Orzechy w diecie przyszłych mam mogą wywoływać astmę

Przyszłe mamy, które codziennie spożywają orzechy mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia astmy u ich dzieci

orzechy w ciąży

Przyszłe mamy, które codziennie spożywają orzechy mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia astmy u ich dzieci o 50 procent - twierdzą duńscy naukowcy z University of Utrecht.

W badaniu wzięło udział około 4 tysiące kobiet, które wypełniły kwestionariusz dotyczący ich diety. Następnie badacze obserwowali dzieci tych matek przez okres ośmiu lat.

Wyniki badania, opublikowane w amerykańskim czasopiśmie "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine", sugerują, że silne alergeny zawarte w orzechach mogą wpływać na podatność płodu na alergie.

"Jest jeszcze zbyt wcześnie by zalecać unikanie jedzenia orzechów. Ważne jest jednak by kobiety zdrowo się odżywiały i pamiętały, że jeśli chodzi o jedzenie - co za dużo, to nie zdrowo" - powiedziała kierująca badaniami dr Saskia Willers.

Zdania naukowców w tej kwestii są podzielone. Profesor John Heffner z American Thoracic Society twierdzi, że jest wciąż za mało dowodów na szkodliwość orzechowej diety i potrzebne są dalsze badania. AD1

PAP - Nauka w Polsce / 2008-07-19

fot.
Fotolia