Co to jest TSH? Badanie TSH w ciąży

Kontrola poziomu TSH zalecana jest każdej kobiecie, która planuje dziecko, która nie może zajść w ciążę oraz która w ciąży już jest. Sprawdź dlaczego ...

badanie tsh w ciąży

TSH, czyli hormon tyreotropowy, wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Wpływa między innymi na regulację ilości hormonów produkowanych przez tarczycę. 

Badanie TSH – kiedy badać TSH?

Odpowiednie wydzielanie hormonu tyreotropowego ma znaczenie dla pracy całego organizmu w każdym okresie życia, jednak w czasie starań o dziecko oraz ciąży warto wykonać badanie z dwóch dodatkowych powodów.

Po pierwsze dlatego, że nieprawidłowości w wydzielaniu TSH mogą doprowadzić do długich i nieowocnych starań o dziecko – choroby tarczycy mają wpływ na płodność kobiety. Niekorzystnie działa tutaj zwłaszcza niedoczynność - diagnozowana, gdy poziom TSH jest zbyt wysoki (analogicznie, zbyt niski poziom TSH oznacza nadczynność tarczycy).

Po drugie, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom TSH może powodować wystąpienie nieprawidłowości w rozwoju płodu. Dla przykładu, niedobór hormonów tarczycy może skutkować nieprawidłowym rozwojem mózgu płodu, odklejeniem się łożyska, przedwczesnym porodem, a także – niestety – poronieniem.

Objawy chorób tarczycy

Badanie TSH zalecane jest każdej przyszłej mamie oraz każdej kobiecie, która dopiero stara się o dziecko. Jeśli kobieta dodatkowo odczuwa dolegliwości mogące wskazywać na problemy z tarczycą, powinna pójść na badania jak najprędzej. Do objawów tych należą:

  • w przypadku niedoczynności tarczycy

Będą to: wzrost wagi, ciągłe uczucie chłodu, obniżona temperatura ciała, zaniżone libido, a także suchość skóry czy problemy z koncentracją oraz zaparcia.

  • w przypadku nadczynności tarczycy

Tutaj objawami nieprawidłowości będzie niewyjaśniony spadek wagi, szybkie tętno, rozdrażnienie i drżenie mięśni, biegunki, uczucie gorąca.

Jak wygląda badanie TSH? 

Badanie TSH można wykonać w każdym dniu cyklu i o każdej porze dnia. Według większości lekarzy najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się będąc na czczo.

Badanie TSH – normy TSH u  kobiet

W przypadku kobiet niebędących jeszcze w ciąży, normy wynoszą od 0,27 mj/l do około 2,5 mj/l – wyższy wynik stanowi już powód do przeprowadzenia wnikliwszych badań. Dodatkowo, dla uzyskania pełnego obrazu sytuacji, można przeprowadzić nie tylko badanie samego TSH, ale także poziomu hormonów tarczycyT3 oraz T4 plus USG tego narządu.

W przypadku kobiet będących już w ciąży sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – poziom TSH zmienia się, więc odpowiednio różne będą wartości referencyjne. I tak, w pierwszym trymestrze ciąży wynik prawidłowy to ten w przedziale między 0,01 a 2,32 mIU/I, w drugim trymestrze: między 0,01 a 2,35 mIU/ml, w trzecim między 0,1 a 2,65 mIU/l. Należy przy tym dodać, że wartości te mogą się wahać i niekoniecznie będzie to oznaczało chorobę tarczycy. Dlatego w ciąży dodatkowo naciska się na wykonanie dodatkowych badań: zmierzenie poziomów T3 i T4 oraz USG tarczycy. Wyniki powinien interpretować zarówno ginekolog, jak i endokrynolog (idealny byłby lekarz o tych dwóch specjalnościach).

TSH a ciąża

  • leczenie chorób tarczycy w okresie ciąży polega na podawaniu leków regulujących wytwarzanie hormonów

Lekiem tym jest najczęściej lewotyroksyna. Warto tutaj dodać, że jeżeli niedoczynność tarczycy została zdiagnozowana dopiero w trakcie ciąży, niektórzy lekarze decydują się na podanie ciężarnej dawki nieco większej, niż jest to zalecane – w celu jak najszybszego wyrównania hormonów. Wynika to z faktu, że ewentualna większa dawka leku jest dla dziecka znacznie mniej groźna, niż niedoczynność tarczycy.

  • w przypadku ciężarnej cierpiącej na choroby tarczycy badanie wykonuje się co kilka tygodni

Najczęściej co 4 do 6 tygodni należy powtórzyć komplet badań – TSH oraz F3 i F4. Zaniedbywanie tego może skutkować komplikacjami ciążowymi.

fot.
Fotolia