Jak zapewnić dziecku rozrywkę w podróży?

Podróż z dzieckiem samochodem na wakacje nie musi oznaczać wielogodzinnego koszmaru, który nadszarpuje poważnie nerwy zarówno rodziców, jak i małych pasażerów.
Jak zapewnić dziecku rozrywkę w podróży?

Jak zapewnić dziecku rozrywkę w podróży?

Zanim wsiądziemy do auta i wyruszymy na wymarzone wczasy w Polsce czy za granicą, dobrze przemyślmy, jak zająć czas swoim pociechom w czasie podróży.

Pomoc drugiej osoby

Kiedy wyruszamy z dzieciakami w podróż samochodem, najlepiej aby w pojeździe oprócz kierowcy znalazła się jeszcze jedna dorosła osoba, której zadaniem będzie zabawianie maluchów. Wiadomo, że każde, nawet najbardziej ukochane zabawki szybko się nudzą, a w perspektywie kilkugodzinnej jazdy dzieci zaczną narzekać i domagać się rozrywki. Wtedy pomoc dodatkowej osoby stanie się niezbędna, aby nie rozpraszać kierowcy, ale żeby też dzieci się po prostu nie nudziły.

Widoki za oknem

Jeśli podróżujemy w dzień, wszystko co widzimy za oknami, może być interesujące dla dzieciaków. Zaproponujmy im zabawę w liczenie przejeżdżających aut, w poszukiwanie przedmiotów na daną literę czy danego koloru. Kto znajdzie pierwszy konkretną rzecz, ma na swoim koncie punkt.

Na dłuższą podróż warto wybrać trasę, która będzie wiodła przez atrakcyjne tereny, np. obok ważnych miejsc pamięci, ruin zamków, jezior, rzek czy tam wodnych. Dzieci na pewno zainteresują się takim urozmaiceniem krajobrazów i będzie można im opowiedzieć o historii danego miejsca. Wsparciem dla dorosłego będą książki dla dzieci o konkretnych atrakcjach turystycznych na trasie naszego przejazdu. Można wybrać książki edukacyjne z ilustracjami i fotografiami, dzięki czemu mijane zabytki dzieci zobaczą z każdej strony i zapamiętają je. To zabawa, która zajmie je na dłużej, a z drugiej strony będzie miała charakter stricte edukacyjny.

Czytanie książek

W podróży mamy dużo czasu na to, żeby poczytać dzieciom książki. Tanie książki dla dzieci dostępne w księgarniach stacjonarnych i internetowych dają nam możliwość wyboru tematyki i stopnia skomplikowania fabuły. Czytanie rozwija wyobraźnię dziecka, pozwala na wyciszenie, dlatego będzie też doskonałym sposobem na usypianie maluchów, jeśli będą chciały się zdrzemnąć w czasie jazdy samochodem. Młodsi podróżnicy zadowolą się książkami dla dzieci z obrazkami. Krótkie wierszyki pozwolą na skupienie ich uwagi dokładnie na tyle, na ile potrzeba.

Starsze dzieci same mogą czytać sobie książki w trasie przejazdu na wakacje, dzięki czemu i dorośli będą mieli chwilę wytchnienia na sięgnięcie po ulubioną lekturę.

Nowoczesne sprzęty zajmujące czas podczas podróży

Kolejnym elementem rozrywki w podróży są tablety i smartfony. Dają one szerokie możliwości zajmowania czasu dzieciom. Można zainstalować na nich gry i zabawy, w tym edukacyjne aplikacje, łączące w sobie przyjemne z pożytecznym. Na smartfonie puścimy ulubione piosenki dzieci i wraz z nimi będziemy mogli śpiewać podczas jazdy. W ostateczności zawsze można skorzystać z szerokiego wyboru bajek dla najmłodszych, które także nie dopuszczą do tego, aby dziecko nudziło się w trakcie podróży.

fot.
materiały partnera