Pokój dla rodzeństwa. Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci

Urządzenie pokoju dla dwójki dzieci to trudne wyzwanie. Miejsca jest zazwyczaj mało, potrzeby są duże. Sprawa komplikuje się jeszcze mocniej, gdy dzieci są różnej płci. Jak to wszystko ogarnąć? W jaki sposób stworzyć dzieciom osobną przestrzeń, miejsca do zabawy i do nauki?

pokój dla rodzeństwa

Pokój dla dwójki dzieci 

Twoje dzieci mogą być dla siebie najważniejsze, kochać się na zabój i świata poza sobą nie widzieć – nawet w takim przypadku potrzebują miejsca tylko dla siebie. W małym, dzielonym z rodzeństwem pokoju trudno je zorganizować, ale nie jest to niemożliwe.

Jeśli wymiary pomieszczenia na to pozwalają, stwórz dla dzieci małe kąciki, które dzielić będzie np. regał czy zasłonka. W przypadku uczących się już w szkole starszaków jest to wręcz niezbędne i takim odosobnionym miejscem może być kącik z biurkiem.

Jeśli jednak pokój jest naprawdę niewielkich rozmiarów, dobrym rozwiązaniem jest zakup piętrowego łóżka dla dzieci. Zarówno na niższym, jak i wyższym poziomie możemy zamontować małe zasłonki, które zagwarantują potrzebującemu chwili dla siebie dziecku odrobinę prywatności. Przy łóżkach, na ścianie, możesz powiesić także przyborniki, w których dzieci będą mogły chować swoje skarby. Unikaj jednak montowania półek – to gotowa recepta na rozbitą głowę.

Bezpieczny kącik do nauki

Gdy dzieci są już w wieku szkolnym, oczywiste jest, że nikt nikomu nie niszczy książek i zeszytów. Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli do pokoju 7-latka wprowadza się jego młodsze – np. 2-letnie rodzeństwo. Braciszek czy siostrzyczka prędzej czy później wpadnie na pomysł „ozdobienia” zeszytów starszaka, co będzie nie tylko powodem kłótni, ale i źródłem kłopotów w szkole.

Idealnym rozwiązaniem jest przygotowanie specjalnego miejsca na książki i zeszyty oraz przybory szkolne – niedostępnego dla młodszego dziecka. Może być to albo wysoka półka albo szafka zamykana na kluczyk. Zamontowanie takiego kluczyka w posiadanych już meblach nie jest bardzo skomplikowane czy czasochłonne, a w Internecie bez problemu znajdziemy filmy instruktażowe.

Miejsce do spania

„Rozkładana sofa!” – takie rozwiązanie przychodzi na myśl wielu rodzicom urządzającym pokój dla dwójki rodzeństwa. Powodem jest najczęściej chęć zorganizowania miejsca nie tylko do spania, ale i do siedzenia oraz zabawy w ciągu dnia. Jest to zrozumiałe, ale szybko może się okazać, że sofę trzeba zamienić na oddzielne łóżka – zwłaszcza, gdy dzieci są różnej  płci i potrzebują intymności.

Idealnym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe, które jak już wspomnieliśmy, może zapewnić dzieciom osobne kąciki albo łóżko z wysuwanym, drugim materacem (oczywiście również na stelażu). Ta druga propozycja ma dodatkowy plus. Po wsunięciu materaca rano wystarczy nakryć łóżko narzutą, umieścić na nim kilka dużych, ozdobnych poduszek pełniących rolę oparcia i „sofa” gotowa.

Uwaga! Podczas pierwszych nocy na piętrowym łóżku warto rozłożyć na podłodze materac bądź duże poduszki. Większość dzieci świetnie radzi sobie w nowym otoczeniu i wie, że nie można po prostu przejść przez barierkę. Są jednak i takie smyki, które mają niezwykle mocny sen i nawet do toalety chodzą z zamkniętymi oczyma. Dla nich takie łóżko może stanowić niebezpieczeństwo!

Jak podzielić pokój rodzeństwa?

Aranżacja pokoju dla dwóch chłopców czy dwóch dziewczynek jest dość prostą sprawą – gorzej, gdy siedmiolatka musi dzielić pomieszczenie z pięciolatkiem. Każde z dzieci ma swoje wymagania estetyczne i najczęściej są one skrajnie różne, a maluchy – bezkompromisowe.

Jeśli mamy taką możliwość, wyodrębnijmy dwie części pokoju za pomocą odpowiednich farb na ścianie oraz dodatków – dzięki temu pokój będzie wspólny, ale nie do końca. W ten sposób możemy podzielić nawet dwie części łóżka piętrowego. Gdy jednak pokój jest za mały, postawmy na uniwersalne kolory i podzielmy powierzchnię samymi dodatkami.

Urządzanie pokoju dla dwójki dzieci – porady dla rodziców 

Wyzwaniem w urządzaniu pokoju dla dwójki dzieci jest nie tylko konieczność pogodzenia upodobań dwojga małych ludzi, ale także zmieszczenia całej masy przedmiotów w jednym pomieszczeniu. Warto zatem korzystać z każdej możliwości wykorzystywania i oszczędzania miejsca.

  • Jeśli kupujesz łóżko piętrowe, wybierz model z szufladą. Włożysz tam zabawki lub gry planszowe – pościel na łóżkach przykrywaj narzutami.
  • Biurko powinno mieć małą szafkę, mieszczącą się tuż obok nóg dziecka. To kolejna oszczędność miejsca.
  • Wykorzystuj miejsca na ścianach. Półki, szafki, organizery – szukaj inspiracji w sieci i wykorzystuj je.
  • Jeśli pokój jest bardzo mały, zastanów się nad opcją przeniesienia szafy na ubrania do innego pomieszczenia (np. umieść ciuszki dzieci w szafie w przedpokoju). Pozwala to wyodrębnić miejsce np. na dwa biurka. 
fot.
Fotolia