Uwaga na lukrecję w ciąży

Jedzenie w ciąży dużych ilości produktów z lukrecją może negatywnie wpływać na inteligencję i zachowanie przyszłego potomka - informuje pismo "American Journal of Epidemiology".

lukrecja w ciąży

Jedzenie w ciąży dużych ilości produktów z lukrecją może negatywnie wpływać na inteligencję i zachowanie przyszłego potomka - informuje pismo "American Journal of Epidemiology".

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach oraz Uniwersytetu w Edynburgu, którzy przebadali 321 ośmiolatków urodzonych w Finlandii, gdzie produkty z lukrecją, głównie słodycze, są bardzo popularne.

W badanej grupie znalazło się 64 dzieci, których matki jadły w ciąży duże ilości lukrecji, tj. 100 gram na tydzień..

Ośmiolatki przeszły różne testy oceniające sprawność umysłową, w tym zasób słownictwa, zdolności pamięciowe i orientację przestrzenną. Informacje na temat zachowania dzieci zebrano od matek przy pomocy ankiet.

Okazało się, że dzieci kobiet, które w ciąży jadły duże ilości lukrecji osiągały gorsze wyniki w testach na inteligencję i częściej miały problemy z koncentracją oraz zaburzenia zachowania, jak ADHD (tj. nadpobudliwość psychoruchową z zaburzeniami koncentracji uwagi).

Jak podkreśla prof. Katri R"ikk"nen z Uniwersytetu w Helsinkach, badania te dowodzą, że ciężarne kobiety nie powinny zajadać się produktami zawierającymi lukrecję.

Autorzy pracy spekulują, że aktywny składnik obecny w lukrecji, tj. glicyryzyna (w 100 g lukrecji zawarte jest 500 mg tego związku) może zaburzać rozwój łożyska, wskutek czego łatwiej przenikają przez z nie hormony stresu (glikokortykoidy) wytwarzane przez matkę. Wiadomo natomiast, że wysokie stężenia tych hormonów zakłócają rozwój mózgu dzieci w okresie prenatalnym i mogą powodować problemy wychowawcze w przyszłości.

Najnowsza praca jest kontynuacją wcześniejszych badań, które powiązały spożycie dużych ilości lukrecji z wyższym ryzykiem przedwczesnego porodu. JJJ

PAP - Nauka w Polsce 2009-10-10

yy/ bsz

fot.
Fotolia