Niezdrowo odżywiające się matki rodzą otyłe dzieci

Matki, które w okresie ciąży lub karmienia piersią odżywiają się niezdrowo, szkodzą zdrowiu swego potomstwa.

niezdrowe jedzenie w ciąży otyłe dziecko

Matki, które w okresie ciąży lub karmienia piersią odżywiają się niezdrowo, żywnością o dużej zawartości soli, cukru lub tłuszczy, szkodzą zdrowiu swego potomstwa - ocenia brytyjska placówka badawcza The Royal Veterinary College (RVC).

Dzieci takich matek są bardziej narażone na choroby serca i cukrzycę. Z badań RVC przeprowadzonych na szczurach wynika, że potomstwo samic, którym podawano duże ilości żywności tłustej i przetworzonej, ma wysoki poziom cholesterolu i triglicerydu nawet po osiągnięciu wieku dorosłego, co zwiększa ryzyko zachorowań na serce.

Z kolei wysoki poziom glukozy i insuliny naraża potomstwo na zachorowanie na cukrzycę typu II.

Szczury, których matki odżywiano niezdrowo, po przestawieniu na zdrową żywność wciąż były o wiele bardziej otyłe od rówieśników, urodzonych z samicy otrzymującej żywność zdrową.

Naukowcy sądzą, że ta sama prawidłowość stosuje się do ludzi.

"Wygląda na to, że sposób odżywiania się matki w okresie ciąży i karmienia piersią ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia dziecka w dłuższym okresie" - sądzi dr Stephanie Bayol, która prowadziła badania.

Obecne badania wspierają jej zdaniem badania wcześniejsze, w których ustalono, iż samice szczurów karmione niezdrową żywnością na ogół mają potomstwo z nadwagą, które w późniejszym wieku także wykazuje pociąg ku niezdrowej żywności.

Otyłość w Wielkiej Brytanii porównuje się do epidemii. Według rządowych ocen do 2020 r. jedna trzecia populacji będzie cierpiała na otyłość lub nadwagę.

Badania przeprowadzone przez RVC sfinansowała fundacja Wellcome Trust, a wyniki publikuje w wydaniu z wtorku "The Journal od Physiology". ASW

PAP - Nauka w Polsce / 2008-07-05

fot.
Fotolia