8 miesiąc życia dziecka – ciągle w ruchu

Twoje maleństwo niezmordowane ćwiczy wciąż od nowa swoje umiejętności, sposoby przemieszczania się i wszystkiego jest ciekawe.

8 miesiąc życia niemowlęcia kalendarz rozwoju niemowlęcia

Twoje maleństwo poza czasem, gdy słodko śpi, rusza się bez przerwy. Niezmordowane ćwiczy wciąż od nowa swoje umiejętności, sposoby przemieszczania się i wszystkiego jest ciekawe.

Siedzę i raczkuję

Znacząca większość dzieci w tym wieku siedzi już samodzielnie, nawet z wyprostowanym tułowiem, obciążając guzy kulszowe tak, że miednica znajduje się w prawidłowej pozycji pośredniej. Niektóre dzieci w tym wieku wyginają jeszcze plecy w łuk. Na koniec 8 miesiąca siad staje się na tyle swobodny, że maluchy bez problemu bawią się w tej pozycji, angażując obie ręce do zabawy. Reakcje równoważne osiągają taki stopień rozwoju, że malec potrafi obronić się przed upadkiem praktycznie w każda stronę, jedynie upadając do tyłu będzie miał na tym etapie rozwoju problem.

Dzieci w przebiegu rozwoju bardziej dążą do pozycji czworaczej, aby z niej dopiero przechodzić do siadu, jest jednak procent dzieci zdrowych, które po uzyskaniu pozycji siedzącej, spędzają w niej znaczną część czasu i zaczynają przemieszczać się na pupie do przodu. Niestety, jeśli raz odkryją ten sposób przemieszczania się, zazwyczaj bardzo trudno jest je nakłonić do raczkowania, ale warto podjąć takie próby.

Przemieszczanie na pupie raczej nie zwiastuje jakiś problemów, może wynikać z pewnych wzorców asymetrycznych we wcześniejszym rozwoju. Czasem jednak może powodować problemy z integracją napięcia mięśniowego w obrębie kończyn dolnych i miednicy, co oznacza, że malec może mieć pewne kłopoty w staniu. Trudno mu będzie wyprostować bioderka, kolana oraz może ujawnić się problem z prawidłowym przemieszczaniem (propulsji) stopy i wtedy konieczne mogą okazać się ćwiczenia z rehabilitantem. Generalnie ok. 5% dzieci „jeździ" na pupie i nie powoduje to u nich żadnych problemów.

Czy mogę już wstać?

Część maluchów w tym okresie zaczyna się już wspinać i próbuje stawać. Pozycja pionowa jest bardzo niestabilna, niezgrabna, często dzieci stają na palcach. Maluchy podciągają się do stania wykorzystując do tego swoje ręce, nie korzystają w tym wieku jeszcze z klęku jednonóż. Starajmy się nie zachęcać dzieci do stania, bo jest to jeszcze zbyt wczesny okres, mięśnie nóg i miednicy nie są gotowe do takiego wysiłku.

Jeśli maluch trenuje sam, pozwalajmy mu na to, ale nie dawajmy mu dodatkowych bodźców do tego typu aktywności, raczej próbujmy go zachęcać do zabawy w parterze i do dalszego raczkowania.

Pamiętajmy, że te pierwsze próby stania nie są sygnałem dla nas do pójścia do sklepu i kupienia malcowi bucików. Poczekajmy na pierwsze naprawdę samodzielne kroki! Dajmy małej stópce czas na badanie podłoża, kształtowanie się, bez ograniczeń.

Jestem samodzielny

Wiele maluchów właśnie w 8 miesiącu rusza naprzód w pozycji czworaczej. Intensywnie się bujając w przód i w tył, w końcu dziecko robi pierwsze kroki i od tej chwili uparcie będzie trenować ten trudny naprzemienny ruch czworakowania. W ciągu dosłownie kilku dni malec osiąga zazwyczaj tak doskonałą sprawność w raczkowaniu, że bez trudu przemieszcza się po całym mieszkaniu.

Bujanie się w pozycji czworaczej poprzedzające samo czworakowanie, jest bardzo pożytecznym etapem, gdyż wzmacnia obręcz barkową i umożliwia jej stabilizację w momencie przeniesienia na ręce ciężaru ciała – malec dzięki temu nie upada na buzię.

Osiągnąwszy umiejętność czworakowania, maluch umie z tej pozycji przejść do siadu klęcznego na piętach oraz do siadu bokiem. Uwalnia wtedy ręce z funkcji podporowej, może użyć je w czynnościach manipulacyjnych lub uchwycić się podpory i próbować się np. podciągać do góry.

Rozwój mowy

Maluchy w tym okresie to małe gadułki, zaczepiają, wydają okrzyki, mruczą, buczą, ciamkają – repertuar jest naprawdę szeroki.

Szczepienia w 8 miesiącu życia niemowlęcia

Jeśli szczepieni były wykonywane zgodnie i w terminach obowiązującego kalendarza szczepień w tym miesiącu nie wykonuje się szczepienia.

Dieta w 8 miesiącu życia niemowlęcia

Żywienie dziecka zgodnie ze schematem jest podobne jak w 7 miesiącu. Warto podawać dziecku do rączki chrupki kukurydziane czy chlebek ryżowy. Samodzielne karmienie i żucie pokarmów stymuluje rozwój aparatu mowy.

Porady praktyczne na 8 miesiąc życia niemowlęcia

  • maluch zmusza grymaszeniem do zajmowania się nim, uwielbia kiedy ktoś się z nim bawi, bawcie się w a ku ku, robienie pa pa i uczcie się klaskania
  • w tym miesiącu dziecko zacznie sprawnie raczkować, dlatego zabezpiecz niebezpieczne miejsca w pomieszczeniach i schody
  • dziecko trenuje nową umiejętność wypuszczania przedmiotów z ręki np. wyrzucania ich z łóżeczka czy z kojca
  • staraj się jak najkrócej trzymać dziecko w kojcu, maluch potrzebuje przestrzeni do prawidłowego rozwoju mięśni i zaspokajania potrzeby poznawania świata
  • w trakcie przewijania dziecko głośno protestuje sprzeciwiając się pozycji leżącej, przydadzą się różne ciekawe i bezpieczne przedmioty, które możesz dać maluszkowi do rączki i sprawne przewijanie dziecka – pod żadnym pozorem nie pozastawiaj na przewijaku dziecka bez nadzoru nawet, gdy wyrzuci zabawkę, upadek z wysokości może być bardzo niebezpieczny, dobrym rozwiązaniem jest przewijanie ruchliwego malca na przewijaku na podłodze
  • z pola zasięgu usuń małe przedmioty, którym niemowlak mógłby się zadławić, dzieci potrafią w tym okresie pakować do buzi wszystko, co znajdzie się w zasięgu małych rączek

Autor: Anna Godula, fizjoterapeuta dziecięcy
Sylwia Porada osesek.pl

Autor
Anna Godula - fizjoterapeutka
fot.
Fotolia