Czy mogę być w ciąży?

Bardzo często w skrzynce mejlowej oseska czy też na oseskowym forum pojawia się pytanie: Czy mogę być w ciąży, jeśli .... i tu szczegóły zaistniałej sytuacji, po której pojawiły się podejrzenia o bycie w ciąży.

czy mogę być w ciąży

Bardzo często w skrzynce mejlowej oseska czy też na oseskowym forum pojawia się pytanie: Czy mogę być w ciąży, jeśli .... i tu szczegóły zaistniałej sytuacji, po której pojawiły się podejrzenia o bycie w ciąży.

Czy mogę być w ciąży?

Drogie Panie, jeśli współżyjecie z mężczyzną bez środków antykoncepcyjnych jak również przy ich wykorzystaniu możecie zajść w ciąże. W ciążę możecie zajść, gdy jest to wasz pierwszy raz, jaki którykolwiek raz z kolei. Baraszkując z własnym lub cudzym partnerem możesz zajść w ciążę czy tego chcesz czy nie.

Jednym środkiem chroniącym całkowicie przed zajściem w ciążę jest wstrzemięźliwość a więc całkowity brak współżycia.

W 1932 roku niejaki Raymond Pearl – amerykański biolog opracował równanie służące do określania skuteczności środków antykoncepcyjnych zwane na jego cześć wskaźnikiem Pearla. Nie będziemy zagłębiać się w szczegóły wyliczeń, w każdym razie wskaźnik podaje liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet (ok 1200 cykli w roku) używających przez cały rok danej metody antykoncepcji. Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym metoda jest skuteczniejsza.

Dla porównania wskaźnik Pearla wynosi (wartość pokazuje ile kobiet ze stu zaszło w ciążę stosując daną metodę antykoncepcji w ciągu roku):

  • bez stosowania antykoncepcji - 85
  • z użyciem prezerwatyw - 3
  • stosunek przerywany - 4
  • tabletki antykoncepcyjne - 1
  • kalendarzyk małżeński - 5
  • środki plemnikobójcze - 6

Podane wartości mają miejsce przy skrupulatnym przestrzeganiu wszystkich zaleceń dotyczących stosowania danej metody, a ponieważ ze skrupulatnością różnie bywa w „chwilach zapomnienia" wskaźnik ten jest jeszcze wyższy a więc jest więcej nieplanowanych ciąż. Przytoczyłam te dane by pokazać, że nie ma metody idealnej, współżyjąc musisz liczyć się z tym, że zajdziesz w ciążę.

Co robić, jeśli podejrzewam że jestem w ciąży?

Po pierwsze nie panikować i sprawdzić czy faktycznie masz wczesne objawy ciąży. A potem kup w aptece test ciążowy i wykonaj go zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeśli się wstydzisz czy krępujesz nie musisz kupować testu w aptece pod domem możesz to zrobić w odległym miejscu od miejsca swego zamieszkania byle by to była apteka.

Testy ciążowe są bardzo dobre a ich wynik dają ok. 98% pewności. Jednak, aby wynik był jednoznaczny musi upłynąć kilkanaście dni od zapłodnienia i powinien być wykonany kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki.

Jeśli nie chcesz korzystać z testu z apteki lub chcesz potwierdzić jego wynik możesz udać się do laboratorium na badanie krwi, jeśli nie masz skierowania od lekarza badanie będzie odpłatne mniej więcej ok. 10-15 zł, wynik badania krwi jest jednoznaczny i uzyskasz go po ok. 20 minutach.

Jeśli wynik jest pozytywny i jesteś w ciąży zgłoś się na wizytę do lekarza ginekologa, który będzie opiekował się Tobą i Twoim maleństwem przez kolejnych 9 miesięcy. W czasie ciąży musisz wykonać szereg badań i zdrowo się odżywiać.

W oseskowym kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu zobaczysz jak rozwija się maluszek i znajdziesz wiele porad na ciążowe dolegliwości.

Autor
Sylwia Stasiów
fot.
Fotolia