10 powodów, dla których warto podróżować nawet z małym dzieckiem!

Kiedy pojawia się dziecko, zmienia się wszystko – często także kwestia podejścia do wakacji. Wielu rodziców rezygnuje z wyjazdów z powodu różnych obaw, jednak często… zupełnie niesłusznie. Istnieje aż dziesięć powodów, dla których warto podróżować nawet z małym dzieckiem!
podróże z dziećmi

1. Otoczenie jest dla maluszka interesujące.

Rodzice małych dzieci często boją się wyjazdów z uwagi na potencjalne marudzenie szkraba. Jak się jednak często okazuje, nowe okoliczności i tereny tak zajmują dziecko, że zapomina o całym świecie – w tym także o marudzeniu wink Już nawet kilkumiesięczny bobas zwraca uwagę na to, co dzieje się wokół niego i jest bardzo zainteresowany wszystkim, co nowe.

2. Odpoczywają rodzice – dzięki zmianie otoczenia.

W szczególności dotyczy się to mam, które źle czują się z powodu nieustannej monotonii pt. „dziecko – zakupy –  gotowanie - sprzątanie”. Krótka odmiana jest jak powiew świeżego powietrza i łatwiej wówczas opanować irytację czy zmęczenie, które towarzyszą nam na co dzień. Oderwanie się od domu i monotonii jest po prostu przyjemne dla całej rodziny.

3. W dziecku rozbudza się ciekawość świata.

To nic, że nie zapamięta. To nic, że niewiele rozumie! Widzi, obserwuje i przyzwyczaja się do różnorodności. Im więcej będziecie podróżować, tym bardziej rozbudzicie w swoim maluchu ciekawość świata.

4. Podróże to dla malucha wielka frajda, a jej obserwowanie jest frajdą… dla rodziców.

Nie ma nic piękniejszego niż euforia małego dziecka. Piękna, czysta radość, zachwyt i zdumienie będą wam towarzyszyć w wielu sytuacjach. Choćby lot samolotem – na wielu z nas nie robi już wrażenia, ale otwarta ze zdumienia buzia maluszka pozwala rodzicom się rozluźnić i dostrzec to, czego sami już nie widzimy. I tak z drugiej strony – cudownie jest być tym, który pokazuje nowości smiley.

5. Podróże z dzieckiem to cenne doświadczenie.

No cóż, powiedzmy sobie szczerze – nie obejdzie się bez wpadek. Być może czegoś nie dopilnujecie, o czymś zapomnicie, być może nie zwrócicie uwagi na objawy zmęczenia u dziecka albo okaże się, że absolutnie nie jest gotowe na długą jazdę samochodem. To wszystko jest dla was cennym doświadczeniem. Z każdym kolejnym wyjazdem będziecie bogatsi w wiedzę i bardziej zabezpieczeni. Po kilku wakacyjnych sezonach wyjazd z dzieckiem (a nawet i jego młodszym rodzeństwem) nie będzie już budził waszych najmniejszych obaw.

6. Podróże z dzieckiem to spędzanie czasu NAPRAWDĘ razem.

Często tylko wydaje nam się, że spędzamy czas z dzieckiem – tak naprawdę robimy obiad, zerkamy na tv, rozmawiamy przez telefon, robimy zakupy… Wakacyjna podróż to czas, który przeznaczycie w 100% dla was. Żadnego pośpiechu, mniej obowiązków, zero komputera – sama przyjemność.

7. Dziecko oswaja się z innymi kulturami.

O tolerancji i różnorodności możemy sporo mówić, ale tak naprawdę ważne jest, abyśmy je pokazywali. Nic nie nadaje się do tego bardziej niż wakacje w odległym zakątku ziemi. Jeżeli więc zastanawiacie się, czy tak daleki wyjazd to dobry pomysł, to macie już co najmniej jeden dobry powód, by jechać smiley.

8. Wyjazd to dla dziecka szkoła nowych smaków.

To bardzo ciekawe, że wiele dzieci nie ma ochoty na domowe specjały, za to w podróży zajada się najróżniejszymi smakołykami. Nowe, typowe dla danego regionu warzywa? Nie zdziw się, gdy twój mały niejadek z chęcią po nie sięgnie. Tak działa magia nowości i ciekawości wink.

9. Dziecko przyzwyczaja się do zmian.

Lęk separacyjny, strach przed obcymi ludźmi, płacz w nowym otoczeniu – niemal każdy rodzic małego dziecka zna to aż za dobrze. Warto zatem wiedzieć, że rodzinne wyjazdy sprawiają, że dziecko przyzwyczaja się do zmian i przestaje reagować na nie negatywnie. Zauważa, że nie dzieje się nic złego – to pierwszy krok do wspomnianej już, ważnej ciekawości świata!

10. Znowu zatęsknicie za domem!

Czasami jest tak, że mamy swoich czterech ścian… po dziurki w nosie. Wszystkie dni wydają się być takie same, mieszkanie jest jak więzienie, dobija monotonia. I nawet, gdy nie dzieje się nic złego, jest nam… źle. Wyjazd z małym dzieckiem to idealny sposób na to, by wrócić do swojej codzienności z wielką przyjemnością smiley.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Adobe Stock