Sprawdź co powinno wiedzieć każde dziecko – dla swojego bezpieczeństwa

Uczysz swoje dziecko wielu ważnych rzeczy – jak zachowywać się kulturalnie, jak poprawnie wymawiać słowa czy sprzątać po sobie. Ale czy wie ono wszystko to, co jest istotne dla jego bezpieczeństwa? Sprawdź.

bezpieczeństwo dziecka

Uczysz swoje dziecko wielu ważnych rzeczy – jak prawidłowo jeść, jak zachowywać się kulturalnie, jak poprawnie wymawiać słowa, sprzątać po sobie i opanowywać emocje. Ale czy na pewno wie ono wszystko to, co absolutnie najważniejsze? Co jest istotne dla jego bezpieczeństwa? Sprawdź.

Oto kilka ważnych rzeczy, które powinno wiedzieć twoje dziecko. Nawet, jeśli wydaje ci się, że ono to wszystko wie – na wszelki wypadek porozmawiajcie raz jeszcze. Co musi wiedzieć twoja pociecha?

Jak się nazywa i gdzie mieszka.

Większość rodziców zdaje egzamin z uczenia dzieci tego typu danych. Warto jednak wiedzieć, że powinniśmy wpajać maluchowi tę wiedzę już od momentu, w którym zaczyna ono mówić. Nawet niewyraźne: „Ślowaćkiego tsy” będzie bardzo pomocne, jeśli maluch się zgubi.

Cenna wskazówka. Naucz dziecko numeru telefonu do ciebie albo do taty. Wystarczy, że raz dziennie będziecie go powtarzać, a po dwóch tygodniach informacja ta będzie już utrwalona.

Jak wezwać służby ratownicze.

Nieszczęście może zdarzyć się każdemu z nas – o tyle gorzej, jeśli jesteśmy w tym czasie w domu tylko z małym dzieckiem. Wyobraź sobie, że coś się dzieje. Możesz np. zasłabnąć albo nagle zachorować. I w takiej sytuacji twoje dziecko powinno posiadać umiejętność wezwania pogotowia ratunkowego. Ćwiczcie raz na jakiś czas, a jeśli twoja pociecha zna już cyferki – napisz numer 112 w wyraźnym miejscu i wytłumacz dziecku, po co on jest.

Cenna wskazówka. Pokaż dziecku, jak wybrać numer telefonu. To, że potrafi przesuwać paluszkiem po smartfonie i nawet radzi sobie w grach, wcale nie oznacza, że będzie potrafiło zadzwonić!

Uważaj na blokady ekranu w telefonie. Niektórzy tworzą specjalne hasła albo określone sekwencje ruchów – na wypadek zgubienia/kradzieży telefonu i ograniczenia dostępu do treści w komórce. Jeśli też takie coś posiadasz, naucz dziecko odblokowywać telefon.

Mama nie kłamie.

Poza oczywistymi kwestiami autorytetu oraz zaufania, ta wiedza jest potrzebna twojemu dziecku także dla jego bezpieczeństwa. Powtarzaj malcowi, że mama nigdy nie kłamie i rób to regularnie. Nie okłamuj go w żadnej sprawie – np. nie mów, że pobranie krwi nie będzie bolało.

Wiedza ta może przydać się w różnych sytuacjach – np. wtedy, gdy ktoś będzie próbował go wykorzystać i powie, że rozbieranie się jest super. Wtedy – jeśli tylko macie kilka takich rozmów za sobą, istnieje szansa, że twoja dziecko przypomni sobie twoje słowa o tym, że tak nigdy nie wolno robić. Jeśli głęboko wierzy, że mama nie kłamie, to jest szansa, że gwałtownie zaprotestuje.

Cenna wskazówka. Uważaj na to, co mówisz przy dziecku. To niby oczywiste, ale… wpadki się zdarzają. „Mówiłaś cioci, że ma ładne włosy, a teraz mówisz tacie, że są okropne” – to ci nie pomoże w cudowaniu zaufania.

Nie wolno otwierać drzwi obcym.

Oczywiście zanim dziecko nie otworzy drzwi, nie wie, kto za nimi stoi – więc umówcie się, że zawsze, zanim kogoś wpuści, musi zapytać: „kto tam”.

Cenna wskazówkaO tym, że dziecko miało zapytać: „kto tam?” często przypominamy sobie dopiero, gdy otworzy drzwi nieznajomemu. Ignorujemy to, gdy przychodzi babcia, dziadek albo ciocia. To błąd! Zwracaj dziecku uwagę zawsze, gdy ktoś przychodzi, obserwuj, co robi.

Nie wolno podchodzić do obcych psów.

W zeszłym roku w mediach głośno było o kilku pogryzieniach, które dla dzieci skończyły się tragicznie. Dlatego tak ważne jest, aby twoja pociecha doskonale wiedziała, że obce zwierzę może stanowić niebezpieczeństwo. Rozmawiajcie o tym.

Cenna wskazówkaStarszemu dziecku, które w ogóle nie przejmuje się twoimi ostrzeżeniami, możesz pokazać film w Internecie. Nie chodzi oczywiście o filmy grozy! Pokaż mu któryś z tych, na których zabezpieczeni treserzy są atakowani przez zwierzę – oczywiście wybierz łagodny film. Wytłumacz dziecku, że tak zachowują się niektóre zwierzęta, dlatego nigdy nie wolno do nich podchodzić.

Nie wolno otwierać samemu okien lub wychodzić na balkon.

Oczywiście zwłaszcza, jeśli mieszkacie wysoko. Niektórzy polecają, aby dla przykładu wyrzucić z okna jajko i pokazać dziecku, co się z nim dzieje. Do tematu wracaj wielokrotnie, upewniaj się, czy dziecko wie, że nie wolno.

Cenna wskazówka. Warto zaopatrzyć się w klamki okienne z blokadami. Kosztują niewiele, a ich używanie zapewnia bezpieczeństwo, blokada uniemożliwia otwarcie okna przez dziecko.

Nie wolno rozmawiać z obcymi.

Przykładów porwań dzieci mamy aż nadto – a przecież nie wszystkie nagłaśniane są w mediach (Child Alert też istnieje od niedawna). Dlatego często rozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat zakazu rozmów z obcymi i oddalania się z nimi. Nie bój się mówić prawdy w swoich wyjaśnieniach – dziecko musi wiedzieć, że nie wszyscy ludzie są dobrzy i istnieją tacy, którzy robią krzywdę małym dzieciom.

Cenna wskazówka. Utwórz z dzieckiem „hasło”. Np. – pamiętaj, że jeśli wysłałabym kogoś po ciebie, np. na plac zabaw, to powiedziałabym mu hasło „bułka z dżemem”. Jeśli nie zna hasła, to znaczy, że kłamie, a ty uciekaj.

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia