Nietypowe sposoby na uspokojenie płaczącego niemowlęcia

Dziecko płacze, a ty, niemal rwąc włosy z głowy, zastanawiasz się, dlaczego i przede wszystkim – jak ukoić płacz niemowlęcia. Oto kilka nietypowych sposobów na uspokojenie płaczącego niemowlęcia.

płacz niemowlę

Doświadczenie, wiedza, mnóstwo przeczytanych książek o zachowaniu niemowląt, rady i wskazówki znajomych – w niektóre dni to wszystko na nic. Dziecko płacze, a ty, niemal rwąc włosy z głowy, zastanawiasz się, dlaczego i przede wszystkim – jak ukoić płacz niemowlęcia. Skoro nie pomaga karmienie, kołysanie, masaże brzuszka, śpiewanie i sen, to spróbuj inaczej. Oto kilka nietypowych sposobów na uspokojenie płaczącego niemowlęcia.

Rozebranie dziecka – czyli kontrola od podstaw.

Kilka miesięcy temu w mediach pojawił się apel rodziców, których córeczka długo płakała z powodu… owiniętego wokół palca u stopy włosa. Maleństwo bardzo cierpiało, ponieważ włos przeciął skórę i drażnił ranę. Rodzice postanowili więc podpowiedzieć innym, aby w razie długiego płaczu swojego malucha nie pomijali takiej czy podobnej przyczyny krzyku.

Oczywiście warto z tego skorzystać. Gdy twoja pociecha długo zanosi się płaczem i zwyczajnie nie możesz jej uspokoić – rozbierz ją do naga. Zrób szybki „przegląd” ciała maluszka, sprawdź, czy nie jest gdzieś zaczerwienione albo opuchnięte. Zajrzyj także między pośladki dziecka, obejrzyj narządy płciowe. Może okazać się, że przyczyna jest całkiem wyraźna i z całą pewnością wiąże się z bólem.

Kąpiel.

Wielu rodziców szybko odkrywa, że niewiele rzeczy działa na niemowlęta tak kojąco, jak kąpiel. Ciekawe jest zatem, że tak niewielu z nas nie wpada na pomysł, aby wykąpać dziecko w dzień. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet i o godzinie 13 wlać wodę do wanienki i pozwolić malcowi na uspokajające pluskanie. Wyjdźmy na chwilę ze schematu: „kąpiel tylko przed snem” i korzystajmy z tej cudownej metody na uspokojenie płaczka.

Zmiana ubranka.

Jeśli masz w domu małego wrażliwca, to powód jego płaczu może być banalny – jak na przykład niewygodne ubranko czy metka. Skoro już zatem rozbierasz dziecko dla kontroli albo je kąpiesz, to załóż mu inny zestaw ubrań. Taki, który twoim zdaniem będzie najwygodniejszy. Czysta bawełna, jak najmniej szwów, bez metek.

Suszarka, odkurzacz, pralka – jednym słowem: szum na płacz niemowlęcia.

Nie jest tajemnicą, że niemowlęta uspokajają się przy szumie domowych sprzętów. Porady w stylu: „włącz suszarkę”  regularnie pojawiają się na parentingowych forach nie bez powodu. Nie wzbraniaj się zatem przed ich wypróbowaniem, gdy od płaczu niemowlęcia bolą cię już uszy i pęka serce. Sprawdź wszystko po kolei – suszarkę, odkurzacz, pralkę czy mikser. Dzieci mają różne upodobania, więc może się okazać, że tylko jedno z tych urządzeń działa na twoje maleństwo. Ale za to z jakim skutkiem!

Cenna wskazówka: na niektóre dzieci idealnie działa połączenie: ramiona mamy plus szum odkurzacza. Spróbuj zatem ogarnąć podłogi z maluszkiem w nosidełku. Prawdopodobnie uśnie, zanim skończysz pracę. Możesz też kupić przytulankę emitującą szum.

 

Ciasne otulanie noworodka.

Ciasne otulanie noworodka kocykiem to jeden z najbardziej popularnych sposobów na jego uspokojenie. Specjaliści tłumaczą ten fenomen faktem, iż maleństwo nie jest świadome, że to, co ciągle miga mu przed oczyma, to jego własne rączki – czuje więc niepokój. Gdy bodziec znika, skutecznie zablokowany kocykiem, dziecko robi się spokojniejsze. Ważna jest także rola przyzwyczajenia. Dziecko, które przez ostatnie miesiące ciąży było dość mocno ściśnięte, uspokaja się, gdy czuje znajomą „ciasnotę”. 

Zobacz:

Jak otulać noworodka? 

Otulacze dla nowrodków 

Wyjście z domu.

Na samą myśl o spacerze z płaczącym niemowlęciem ogarnia cię zmęczenie? To zrozumiałe. Spróbuj jednak odsunąć tę wizję, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo, że niemowlę zaśnie pod wpływem kołysania i świeżego powietrza. Nie zważaj zatem na krokodyle łzy, spakuj torbę, ubierz smyka i po prostu wyjdź z domu.

Jeżdżenie autem.

To sposób na wyjątkowe sytuacje – owszem, jest bardzo skuteczny, ale jednocześnie wizja przyzwyczajania dziecka do takiego usypiania może niepokoić. Niemniej, gdy dzień jest koszmarny, czujesz, że zaraz wybuchniesz, zaczniesz krzyczeć na dziecko, wybuchniesz płaczem razem z nim albo zaczniesz kopać w ścianę ze złości – nie wahaj się. Wpakuj dziecko w fotelik i ruszaj na wycieczkę. 99% maluszków zasypia po pięciu minutach jazdy. Włącz sobie cicho muzykę w aucie i rozkoszuj się błogą atmosferą.

Sposoby na płaczącego starszaka

Z każdym kolejnym miesiącem życia dziecko płacze coraz mniej i jednocześnie pojawia się coraz więcej skutecznych sposobów na szybkie jego uspokojenie. Oto, czego warto spróbować:

  • Szalony taniec. Jeśli do tej pory nie tańczyłaś przed swoim niemowlaczkiem, to będzie to dla niego taka nowość, że zamilknie z wrażenia.
  • Bardzo cichy szept. Dziecko przyzwyczajone jest do prostej zasady: mówisz – pojawia się dźwięk. Gdy nagle stanie się inaczej, zaintrygowane zapomni o płaczu.
  • Włączanie muzyki w TV. Tak, wiemy, że puszczanie niemowlakowi teledysku nie jest zbyt polecaną metodą wychowawczą. Nikt jednak nie twierdzi, że należy robić to często. To rozwiązanie awaryjne – gdy już „nie wyrabiasz”, sięgnij po nie.

To minie już bardzo niedługo!

Kiedy niemowlę płacze – długo i niemal przez cały dzień, wielu rodziców czuje ogromną frustrację. Płacz, zmęczenie, rozdrażnienie – czujesz to wszystko i nie wierzysz, że już niedługo będzie lepiej. Pamiętaj jednak, że to naprawdę minie. Nie za rok czy za dwa, ale już za kilka tygodni różnica w zachowaniu twojego maleństwa będzie kolosalna, a każdy dzień – łatwiejszy. Powtarzaj sobie zatem jak mantrę: „to minie”, a póki co bez wyrzutów sumienia korzystaj z wszelkich sposobów na uspokojenie płaczu dziecka.

Masz swój sposób na ukojenie płaczu niemowlęcia? 

fot.
Fotolia