Kontrola poziomu TSH zalecana jest każdej kobiecie, która planuje dziecko, która nie może zajść w ciążę oraz która w ciąży już jest. Sprawdź dlaczego ...
TSH, czyli hormon tyreotropowy, wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Wpływa między innymi na regulację ilości hormonów produkowanych przez tarczycę.
Badanie TSH – kiedy badać TSH?
Odpowiednie wydzielanie hormonu tyreotropowego ma znaczenie dla pracy całego organizmu w każdym okresie życia, jednak w czasie starań o dziecko oraz ciąży warto wykonać badanie z dwóch dodatkowych powodów.
Po pierwsze dlatego, że nieprawidłowości w wydzielaniu TSH mogą doprowadzić do długich i nieowocnych starań o dziecko – choroby tarczycy mają wpływ na płodność kobiety. Niekorzystnie działa tutaj zwłaszcza niedoczynność - diagnozowana, gdy poziom TSH jest zbyt wysoki (analogicznie, zbyt niski poziom TSH oznacza nadczynność tarczycy).
Po drugie, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom TSH może powodować wystąpienie nieprawidłowości w rozwoju płodu. Dla przykładu, niedobór hormonów tarczycy może skutkować nieprawidłowym rozwojem mózgu płodu, odklejeniem się łożyska, przedwczesnym porodem, a także – niestety – poronieniem.
Objawy chorób tarczycy
Badanie TSH zalecane jest każdej przyszłej mamie oraz każdej kobiecie, która dopiero stara się o dziecko. Jeśli kobieta dodatkowo odczuwa dolegliwości mogące wskazywać na problemy z tarczycą, powinna pójść na badania jak najprędzej. Do objawów tych należą:
- w przypadku niedoczynności tarczycy
Będą to: wzrost wagi, ciągłe uczucie chłodu, obniżona temperatura ciała, zaniżone libido, a także suchość skóry czy problemy z koncentracją oraz zaparcia.
- w przypadku nadczynności tarczycy
Tutaj objawami nieprawidłowości będzie niewyjaśniony spadek wagi, szybkie tętno, rozdrażnienie i drżenie mięśni, biegunki, uczucie gorąca.
Jak wygląda badanie TSH?
Badanie TSH można wykonać w każdym dniu cyklu i o każdej porze dnia. Według większości lekarzy najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się będąc na czczo.
Badanie TSH – normy TSH u kobiet
W przypadku kobiet niebędących jeszcze w ciąży, normy wynoszą od 0,27 mj/l do około 2,5 mj/l – wyższy wynik stanowi już powód do przeprowadzenia wnikliwszych badań. Dodatkowo, dla uzyskania pełnego obrazu sytuacji, można przeprowadzić nie tylko badanie samego TSH, ale także poziomu hormonów tarczycy – T3 oraz T4 plus USG tego narządu.
W przypadku kobiet będących już w ciąży sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – poziom TSH zmienia się, więc odpowiednio różne będą wartości referencyjne. I tak, w pierwszym trymestrze ciąży wynik prawidłowy to ten w przedziale między 0,01 a 2,32 mIU/I, w drugim trymestrze: między 0,01 a 2,35 mIU/ml, w trzecim między 0,1 a 2,65 mIU/l. Należy przy tym dodać, że wartości te mogą się wahać i niekoniecznie będzie to oznaczało chorobę tarczycy. Dlatego w ciąży dodatkowo naciska się na wykonanie dodatkowych badań: zmierzenie poziomów T3 i T4 oraz USG tarczycy. Wyniki powinien interpretować zarówno ginekolog, jak i endokrynolog (idealny byłby lekarz o tych dwóch specjalnościach).
TSH a ciąża
- leczenie chorób tarczycy w okresie ciąży polega na podawaniu leków regulujących wytwarzanie hormonów
Lekiem tym jest najczęściej lewotyroksyna. Warto tutaj dodać, że jeżeli niedoczynność tarczycy została zdiagnozowana dopiero w trakcie ciąży, niektórzy lekarze decydują się na podanie ciężarnej dawki nieco większej, niż jest to zalecane – w celu jak najszybszego wyrównania hormonów. Wynika to z faktu, że ewentualna większa dawka leku jest dla dziecka znacznie mniej groźna, niż niedoczynność tarczycy.
- w przypadku ciężarnej cierpiącej na choroby tarczycy badanie wykonuje się co kilka tygodni
Najczęściej co 4 do 6 tygodni należy powtórzyć komplet badań – TSH oraz F3 i F4. Zaniedbywanie tego może skutkować komplikacjami ciążowymi.