Dowód osobisty dla dziecka – jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka

1 marca zeszłego roku wprowadzono ważne zmiany dotyczące procesu wyrabiania dowodu osobistego dla dziecka – dokumentu niezbędnego, aby podróżować z pociechą po krajach Unii Europejskiej. Sprawdź co trzeba zrobić, aby taki dokument uzyskać?

dowód osobisty dla dziecka

Jeżeli nie wyjeżdżałaś ze swoim dzieckiem za granicę od minimum dwóch lat, to twoja wiedza na temat wyrobienia smykowi niezbędnego do wyjazdu dowodu osobistego może być już nieaktualna. Jeżeli nie wyjeżdżałaś z nim w ogóle, możesz nie znać wielu istotnych szczegółów dotyczących tej całej procedury. Warto zatem zapoznać się z niezbędnymi informacjami na ten temat.

Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka

Przed 2015 rokiem w celu złożenia wniosku o dowód osobisty dla dziecka w urzędzie gminy lub miasta musiało pojawić się oboje rodziców. Po wyżej wspomnianej zmianie jest to już niepotrzebne – wystarczy podpis jednego rodzica na wniosku, aby został on rozpatrzony.

Ważna zmiana dotyczy także obecności dziecka podczas składania wniosku o dowód osobisty – mianowicie, obecnie każde dziecko powyżej 5 roku życia musi być obecne podczas wizyty w urzędzie.

Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Aby wyrobić dziecku dowód osobisty, musimy złożyć wniosek wraz ze zdjęciem dziecka.

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka można pobrać ze strony internetowej urzędu miasta lub gminy , gdy już wypiszesz dokument musisz go dostarczyć do urzędu wraz ze zdjęciem dziecka. Warto wiedzieć, że możliwe jest także wypełnienie wniosku przez internet. Aby jednak taki dokument został rozpatrzony, musimy posiadać profil zaufany na platformie ePUAP (www.epuap.gov.pl) albo bezpieczny podpis elektroniczny.

O ile w przypadku dorosłych wykonanie zdjęcia jest najmniejszym problemem, o tyle z dziećmi sprawa wygląda nieco inaczej. Jeśli smyk jest mały, musisz uzbroić się w cierpliwość podczas próby wykonania fotografii. Wymagania co do zdjęcia są następujące: dziecko musi patrzeć w obiektyw, mieć odsłoniętą twarz skierowaną prosto w stronę aparatu, twarz nie może być przysłonięta – np. włosami, tło musi być jednorodne, bez osób trzecich. Niestety, czasem wykonanie tego właściwie prostego zdjęcia graniczy z cudem – maluch się boi, chce na kolana mamy, płacze albo jest zainteresowane wszystkim, tylko nie spokojnym siedzeniem na krzesełku). Bywa i tak, że konieczne jest nawet wykonanie drugiej próby innego dnia!

Dowód osobisty dla dziecka  - ważne informacje

  • Ważność dowodu osobistego dziecka

Dowód osobisty przyznawany jest na różne okresy, w zależności od wieku dziecka. Jeśli malec nie ukończył jeszcze 5-ciu lat, to jego dowód będzie ważny przez 5 lat. Jeżeli jednak nasza pociecha jest starsza, będzie mogła posługiwać się dokumentem dwa razy dłużej.

  • Odbiór dowodu osobistego dziecka

Dowód osobisty rodzica (do okazania) będzie potrzebny nam nie tylko do złożenia wniosku, ale także do odebrania dokumentu. Warto o tym pamiętać, by nie wybierać się do urzędu ponownie.

  • Czas oczekiwania na dowód osobisty dla dziecka

Od momentu złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku urząd ma 30 dni, aby wydać dowód osobisty dla dziecka. Warto więc pomyśleć o tym znacznie wcześniej, niż dwa tygodnie przed wyjazdem na wakacje ;-). Zapobiegliwi rozpoczynają starania o dowód dla dziecka znacznie wcześniej, nawet pół roku przed wyjazdem – wszystko w ramach twierdzenia „z urzędami różnie bywa”. Trudno odmówić temu słuszności.

  • Dowód osobisty dla dziecka - opłaty

W związku z wyrabianiem dowodu osobistego dla dziecka nie ponosimy żadnych urzędowych opłat. 

fot.
Fotolia