Zmiany skórne u niemowlaka – kiedy i dlaczego warto skonsultować je z pediatrą?

Skóra noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Gruczoły łojowe i potowe wciąż jeszcze się udoskonalają, termoregulacja nie działa efektywnie, a do tego tkanka jest cieńsza. Przez to staje się bardziej podatna na wnikanie związków drażniących i oddziaływanie promieniowania słonecznego, mrozu, wiatru i kosmetyków wykorzystywanych do pielęgnacji. Z tej przyczyny powstają niepokojąco wyglądające zmiany skórne. Sprawdź, kiedy należy skonsultować je z pediatrą.
Zmiany skórne u niemowlaka – kiedy i dlaczego warto skonsultować je z pediatrą?

Artykuł Partnera 

O czym świadczy skóra marmurkowa?

Gdy ochłodzisz ciało dziecka (np. w czasie kąpieli w zimnym pomieszczeniu), możesz na jego skórze zauważyć sinoczerwone siateczki z bladym centrum. To wynik zastojów w naczyniach, na które oddziaływało zimno.

Zmiany te zwykle pojawiają się na nogach, rękach i tułowiu. Po ogrzaniu szybko ustępują. Jeśli tak się nie dzieje, może mieć to związek m.in. z wrodzoną żylakowatością, niedoczynnością tarczycy, ale też niektórymi wadami genetycznymi (np. zespołami Downa, Edwardsa czy Cornelli de Lange).

Czy trądzik noworodkowy może być niebezpieczny?

W pierwszych dniach życia u 20% noworodków rozwija się łagodny trądzik. Wówczas na twarzy malucha pojawiają się zaskórniki zamknięte i torbiele. Jest to wynik wpływu androgenów matki na dziecko jeszcze w okresie życia płodowego.

W większości przypadków wystarczy łagodna pielęgnacja skóry. Niekiedy jednak mimo to stany zapalne nie ustępują, czasem nawet się zaostrzają. Wówczas konieczne jest wdrożenia preparatów do stosowania miejscowego, które przepisze pediatra. Duże nasilenie zmian trądzikowych może (ale nie musi!) mieć związek z przerostem nadnerczy czy guzami wirylizującymi (wywodzącymi się z nadnerczy i nadmiernie produkującymi androgeny).

Czy warto zwracać uwagę na potówki?

System termoregulacji dziecka nie jest efektywny, a gruczoły potowe są nie w pełni rozwinięte. Jeśli więc będziesz przegrzewać malucha (zbyt ciepło ubierać i nadmiernie ogrzewać pomieszczenia), doprowadzisz do powstania na jego ciele potówek, czyli zmian będących konsekwencją zamknięcia przewodów potowych.

Przeważnie wystarczy ograniczenie liczby warstw ubrań zakładanych dziecku i zrezygnowanie z syntetycznych tkanin. Warto też sprawdzać ciepłotę karku. Jeśli skóra będzie gorąca lub spocona – to znak, że maluchowi jest za ciepło.

Zdarza się, że w konsekwencji pojawienia się potówek dojdzie do wtórnego nadkażenia bakteryjnego. W takim wypadku warto umówić się na konsultację z pediatrą online i wdrożyć odpowiednie antybiotyki do miejscowego stosowania.

O czym świadczy krostkowica głowy?

Gdy skórę noworodka zasiedlą drożdżaki Malassezia furfur, mogą pojawić się na głowie, twarzy i szyi drobne stany zapalne w postaci grudek. Przeważnie ustępują samoistnie. 

Jeśli jednak drożdżaki nadmiernie zaczną kolonizować skórę i stany zapalne obejmą dużą powierzchnię (nie będą ustępować), wówczas konieczne może się okazać dodatkowe wsparcie. Jest nim terapia miejscowa z użyciem środków przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia