W Polsce 5-7 % dzieci rodzi się z niedoborem kilogramów.
Jeśli noworodek po przyjściu na świat waży mniej niż 2500 g, to znaczy, że mamy do czynienia z odchyleniem od normy. W Polsce 5-7 % dzieci rodzi się z niedoborem kilogramów, najczęściej z powodu zbyt wczesnego porodu. Drugi powód niskiej wagi urodzeniowej to ograniczenia wzrostu płodu w czasie ciąży, mogące wynikać z bardzo wielu różnych przyczyn…
Dlaczego dzieci rodzą się zbyt małe?
Niezależnie od tygodnia ciąży, w którym urodził się maluszek, możemy wskazać powtarzające się czynniki wpływające na zbyt niską wagę ciała. Do najważniejszych należą:
- Ciąża mnoga – nie tylko zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, ale też ogranicza miejsce i dopływ składników odżywczych do poszczególnych płodów.
- Choroby i infekcje mamy, zwłaszcza cukrzyca, problemy z sercem i nerkami, a także preeklampsja, czyli ciśnienie krwi przekraczające 140/90 mm Hg .
- Palenie – szkodliwe substancje w papierosach hamują dopływ tlenu do dziecka.
- Alkohol, leki i narkotyki
- Problemy z macicą (np. mięśniaki) lub szyjką macicy (niewydolność)
- Niewydolność łożyska oraz problemy takie łożysko przodujące lub odklejenie się łożyska
- Uboga dieta matki, zwłaszcza niedobory kwasu foliowego, witamin zawartych w świeżych owocach i warzywach, białka z mięsa i nabiału.
- Stres wynikający z nadmiaru pracy lub negatywnych emocji w związku lub rodzinie
- Wady wrodzone płodu, takiej jak choroby serca czy niedorozwój cewy nerwowej
- Infekcje płodu, zwłaszcza wirus opryszczki, różyczki, ospy lub toksoplazmozy
Możliwe powikłania
Zbyt małe dziecko może okazać się zupełnie zdrowe i rozwijać prawidłowo nadganiając szybko rówieśników. Niestety, statystycznie wcześniaki częściej niż noworodki z normalną wagą borykają się trudnościami, nierzadko wymagającymi hospitalizacji.
Najczęściej mamy tu do czynienia z niewydolnością oddechową, powszechną u maluchów urodzonych przed 34 tygodniem ciąży, która wymaga podawania leków i wspomagania oddechu. Nierzadko zdarzają się też przypadki krwawień wewnątrzmózgowych, które mogą nie mieć żadnych negatywnych konsekwencji, ale w poważniejszych przypadkach powodują trwałe uszkodzenia mózgu. Chirurdzy często zmuszeni są do odsysania płynów spod czaszki.
Kolejnym powikłaniem jest przetrwały przewód tętniczy, czyli niedomknięcie się aorty po porodzie, leczone specjalnymi preparatami, a w razie niepowodzenia operowane. Niska waga urodzeniowa może również wiązać się z martwiczym zapaleniem jelit, które może być bardzo groźne i wymaga zwykle antybiotykoterapii oraz dożylnego karmienia, czasem chirurgicznego usunięcia części jelit oraz z retinopatią wcześniaków, czyli zaburzeniem ukrwienia siatkówki.