Sponsorowany
Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) określane także jako odparzenie pieluszkowe to stan zapalny skóry, który powoduje uciążliwe objawy. Dochodzi do niego przez długotrwałe noszenie pieluch. U niemowlęcia cierpiącego na PZS obserwuje się takie zmiany skórne, jak wypryski, nadżerki, pęcherzyki, plamki oraz zaczerwienienia. Ponadto specyficznym symptomem jest łuszczenie się naskórka. Czasem dochodzi też do obrzęku. Zmiany skórne obejmują obszar przylegania pieluszki do skóry dziecka. Zbyt długie noszenie pieluchy prowadzi do uciążliwego odparzenia, wywołującego ból. Dzieje się tak, gdyż skóra malucha nie oddycha, natomiast jej stan pogarszają mocz oraz kał, które dodatkowo ją podrażniają. Warto dodać, że w ten sposób tworzy się dobre środowisko dla rozwoju bakterii. Znane są też inne czynniki sprzyjające temu zjawisku, jak np. alergia na kosmetyki.
Jak objawia się odparzenie pieluszkowe?
Odparzenie pieluszkowe daje pewne charakterystyczne objawy. W miejscu przylegania pieluszki dochodzi do uszkodzenia naskórka, rozwinięcia stanu zapalnego oraz powstania rumienia. Dolegliwość ta obejmuje krocze, pośladki oraz wzgórek łonowy. Co ważne, po pewnym czasie zmiany skórne pojawiają się też na pachwinach udowych, górnej części ud i podbrzuszu. Objawy pieluszkowego zapalenia skóry mogą mieć różny stopień nasilenia, w zależności od stadium chorobowego. Na początku obserwuje się lekko zaróżowione podrażnienia, po czym stają się one intensywnie czerwonymi i łuszczącymi się plamami. Jeśli rodzice nie rozpoczną leczenia tego schorzenia u niemowlęcia, wówczas zmiany przemieniają się w krostki i pęcherzyki wypełnione treścią ropną, co sugeruje rozwój zakażenia grzybiczego. Niekiedy wraz z nasilającymi się objawami dochodzi do rozwinięcie nadkażenia bakteryjnego. Można je rozpoznać po nadżerkach, na których pojawiają się miodowożółte strupy. W zaawansowanym stadium choroby występuje też obrzęk, świąd oraz ból. Dziecko jest wówczas rozdrażnione i płaczliwe. Ma osłabiony apetyt i problemy ze snem. Odparzenie pieluszkowe odbija się negatywnie na rozwoju niemowlęcia.
Jakie są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry?
Najczęstszą przyczyną odparzenia pieluszkowego jest niewystarczająca higiena i zbyt rzadka zmiana pieluszki niemowlaka. Wśród czynników przyczyniających się do PZS należy wymienić:
- zbyt rzadkie mycie oraz wietrzenie pośladków niemowlaka,
- korzystanie z nadmiernej ilości kremów oraz zasypek,
- biegunka,
- upały,
- skłonność do alergii,
- używanie drażniących środków do prania pieluch tetrowych,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry niemowlaka (z chemicznym składem),
- zmiana składu stolca wywołana zmianą pokarmu albo antybiotykoterapią.
Pieluszkowego zapalenie skóry - sposoby leczenia
Pieluszkowe zapalenie skóry można leczyć na wiele sposobów. Wybrana metoda zależy przede wszystkim od przyczyny tudzież czynnika drażniącego, który jest źródłem zmian chorobowych. Po zauważeniu niepokojących objawów rodzic powinien udać się po poradę do lekarza pediatry, w szczególności jeśli istnieje ryzyko zakażenia bakteryjnego albo grzybiczego. Pierwszy krok, jaki należy wykonać w celu zmniejszenia objawów, jest zastosowanie odpowiedniego produktu na pieluszkowe zapalenie skóry, takiego jak Sudocrem. Preparat ten ma właściwości antybakteryjne i wspiera regenerację naskórka. Jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego albo grzybiczego czy też alergii skórnej wówczas specjalista najczęściej zaleca stosowanie silniejszych środków. Ponadto, w procesie leczenia szczególną rolę odgrywa prawidłowa higiena oraz pielęgnacja, a także regularne wietrzenie pupy. Domowymi sposobami na odparzenie pieluszkowe jest przemywanie skóry rumiankiem oraz kąpiel w krochmalu.
Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym?
Oczywiście, rodzice powinni przede wszystkim zadbać o to, aby u niemowlaka nie pojawiło się pieluszkowe zapalenie skóry. Ważna jest więc sama profilaktyka, czyli regularna zmiana pieluszek. Pupę dziecka trzeba także smarować kremem ochronnym po każdym myciu oraz zmianie pieluszki. Nie można także zapominać o wietrzeniu skóry w okolicy pieluszkowej. Dobrze przeznaczyć na to kilka minut po kąpieli. Istotne jest też zapoznanie się ze składem kosmetyków aplikowanych na skórę małego dziecka. Nie powinny one zawierać substancji zapachowych i uczulających.
Odpowiednia higiena i pielęgnacja to absolutna podstawa. Trzeba pamiętać o tym, że lepiej zapobiegać odparzeniom pieluszkowym niż później leczyć uciążliwe dla dziecka zmiany skórne.
Źródła:
- Łosik, M. (2018). Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt. Postępy neonatologii, 24(2), s. 103-106.
- Czarnecka-Operacz, M., Jenerowicz, D. (2016). Pieluszkowe zapalenie skóry. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory.
- Wilmont A., Doboszyńska A. Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci. Pediatr Med Rodz 2012; 8: 272–274.