Od dnia poczęcia z zapłodnionego jaja rozwija się w Tobie mały człowiek, aby organizm dziecka rozwijał się prawidłowo musisz dostarczać mu odpowiednią dawkę wartościowego budulca.
Dieta dla ciężarnej – jak powinny się odżywiać ciężarne kobiety
Od dnia poczęcia z zapłodnionego jaja rozwija się w Tobie mały człowiek, aby organizm dziecka rozwijał się prawidłowo musisz dostarczać mu odpowiednią dawkę wartościowego budulca. Czyli zdrowo się odżywiać.
Pamiętaj jednak, że w ciąży masz jeść dla dwojga a nie za dwoje!! No chyba, że nie zależy Ci na powrocie do wagi z przed ciąży i zdrowiu. Dieta w ciąży musi być różnorodna i bogata w składniki odżywcze.
Wybierając produkty spożywcze w ciąży kieruj się zasadami:
- kupuj produkty z pewnego źródła
- kupuj produkty świeże zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia
- wybieraj produkty jak najmniej naszpikowane chemią i jak najmniej przetworzone
- unikaj dań gotowych
- jeśli odpycha Cię o jakiejś potrawy, nie zmuszaj się - kobieta w ciąży ma wyostrzony zmysł smaku i powonienia, dzięki temu organizm ostrzega Cię przed produktami niekorzystnymi dla Ciebie i dziecka
- unikaj zapychaczy będących źródłem pustych kalorii, zamiast chipsów lepiej schrupać parę orzechów czy rodzynek
Jedzenie w ciąży – co warto jeść
Produkty zbożowe to cenne źródło białka, błonnika i witamin z grupy B - pełnoziarniste pieczywo i makarony, płatki owsiane, brązowy ryż, grube kasze. Produkty zbożowe powinnaś spożywać do każdego posiłku. Nie mniej niż 4 porcje - 1 porcja to kromka ciemnego pieczywa, ½ szklanki kaszy lub ryżu.
Warzywa - jedz do każdego posiłku najlepiej surowe lub gotowane na parze. Staraj się jeść różne warzywa. Nie unikaj warzyw strączkowych i kapustnych. Codziennie w twoim menu powinno znaleźć się ok. 650g warzyw.
Owoce - szczególnie polecane te, które są bogate w witaminę C - jabłka, czarne porzeczki, jagody, truskawki. Również suszone owoce warto włączyć do diety ze względu na zawartość błonnika i właściwości przeczyszczające. Owoce spożywaj codziennie mniej więcej ok. 350g
Jajka - zawierają dużo wartościowego białka. Ze względu na zawartość cholesterolu nie więcej niż jedno dziennie.
Mięso, drób, wędliny - wybieraj świeże i chude, jedz różne rodzaje mięsa, bo jest ono źródłem białka i łatwo przyswajalnego żelaza. Zalecane spożycie ok. 200g dziennie.
Ryby i owoce morza - koniecznie powinny znaleźć się w diecie kobiety ciężarnej są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych w szczególności kwasów omega-3, które mają dobroczynny wpływ na rozwój mózgu nienarodzonego dziecka. Jedz 2-3 razy w tygodniu, najlepiej gotowane na parze lub pieczone w folii.
Mleko i przetwory mleczne - również powinny znaleźć miejsce w codziennej diecie, bo to niezastąpione źródło wapnia, budulca kości i zębów. Jeśli nie lubisz pić mleka zastąp je kefirem, maślanką, jogurtem. Wypijaj 3-4 kubeczki dziennie.
Tłuszcze roślinne - oliwa z oliwek czy olej z pestek winogron dostarczają, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodawaj je do surówek i sałatek. Wybieraj te dobrej jakości.
Woda - w ciąży powinnaś wypijać ok. 2-3 litrów płynów dziennie.
Jak jeść zdrowo i poprawnie w ciąży
- Pamiętaj by Twoja dieta była zróżnicowana i kolorowa.
- Nie jedz za dwoje, a dla dwojga to bardzo ważna zasada.
- Jedz małe porcje za to często i oczywiście dużo pij.
- Okres ciąży i karmienia piersią do dobry czas na zmianę nawyków żywieniowych.
Czego nie jeść w ciąży
Dieta przyszłej mamy powinna być różnorodna i bogata w świeże warzywa i owoce. Są jednak produkty, które powinnaś wyeliminować ze swojego jadłospisu - sprawdź czego nie jeść w ciąży (klil)