Profilaktyka i leczenie odparzeń pieluszkowych

Ze względu na to, że skóra niemowlaka nie ma jeszcze w pełni wykształconego płaszcza lipidowego, jej powierzchnia pod wpływem wilgoci i zabrudzeń pochodzenia fizjologicznego jest podatna na podrażnienia. Z tego powodu o skórę należy odpowiednio dbać już od pierwszych dni życia.

niemowlę z pieluszką wielorazową

Jak rozpoznać odparzenia pieluszkowe?

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa na bodźce zewnętrzne, szczególnie na wilgoć i zabrudzenia pochodzenia fizjologicznego. Wystawiona na ich długie działanie, łatwo ulega podrażnieniom. Ze względu na to, że powierzchnia skóry nie jest jeszcze w pełni chroniona przez naturalny płaszcz lipidowy, należy odpowiednio troszczyć się o jej kondycję już od pierwszych dni życia, stąd warto mieć w domu właściwie dobrane kosmetyki dla dzieci.

Choć odparzenia z reguły nie są groźne, to powodują dyskomfort i miejscowe zaczerwienienie. Zaniechanie leczenia lub nieprawidłowa pielęgnacja powstałych zmian skórnych stwarzają ryzyko zaostrzenia dolegliwości i pojawienia się dodatkowych, takich jak rumień, świąd, łuszczenie się naskórka, a nawet nadżerki. Narażona na uszkodzenia i rozwinięcie się stanu zapalnego jest szczególnie okolica krocza i pachwin, a także dolna część pośladków. Choć najczęstszą przyczyną podrażnień jest zbyt rzadka wymiana bielizny i nieodpowiednia higiena miejsc intymnych podczas przebierania, ryzyko pojawienia się stanu zapalnego wzrasta, kiedy pieluszka jest zbyt ciasna lub źle dopasowana fasonem do ciała. Przyczyną dolegliwości może być też reakcja organizmu dziecka na materiał wykonania pieluchy oraz na dietę, która zmieniła skład stolca na bardziej toksyczny i drażniący. Poza tym nierzadko do odparzeń dochodzi podczas długich podróży, gdy następuje miejscowe przegrzewanie się skóry na skutek słabej cyrkulacji powietrza i wzmożonego pocenia się.

Profilaktyka i leczenie

Przede wszystkim należy regularnie zmieniać pieluchę i za każdym razem odświeżać skórę delikatnym środkiem myjącym w formie chusteczek nawilżających czy wilgotnej gazy. Po zabiegu warto zabezpieczyć najbardziej narażone na odparzenia miejsca emolientami czy innego rodzaju kremami ochronnymi, polecanymi dla skóry dziecka. Kosmetyki tego typu można stosować także po kąpieli na noc. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości balsamu na mokre lub wilgotne ciało. Po osuszeniu skóry wystarczy wklepać lub wmasować cienką warstwę kosmetyku, pozostawiając na powierzchni lekki film.

W postępowaniu profilaktyczno-leczniczym cenną metodą jest wietrzenie, które polega na pozostawieniu malucha bez pieluchy na krótką chwilę. Taki zabieg nie tylko zapewnia najlepszą wentylację skóry, ale także pozwala jej odpocząć od uciskającej i zakrywającej ciało pieluszki. W trosce o malucha trzeba pamiętać, aby co jakiś czas zmienić rozmiar pieluchy na większy, bardziej komfortowy i bezpieczny. Poza tym nie należy dopuszczać do przegrzania się organizmu dziecka, dostosowując ilość warstw i jakość odzieży do pory roku czy aktywności.

fot.
materiały partnera