Rymowanki a rozwój dziecka

Czy wiesz, że twoi rodzice, którzy tak chętnie uczyli cię rymowanek, jednocześnie wspierali twój rozwój?

rymowanki dla dzieci

„Idzie rak, nieborak, jak uszczypie, będzie znak!”, „Sroczka kaszkę ważyła, temu dała, temu dała, a temu nic nie dała i frrrrr, poleciała!” – każdy z nas, dorosłych, potrafi wyrecytować te i inne wierszyki nawet obudzony w środku nocy. Na pewno znasz je doskonale z własnego dzieciństwa i kojarzysz z najpiękniejszymi wspomnieniami. Czy jednak wiesz, że twoi rodzice, którzy tak chętnie uczyli cię rymowanek, jednocześnie wspierali twój rozwój?

Rymowanki to doskonałe narzędzie do rozwoju dziecka. Można je wprowadzać już od pierwszych tygodni życia maluszka i stosować… aż do momentu, gdy usłyszymy „Mamo, daj spokój, nie jestem dzieckiem!” ;-). Dowiedz się, jak rymowanki wspierają rozwój dzieci, które z nich służą do zadań specjalnych i jak zachęcić dziecko do wspólnej zabawy.

Rymowanki a rozwój niemowlęcia

Z rymowankami nie trzeba czekać, aż dziecko zacznie mówić i powtarzać z nami kolejne słowa wersów. Niemówiące jeszcze dziecko także bardzo wyraźnie da nam do zrozumienia, że jest zachwycone tego typu zabawą. Jednak warto wiedzieć, że oprócz zachwytu i radości smyka, „fundujemy” mu całą masę korzyści rozwojowych:

  • Łatwiejsze nawiązanie więzi

Trudno nawiązać więź z kilkutygodniowym dzieckiem, dlatego na każdy jego uśmiech reagujemy wręcz euforycznie. Gdy regularnie zaczniemy powtarzać mu jedną, krótką rymowankę istnieje większe prawdopodobieństwo, że zobaczymy ten uśmiech… częściej. Wszystko z powodu rozpoznawania przez dziecko zabawy i naszych słów.

  • Rozwój emocjonalny

Niemowlę, do którego rymujemy, uczy się rozpoznawania emocji – mama w danym fragmencie rymowanki robi zdziwioną minę, ale… to nic złego, wręcz przeciwnie. Po wielu powtórzeniach dziecko doskonale wie, co za chwilę nastąpi, rodzi się oczekiwanie i radość.

  • Skupienie uwagi

Trudno „namówić” trzymiesięczne dziecko do dłuższego skupienia uwagi. Rymowanki ułatwiają to zadanie. O ile parolatki szybko się nudzą znanymi zabawami, o tyle dla niemowlęcia to, co bardziej przewidywalne, jest mile widziane. Stąd też ciągły zachwyt i wielkie skupienie uwagi nad słowami, które maleństwo słyszało już przecież setki razy.

Rymowanki a rozwój malucha

Dla dzieci powyżej pierwszego roku życia taka forma zabawy ma ogromne znaczenie i wpływa na jeszcze więcej dziedzin rozwoju. Dlaczego warto zasypywać dziecko rymowanymi wierszykami?

  • Rozwój mowy

Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Im częściej coś powtarzamy i im bardziej trwały jest ślad w pamięci dziecka, tym łatwiej jest mu zrobić, a w tym przypadku powiedzieć to samo co mama albo tata. Duża ilość rymowanek to łatwiejszy i szybszy rozwój mowy.

  • Lepsza pamięć

Nic nie ułatwia przyswajania wiedzy bardziej, niż zabawowa forma i regularne powtarzanie. Dlatego właśnie rymowanki wykorzystywane są także przez pedagogów w szkole. Nie musicie jednak czekać tak długo. Pamięć warto stymulować nawet u roczniaka.

  • Więź emocjonalna

Rymowanki to nie tylko puste słowa bez emocji. To także świetna zabawa, często połączona z łaskotaniem, ćwiczeniami ruchowymi, symbolami. To sposób na stworzenie miłych wieczornych rytuałów i pięknych wspomnień – a wszystko to razem przyczynia się do nawiązania wspaniałej więzi z rodzicami i buduje poczucie bezpieczeństwa u malca.

Rymowanki do zadań specjalnych

Oprócz tych wszystkich, bez wątpienia ważnych, korzyści, rymowanki mogą posiadać także „funkcje specjalne”. To właśnie taką formę zabawy szczególnie często wykorzystują logopedzi, wplatając w rymowanki słowa ćwiczące poprawną wymowę. Nie trzeba jednak mieć wykształcenia pedagogicznego, aby pomóc malcowi w ćwiczenia poprawnej wymowy – pozycji książkowych z terapeutycznymi wierszykami jest na rynku całe mnóstwo.

Rymowane wierszyki świetnie sprawdzają się także w przypadku ułatwienia dziecku przyswojenia pewnych treści przydatnych w szkole. Przykładem może być rymowanka: „Prosiła babka Tadka, daj kawałek gnatka. Jeszcze więcej chrzanu!” Zbiór pierwszych liter każdego ze słów rymowanki to te, po których piszemy „rz”. Zapamiętanie jest banalnie proste i ułatwia dziecku naukę.

Jak rymować?

Uczenie dziecka rymowanek nie musi i nie powinno opierać się tylko na powtarzaniu słów. Warto połączyć dobre z… jeszcze lepszym i postawić na wspieranie także innych sfer rozwoju. Możemy na przykład wymyślić cały układ choreograficzny do rymowanki i tańczyć razem z dzieckiem albo okrasić rymowankę całą masą zabawnych gestów.

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia