Ciemieniucha u niemowląt. Jak pielęgnować małą główkę?

Ciemieniucha, może pojawić się na główce niemowlaka w 3-6 tygodniu życia.

ciemieniucha jak leczyć

Narodziny dziecka to na początku euforia, po której przychodzi codzienność, a razem z nią codzienne kłopoty i duże i te małe. Do tych mniejszych można zazwyczaj zaliczyć ciemieniuchę, która potrafi pojawić się na główce niemowlaka w 3-6 tygodniu życia. Czasami jest również na brwiach, przy nosku, a także na skórze pod pieluchą.

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha u niemowlaka to żółte łuski, które są przyklejone do skóry (wyglądem przypominają tłusty łupież). Najczęściej, jako przyczynę tego zaburzenia podaje się zbyt wysoki poziom hormonów matki, które nie zostały usunięte jeszcze z organizmu dziecka i krążą sobie w krwiobiegu powodując drobne zaburzenia. Bardzo często dodatkowym elementem jest rozwój grzybów na skórze dziecka. Podobieństwo ciemieniuchy i łupieżu wynika z faktu, że w obu wypadkach obserwuje się zbyt intensywną produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Zapowiedzią ciemieniuchy są ledwo widoczne białe łuski tuż przy skórze głowy. Po ich pojawieniu się należy rozpocząć działania, bo chociaż nie jest to objaw groźnego schorzenia, to jednak ciemieniucha uniemożliwia skórze oddychanie.

Jak pielęgnować małą główkę niemowlaka?

Zabiegi, które mają pomóc w pozbyciu się nieestetycznej ciemieniuchy u niemowlaka są bardzo proste. Przed każdym myciem główki należy nawilżyć główkę dziecka oliwką, (ale nie wolno tego robić oliwką z oliwek, bo jeśli przyczyną jest grzybica, to ta oliwa sprzyja dalszemu rozwojowi grzyba) - niekiedy lekarze polecają oliwkę salicylową, którą smaruję się główkę na godzinę przed jej myciem. Oliwka salicylowa ma niezbyt przyjemny zapach i źle zmywa się z ubranek - należy, więc do tego celu przeznaczyć jedną czapeczkę. Zawsze po kąpieli należy bardzo dokładnie wyczesać włoski, aby usunąć wszystkie łuski z główki.  Jeszcze inna metoda polecana przez niektórych lekarzy to polewanie główki rzadkim roztworem mąki ziemniaczanej (krochmalem), co później umożliwia lepsze wyczesywanie „strupków". Należy uważać na kremy, maści i płyny - na przykład Elocom jest często polecany, jako bardzo skuteczny, ale nie zawsze jest dodawane, że to preparat ze sterydami i to silnie działającymi.
Bardzo często można przeczytać, że ciemieniucha to łojotokowe zapalenie skóry - zgadza się, ale jest to odmiana tego schorzenia i w odróżnieniu od właściwego zapalenia łojotokowego skóry wystarcza najczęściej odpowiednia pielęgnacja do pozbycia się zmian.

Należy podkreślić, że ciemieniucha u niemowlaka nie daje żadnych objawów w postaci swędzenia - jeśli tak się dzieje, to nie mamy do czynienia z nią, ale z atopowym zakażeniem tudzież zapaleniem skóry, które wymaga diagnozy, testów na obecność alergenów i leczenia przez specjalistę.

Leczenie ciemieniuchy u niemowlaka

Nie słuchajmy porad innych mam, którym lekarz przepisał maść, która ich dzieciom pomogła - niekoniecznie ta maść jest wskazana dla naszego dziecka, może nawet okazać szkodliwa. Dziecko jest zbyt delikatne, żeby na jego organizmie nieodpowiedzialnie eksperymentować. Młode mamy czasami nie zdają sobie sprawy, że tak nie wolno - niech, zatem każda, zanim sięgnie po lek, który proponuje jej ktoś znajomy, pomyśli, czy pozwoliłaby, by ktoś na jej dziecku testował leki?

Podczas walki z ciemieniuchą u niemowlaka najważniejsza jest higiena - ale należy mocno podkreślić, iż ciemieniucha nie powstaje z powodu zaniedbań w pielęgnacji dziecka i odpowiednie jej traktowanie, czyli: nawilżanie główki oliwką przed myciem, mycie główki w środkach przeznaczonych dla niemowlaków i wyczesywanie łusek miękką szczoteczką powinno w krótkim czasie pomoc w pozbyciu się problemu.

Czasami ciemieniucha wraca i pielęgnacja zaczyna się od początku. Niektóre dzieci mają tak, że już, jako kilkulatki mają nawrót ciemieniuchy i leczenie - dbanie trzeba zacząć od nowa. Ale nawroty to jedna sprawa, a druga jest wówczas, gdy ciemieniucha nie znika i mimo dobrej pielęgnacji problem na główce dziecka narasta i to niemal dosłownie. Wówczas, jeśli po 10-14 dniach właściwiej pielęgnacji nie ma zdecydowanej poprawy, należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza. Czasami jest konieczne zastosowanie kremu z hormonem adrenokortykotropowym.

Artykuł powstał
przy współpracy z
Kliniką Handsome Men
www.handsomemen.pl

fot.
Fotolia