Kiedy w domu pojawia się małe dziecko, warto zmienić kilka dotychczasowych przyzwyczajeń. Jednym z nich jest sposób, w jaki na co dzień robimy pranie.
W przypadku ubranek dla najmłodszych członków naszej rodziny dobrze jest trzymać się kilku prostych zasad, by odpowiednio zadbać o delikatną niemowlęcą skórę, która jest cienka i wrażliwa na wszystko, z czym ma kontakt.
Łagodne środki to połowa sukcesu
Do prania dziecięcych ubranek nie powinno się używać tradycyjnych proszków i płynów. Przede wszystkim środki, które będziemy stosować, nie powinny zawierać kwasu borowego, silnych detergentów ani barwników. Lepiej też, by nie miały intensywnego zapachu i posiadały atest Centrum Zdrowia Dziecka bądź Instytutu Matki i Dziecka. Jeśli Twoje dziecko ma alergię, możesz sięgnąć po płatki mydlane lub szare mydło. Warto też zrezygnować ze stosowania płynów zmiękczających tkaniny, chyba że są one specjalne przeznaczone do ubrań małych dzieci.
Jak należy prać ubranka dziecięce?
Ubranka noworodków i niemowląt powinno się prać w temperaturze co najmniej 60⁰C, aby zabić wszelkie drobnoustroje. Dopiero w takiej temperaturze giną roztocza i bakterie. Tutaj uwaga – niektórzy producenci zalecają pranie swoich produktów w niższych temperaturach i warto zawsze przed zakupem nowego ubranka spojrzeć na metkę, by uniknąć problemów.
Pralka nie powinna być przeładowana, ponieważ wtedy ubranka mogą się nie doprać. Lepiej włożyć mniej i skorzystać z ekonomicznego programu „pół wsadu” niż upchnąć do bębna zbyt dużo. Dodatkowo, nowoczesne pralki mają specjalny program do prania ubranek dziecięcych, dzięki czemu nie musisz za każdym razem zastanawiać się, jaką temperaturę czy prędkość wirowania wybrać – pralka zrobi to za Ciebie (dowiedz się więcej tutaj: http://www.indesit.pl/).
Bardzo ważne płukanie
Najważniejsze jest jednak bardzo dokładne płukanie, by pozbyć się z ubranek wszelkich śladów użytych detergentów. Warto skorzystać z funkcji dodatkowego płukania w pralce, by mieć pewność, że na dziecięcych ubraniach nie pozostaną żadne ślady proszku czy płynu. Warto pamiętać, że miękkość materiału zależy od tego, czy w praniu nie zostały resztki proszku.
Prasować czy nie?
Wiele mam zastanawia się, czy ubranka dziecięce należy zawsze prasować. Cóż, wysoka temperatura działa jak sterylizator i pomaga usunąć te drobnoustroje, z którymi nie poradziła sobie pralka. Jeśli suszysz pranie w łazience bez okna lub ze słabą wentylacją, mogą się w nim rozwijać pleśnie. To kolejny argument za prasowaniem. Dodatkowo, niewyprasowane ubranka mogą też powodować podrażnienia u dzieci ze skórą wrażliwą. Jednak prasowanie nie jest koniecznością i jeśli nie masz na nie czasu w natłoku domowych obowiązków, a Twoje dziecko nie ma problemów z alergiami – możesz tej czynności zaniechać.
Pamiętaj – to Ty jako mama wiesz, co najlepiej sprawdza się w przypadku Twojego dziecka!