Grypa żołądkowa w ciąży

Czy grypa żołądkowa może stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka? Kiedy przyszła mama powinna udać się do lekarza?

Grypa żołądkowa w ciąży

O tym, że grypa żołądkowa jest jednych z mniej przyjemnych doświadczeń w życiu, nie trzeba nikogo przekonywać – konieczność zmagania się z wymiotami i biegunką stawia tę powszechną chorobę na piedestale znienawidzonych. Kiedy jednak choruje kobieta w ciąży, do niechęci i zmęczenia dolegliwościami dołącza się lęk. Czy grypa żołądkowa w ciąży może stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka? Kiedy przyszła mama powinna udać się do lekarza?

Objawy grypy żołądkowej

U osób niebędących w ciąży rozpoznanie grypy żołądkowej jest dość łatwe – pojawiają się wymioty i biegunka, więc wiemy, z czym mamy do czynienia. U ciężarnych postawienie „samodiagnozy” bywa bardziej kłopotliwe, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży i szczególnie, jeśli przyszła mama codziennie boryka się z mdłościami i wymiotami.

Warto zatem wiedzieć, że o zachorowaniu na grypę żołądkową świadczy szereg objawów:

  • pojawienie się wymiotów i/lub biegunki

Wymioty spowodowane grypą żołądkową są bardziej nagłe i częstsze, niż w przypadku tej samej dolegliwości związanej tylko z ciążą. Jeśli dołączy się biegunka, sprawa staje się jasna – tego symptomu nie ma w „repertuarze” zwykłych mdłości ciężarnych.

  • poczucie ogólnego rozbicia

Ujmując rzecz krótko – ciężarna czuje się chora. Pojawia się uczucie rozbicia, boleści w całym ciele, dołącza się zmęczenie i senność.

  • gorączka

Nie wszyscy chorujący na grypę żołądkową cierpią dodatkowo z powodu gorączki, niemniej u niektórych temperatura rośnie stosunkowo szybko i wysoko.

  • ból brzucha

W szczególności – ból żołądka. Narząd ten jest osłabiony działaniem wirusa i częstym zwracaniem treści.

Czy grypa żołądkowa w ciąży jest zagrożeniem dla dziecka?

W całym nieszczęściu „złapania” grypy żołądkowej w ciąży pocieszające może być to, że jest ona zupełnie nieszkodliwa dla dziecka. Wirus działa w obrębie układu pokarmowego, nie zbliżając się do malucha. Dodatkowym pocieszeniem może być fakt, że wiele ciężarnych choruje na grypę żołądkową i naprawdę nie ma to żadnego wpływu na zdrowie ich dzieci.

O ile jednak wirus grypy żołądkowej  sam w sobie nie jest niebezpieczny dla płodu, o tyle już konsekwencje jego działania w organizmie mogą doprowadzić do nieprawidłowości. W szczególności mówimy tutaj o odwodnieniu, o które nietrudno, gdy pojawia się biegunka, a każda postać pokarmu zostaje zwrócona. Kiedy zatem należy udać się do lekarza?

Grypa żołądkowa w ciąży - kiedy do lekarza

Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Dlatego ważne jest, aby udać się do lekarza lub bezpośrednio na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), jeżeli nie jesteśmy w stanie zatrzymać w organizmie żadnej ilości płynów i stan ten trwa dłużej, niż dobę.

Innymi słowy, jeśli każdy łyczek wody, który popijasz, już po chwili ląduje w ubikacji i sytuacja nie zmienia się przez 12 godzin, warto szukać pomocy. Będzie nią kroplówka z elektrolitami, które zapobiegną odwodnieniu organizmu. Ponadto, do lekarza trzeba udać się, gdy:

  • w wymiocinach znajduje się krew
  • pojawia się uczucie dezorientacji
  • kał zawiera duże ilości śluzu
  • utrzymuje się wysoka temperatura, którą bardzo trudno zbić

Grypa żołądkowa w ciąży – jak ją przetrwać?

Chociaż przypadłość ta należy do wyjątkowo męczących, mamy duże szanse na poprawę swojego samopoczucia dzięki odpowiedniej diecie i postępowaniu. Jeśli zatem dopadła cię jelitówka w ciąży, pamiętaj, aby:

  • przez cały czas popijać wodę

Najlepiej małymi łyczkami, ale za to bardzo często. Możesz też przygotować sobie napój z elektrolitami – poproś o niego w aptece dodając informację, że spodziewasz się dziecka.

  • przez kilka godzin zrezygnować z jedzenia

Podczas najbardziej intensywnego etapu choroby może odpuścić sobie jedzenie – oczywiście pod warunkiem, że nie będzie to trwało dłużej, niż kilka godzin. Nie martw się, taka krótka głodówka nie zagrozi maluchowi.

  • jeść właściwe produkty

Im lżej, tym lepiej. Kiedy będziesz czuła się lepiej albo w przerwach między falami gorszego samopoczucia, jedz delikatne produkty. Idealny będzie kisiel, kasza manna, wywar warzywny z ryżem, ryż z bananami. Nie pij soków owocowych, gazowanych napojów, kawy czy herbaty (wyjątkiem są delikatne herbaty ziołowe).

  • odpoczywaj

Leż tyle, ile to możliwe! Jeśli dodatkowo masz w domu ruchliwego trzylatka, to może być to problematyczne. Korzystaj więc z czasu, kiedy dziecko przebywa w przedszkolu, a popołudniu poproś o pomoc bliskich. Teraz wyjątkowe znaczenie ma to, abyś trochę odpoczęła i zregenerowała siły.

fot.
Fotolia