Pierwsza placówka banku kobiecego mleka w Polsce otwarta!

Po wielu latach starań 28 marca 2012 roku została otwarta pierwsza pilotażowa placówka banku mleka kobiecego w Polsce.

bank kobiecego mleka

Pokarm kobiecy to nieocenione źródło zdrowia dla niemowlęcia, żadna mieszanka nie jest wstanie zastąpić tego, co stworzyła natura, niestety czasem z różnych przyczyn mamy nie mogą karmić naturalnie swoich dzieci. Problem braku pokarmu dotyka najczęściej mamy dzieci urodzonych przedwcześnie.

Po wielu latach starań 28 marca 2012 roku została otwarta pierwsza pilotażowa placówka banku mleka kobiecego w Polsce.

Niestety nie jest to bank ogólnodostępny, na mocy umowy partnerskiej zawartej między Fundacją Bank Mleka Kobiecego a Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym im. prof. W Orłowskiego w Warszawie, bank będzie realizował program „Mamy mleko dla wcześniaka" na razie tylko na potrzeby oddziału Neonatologii ww. szpitala.

Banki kobiecego mleka nie płacą wynagrodzenia kobietom oddającym mleko, jak również nie pobierają opłaty od mamy chcącej z niego skorzystać by karmić swoje maleństwo. Bank prowadzi rekrutację dawczyń wśród zdrowych matek karmiących własne dzieci, po przeprowadzeniu serii kontrolnych badań i pasteryzacji, przekazuje mleko potrzebującemu dziecku, którego mama nie może samodzielnie karmić.

Banki kobiecego mleka działają w wielu krajach od lat m.in. w Wielkiej Brytanii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, na Słowacji, w Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Japonii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Włoszech.

Na szczęście to nie koniec działalności fundacji i miejmy nadzieję, że wkrótce powstaną banki przy innych placówkach szpitalnych w całej Polsce i banki te będą dostępny dla wszystkich mam chcący z niego skorzystać.

Założycielkom stowarzyszenia gratuluję, że wreszcie coś się udało i trzymam kciuki za rozwinięcie skrzydeł tego fantastycznego projektu.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia