej 50 słowami, składając je w dwuelementowe lub trzyelementowe zdania. Wymowa poszczególnych głosek może być przy tym daleka od doskonałości.

Dziecko musi też rozpoznawać nazwy bliskich ludzi i podstawowych przedmiotów i być w stanie zrozumieć oraz wykonać polecenie składające się z kilku kroków. Jeśli maluch konsekwentnie nie reaguje na nasze prośby i nie jest w stanie powtarzać zdań za nami, warto wybrać się do pediatry.

Dwulatek - emocje i zachowanie

Najbardziej typową cechą osobowości dwulatka jest skłonność do histerii i ten stan należy uznać za przykrą ale pożądaną normalność, która wynika z walki o niezależność. Dzieci w tym wieku niechętnie też dzielą się swoimi rzeczami rozwijając poczucie własności, więc zbytnia bierność w walce o zabawki może być niepokojąca.

W kontaktach z innymi dziećmi dwulatki są zwykle nastawione entuzjastycznie chętnie szukając towarzystwa ale też kłótliwe; bawią się zwykle obok siebie nawiązując już jednak pierwsze formy interakcji.  Poza tym, potrafią dobitnie protestować i chcą robić większość rzeczy samodzielnie.

Dwulatek - edukacja i intelekt

Dziecko, które ukończyło 24 miesiące powinno umieć rozpoznawać podstawowe kolory i kategoryzować przedmioty np. wedle kształtu lub wielkości. Większość dzieci w tym wieku potrafi policzyć do pięciu i łatwo rozpoznaje osoby bliskie na zdjęciach. Oglądanie książek i wskazywanie detali zwykle sprawia im dużą radość.

Dwulatki są też w stanie odszukać ukryte przedmioty, bawić się w wykonywanie czynności „na niby” i nabywają pierwsze zdolności w zakresie dbania o siebie – np. zdejmowanie skarpetek, nakładanie czapki, siadanie na nocnik.

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia