Wyniki badania krwi i moczu w ciąży. Czy wiesz o czym mogą świadczyć nieprawidłowości?

Co oznacza, że w moczu jest białko? Albo bakterie? Czy dodatni wynik Hbs oznacza coś złego? Te i inne wątpliwości pozwoli ci rozwiać poniższy tekst.

badania w ciąży morfologia mocz

Badania to dla ciężarnej chleb powszedni – fakt, że trzeba je wykonywać, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Gorzej jest już z samymi wynikami – tutaj dla odmiany znaków zapytania jest całkiem sporo. Co oznacza, że w moczu jest białko? Albo bakterie? Czy dodatni wynik Hbs oznacza coś złego? Te i inne wątpliwości pozwoli ci rozwiać poniższy tekst.

Badanie moczu w ciąży

Mocz mówi bardzo wiele o naszym stanie zdrowia, dodatkowo jest tanim badaniem – stąd też tak często zalecanie się jego przeprowadzanie właśnie u kobiet ciężarnych. O czym mówią nieprawidłowości?

obecność białka w moczu w ciąży

W moczu zdrowej osoby białko nie powinno być obecne. Z drugiej jednak strony, zdarza się, że wykrycie go ma związek np. z dużym wysiłkiem fizycznym i dodatkowo – podwyższone wartości są typowe dla kobiet w ciąży. Niemniej, o białkomoczu, czyli sytuacji sygnalizującej nieprawidłowości, mówimy wtedy, kiedy w ciągu 24 godzin przyszła mama wydala w moczu więcej, niż 260mg. Wynik taki może świadczyć o infekcji dróg moczowych, problemach z nerkami lub o gestazie – czyli zatruciu ciążowym.

obecność bakterii w moczu w ciąży

Teoretycznie w moczu nie powinno się stwierdzać obecności bakterii. Z drugiej jednak strony, ich obecność wcale nie musi być alarmująca – bakterie mogą znajdować się w próbce z powodu jej niewłaściwego pobrania (np. z powodu braku dostatecznej higieny albo niewłaściwego przetrzymywania kubka na mocz).

Jeśli w badaniu ogólnym moczu potwierdza się obecność bakterii, konieczne jest oddanie kolejnej próbki – tym razem na posiew. Dopiero to badanie pozwala stwierdzić, z jakimi bakteriami mamy do czynienia i czy przypadkiem ich obecność nie wiąże się z zakażeniem pęcherza moczowego albo chorobą nerek.

obecność erytrocytów w moczu w ciąży

Erytrocyty to po prostu czerwone ciałka krwi. W moczu zdrowej osoby mogą być obecne, ale w znikomej ilości (do trzech w polu widzenia jest normą). Jeżeli czerwonych krwinek jest więcej, mówimy o krwiomoczu. Wówczas należy zlecić dalsze badania, ponieważ krwiomocz może być związany z uszkodzeniem nerek, kamicą nerkową albo zaburzeniami krzepnięcia krwi czy niewydolności krążenia. Łagodniejszą przyczyną może być też ostry stan zapalny układ moczowego.

Badanie krwi w ciąży

Ciąża oznacza dla kobiety poddawanie się badaniom krwi co kilka tygodni. Badanie krwi podobnie jak badanie moczu, wiele mówi o stanie zdrowia przyszłej mamy i umożliwia szybkie działanie w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Kiedy możemy o nich mówić?

za niska/za wysoka wartość hematokrytu w ciąży

Hematokryt ocenia gęstość krwi. W okresie poza ciążą jego norma to 35-37%, w trakcie ciąży wartości te spadają nawet o 7% i jest to fizjologiczny objaw dostosowywania się organizmu do obecności płodu.

Jeśli poziom hematokrytu spada i towarzyszy mu zbyt niska ilość erytrocytów oraz niski poziom hemoglobiny, to mówimy o niedokrwistości. Należy wówczas podjąć stosowne działania, ponieważ przedłużająca się anemia matki jest szkodliwa dla dziecka. Obniżenie hematokrytu przy pozostałych prawidłowych wynikach wymaga jedynie zmiany diety i kontroli.

Zbyt wysoki poziom hematokrytu może mieć bardzo wiele przyczyn – od zapalenia otrzewnej po przewlekłe choroby serca czy płuc. W przypadku ciąży najczęściej przyczyną jest jednak odwodnienie. Jeśli nieprawidłowy wynik otrzymujemy w czasie, gdy ciężarna często wymiotuje, wyjaśnienie jest oczywiste i rozwiązaniem jest większe nawodnienie organizmu.

dodatni Hbs w ciąży

O ile wcześniej wymienione badania wykonuje się stosunkowo często i to od początku trwania ciąży, o tyle badanie mające na celu wykrycie Hbs zleca się dopiero pod koniec jej trwania.

Obecność antygenu Hbs oznacza, że przyszła mama choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu B albo jest nosicielką wirusa, który pozostaje w uśpieniu. Aby określić, czy choroba jest w fazie czynnej czy nie, konieczne są dalsze badania.

Dodatni wynik Hbs oznacza, że personel szpitala musi być ostrożniejszy podczas wykonywania zabiegów oraz – że dziecko po narodzinach musi otrzymać immunoglobulinę. Warto jednak podkreślić, że sama choroba lub bycie nosicielem wirusa nie jest wskazaniem ani do cesarskiego cięcia, ani do zrezygnowania z karmienia piersią!

dodatni odczyn WR w ciąży

WR to badanie tzw. odczynu Wassermana, czyli test pod kątem zachorowania na kiłę. Badanie to wykonuje się w I oraz w III trymestrze ciąży.

Wynik dodatni oznacza bardzo duże ryzyko komplikacji zdrowotnych dla płodu. W zależności od okresu, w którym nastąpiło zarażenie, skutkami może być zarówno poronienie, jak i obumarcie dziecka w macicy czy wystąpienie kiły wrodzonej.

W przypadku dodatniego odczynu WR konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcia leczenia ciężarnej antybiotykiem. Warto dodać, że wczesne wykrycie i leczenie kiły oznaczają bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się zdrowe.

podwyższony/zaniżony poziom neutrofilów w ciąży

Neutrofile to jeden z rodzajów białych krwinek, a dokładniej – granulocyty obojętnochłonne. W przypadku kobiet ciężarnych do normy należą wyniki mieszczące się między 1500 a 8000/ul.

Jeśli neutrofilów jest zbyt dużo, może to oznaczać infekcję bateryjną, zakażenia układu moczowego, stan przedrzucawkowy albo nawet chorobę nowotworową. Innymi słowy – konieczne są dalsze badania.

Podobnie jest w sytuacji, gdy poziom neutrofilów jest zbyt niski – trudno jednoznacznie określić przyczynę. Należą do nich infekcje grzybicze, choroby wirusowe, ale także białaczkę lub niedokrwistość aplastyczną. Niemniej, dość jednoznaczne jest nagłe obniżenie się poziomu tych właśnie białych krwinek – najczęściej oznacza to zakażenie bakteryjne. W takiej sytuacji przyszła mama zwykle musi udać się do szpitala, aby ocenić konkretną przyczynę problemu.

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia