Włosy niemowlaka – pielęgnacja włosów dziecka

Włosy dziecięce nie zawsze są czytelną zapowiedzią tego, jakie włosy będzie mieć dziecko w przyszłości. Najczęściej dziecko rodzi się z włosami płodowymi, które rosną na główce maksymalnie do 4-5 miesiąca, po czym się wycierają i na łysej główce dziecka wyrasta po jakimś czasie nowa czupryna.

jak dbać o włosy dziecka

Wiele mam z niepokojem obserwuje to, co się dzieje z włosami jej dziecka - często te pierwsze włosy dziecka wycierają się i wypadają w różny, najdziwniejszy sposób - albo robią się łaty bez włosów o dużej powierzchni, albo włosy wycierają się tylko na bokach, albo odwrotnie, tylko na środku. Może się zdarzyć, że dziecko pozbywa się włosków z dnia na dzień, albo trwa to i przebiega powoli.

Włosy noworodka

Część maluszków czeka kilka miesięcy na to, by pojawiły się ich pierwsze włosy. Innym zaś pojawiają się nowe włosy prawie natychmiast. Porównywanie dziecka w tym zakresie nie ma najmniejszego sensu - niektórzy przychylają się do opinii, ze im później dziecku pojawią się te nowe włosy, tym będą lepsze i mocniejsze. Może jest w tym ziarno prawdy, ale kluczową rolę odgrywa tu dziedziczenie - geny, które niekoniecznie muszą być bezpośrednio po rodzicach.

To, z jakimi włoskami urodzi się dziecko rzadko kiedy ma cokolwiek wspólnego z włosami w późniejszym życiu (wykluczamy stąd dzieci na przykład Hindusów, czy Murzynów, ponieważ ich maluchy dziedziczą czarne włosy w określonym gatunku i typie). Włosy płodowe, czasami nazywane meszkowymi - ich kolor nie musi mieć nic wspólnego z tym, co później pojawi się na głowie dziecka. Zdarza się, ale to bardzo rzadko, że dziecko urodzi się z włoskami, które nie wycierają się, tylko od pierwszych dni życia rosną i są w miarę mocne - jeśli widzimy dwuletnie dziecko z naprawdę długimi włosami (rzadkość!!) to można podejrzewać, że jego włoski od razu były tymi właściwymi - jednak kolor tych włosów może się zmieniać tak, jak u wszystkich dzieci.

Pielęgnacja pierwszych włosków jest bardzo ważna, nie należy używać do ich mycia innych kosmetyków aniżeli delikatne mydełko. Włosy dziecka nie mogą być pozbawiane tłuszczu, dlatego przez długi czas, a na pewno do 3 roku życia dziecka, lepiej nie używać szamponów dla dorosłych, ponieważ one rozpuszczają warstwę tłuszczu znajdującą się na włoskach.

Ciemieniucha

Wielu rodziców martwi się, ponieważ na włosach dziecka pojawia się żółta przylegająca do skóry łuska - to ciemieniucha. Jeśli nie jest jej dużo można zastosować prostą metodę, jak nawilżenie główki dziecka oliwką czy olejem parafinowym na pół godziny przed myciem - potem wyczesujemy łuski miękką szczoteczką. Najczęściej problem z ciemieniuchą pojawia się w 3-4 miesiącu życia i samoistnie, przy systematycznej pielęgnacji zanika. Ciemieniucha jest spowodowana albo alergią, albo łojotokowym zapaleniem skóry. Można myć głowę dziecka namoczonymi otrębami - robimy wówczas jakby mały peeling skóry na główce. Nie wolno odrywać łusek grzebieniem lub paznokciami. Jeśli domowa pielęgnacja nie pomaga - można jeszcze próbować zakładać na dłużej kompres z oliwki - np. na całą noc. Warto również poprosić o pomoc lekarza, ponieważ czasami trzeba użyć nawet maści sterydowych lub krem Elidel (UWAGA! Podczas stosowania kremu Elidel na samym początku zauważymy pogorszenie skóry głowy). Włosy z ciemieniuchą należy myć, co drugi dzień, a nawet rzadziej - tak zalecają amerykańscy specjaliści.

Następną kwestią jest częstość mycia głowy noworodka i niemowlaka. Wielu specjalistów uważa, że codzienne mycie główki za bardzo wysusza skórę i może spowodować nawet stan zapalny. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że szampony dla dzieci mają wysokie pH i dlatego nie szczypią w oczy, ale najzdrowsze dla skóry dziecka jest pH 4,5 do 6.

Kolor włosów dziecka

Dla rodziców zawsze zagadką jest kolor włosów ich dziecka - tu sprawa jest dość prosta do wyjaśnienia - otóż kolor włosów dziecka powstaje z tak zwanej eumelaniny - geny decydujące o włosach przekazane przez rodziców znajdują się właśnie w niej - jednak nie oznacza to po prostu, że dziecko będzie miało włosy "po mamie lub tacie"- czasami dziecko ma inny kolor włosów i ich strukturę niż rodzice, ponieważ najaktywniejsze okazały się geny np. z jakiejś linii bocznej jednego z rodziców. Właściwy kolor włosów dziecka to sprawa kilku lat - o kolorze włosów decydują pigmenty, których wraz z wiekiem dziecka przybywa. Pigmenty mogą sprawić, że blond włosy trzylatka w wieku 13 -14 lat staną się niemal czarne. Tak, więc trudno komukolwiek ocenić i prorokować czy roczne dziecko będzie ciemnowłose czy też będzie posiadało blond loki. Gęstość włosów, ich grubość ustala się z kolei w 5-6 roku życia. Najczęściej późniejsze zmiany w tym zakresie są niewielkie.

Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką Handsome Men www.handsomemen.pl

fot.
Fotolia