Znaki zodiaku a mocne i słabsze strony dziecka – poznaj je i wspieraj pociechę w rozwoju!

Niektórzy wierzą w horoskopy i „moce” znaków zodiaku, inni niekoniecznie – ale wszyscy z ciekawością czytamy na ten temat :)! Sprawdź, choćby dla zabawy, czy zgadzasz się z opisem charakteru twojej pociechy według znaków zodiaku i dowiedz się, jak możesz wspierać jej słabsze, ale i mocniejsze strony.
znaki zodiaku a umiejętności

Baran (21.03 – 19.04)

Odważne, samodzielne i pewne siebie, ale przy tym zwyczajnie urocze i serdeczne – to najprostsza charakterystyka małych „baranków”. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki spod tego znaku lubią przewodzić i mają ku temu naturalny dar.

 • Mocna strona: odwaga i samodzielność. Wspieraj je, dając dziecku wciąż nowe wyzwania – dobrym pomysłem są zajęcia dodatkowe. Na pewno sobie poradzi!
 • Słaba strona: czasem zbyt duża pewność siebie, co prowadzi do konfliktów z rówieśnikami. Naucz dziecko przegrywać, często grając z nim w gry planszowe i tłumacz, że czasem po prostu warto ustąpić, bo przyjaźń jest ważniejsza.

Byk (20.04 – 22.05)

Dzieci spod znaku byka bardzo łatwo dopasowują się do zmian – to zwykle maluchy, które jako pierwsze przestają płakać w trakcie adaptacji w przedszkolu. Jednocześnie są niesłychanie wrażliwe, wiele analizują i przeżywają mocno konflikty. Są także – jak to przystało na byki, bardzo uparte.

 • Mocna strona: smykałka do zajęć artystycznych oraz muzyki. Koniecznie zapisz malucha na zajęcia z plastyki albo po prostu do szkoły muzycznej. Dzieci spod znaku byka często mają piękny głos!
 • Słaba strona: Z uwagi na upór malucha musisz znaleźć własny sposób na przekonanie go do wielu spraw. Lepiej wyjdziesz na tym sprytem – nakazy są w tym przypadku dość nieskuteczne smiley.

Bliźnięta (23.05 – 21.06)

W przypadku Bliźniąt wiele zależy od płci. Dziewczynki to prawdziwe dusze towarzystwa i małe, słodkie pomocnice mamusi, które bardzo rzadko kapryszą i uwielbiają przebywać wśród ludzi. Chłopcy wyznaczają się dużą inteligencją – często przodują w przedszkolu lub klasie także pod względem umiejętności, ale są też nieco kapryśni. A już niezależnie od płci, głowy Bliźniąt są zawsze przepełnione pomysłami (co nie zawsze jest dobre dla rodziców czy mieszkania).

 • Mocna strona: inteligencja i łatwość uczenia się. Bez problemu nauczysz dziecko czytać już przed rozpoczęciem szkoły.
 • Słabe strony: Maruderstwo w przypadku nudy. To dzieci, które broją, kiedy nie mają co robić – zawsze mniej w zanadrzu jakiś pomysł na zabawę!

Rak (22.06 – 22.07)

Wrażliwe, uprzejme, ale też bojaźliwe i nieprzepadające za zmianami – takie są małe raczki. To dzieci, które nie będą pierwsze podejmowały prób kontaktu z innymi maluchami i często wtulają się w maminą spódnicę. Lubią spokój, swój dom i pokój, są miłe, życzliwe i niekonfliktowe.

 • Mocna strona: lojalność i przywiązanie. Gdy twoje dziecko znajdzie już przyjaciela, zadbaj o regularny kontakt malców – dla twojego raczka jest to niezwykle ważne.
 • Słaba strona: płaczliwość i brak pewności siebie. Koniecznie wspieraj dziecko, mów mu, jakie jest dobre, ważne i kochane, a gdy trzeba – zawsze przytul i utul smutki. Adaptacja do przedszkola musi trochę trwać, stopniowo wydłużaj czas spędzany przez dziecko w placówce!

Lew (23.07 – 23.08)

Małe lwiątko bez problemu zjednuje sobie przyjaciół – wszystko dzięki wiecznemu uśmiechowi na twarzy i radości z życia. Jednocześnie, jak przystało na króla, czasem jego ego przybiera zdecydowanie zbyt duże rozmiary, przez co dyskusje z nim stają się długie… i kłótliwe.

 • Mocna strona: Pewność siebie i towarzyskość. Dbaj o to, by dziecko miało regularny kontakt z rówieśnikami – bez tego będzie nieszczęśliwe!
 • Słaba strona: Wspomniane ego. Gdy zauważysz, że twojemu dziecku przydałoby się nieco skromności, popracuj z nim. Ale nie zapominaj pochwalić, gdy na to zasłuży!

Panna (24.08 – 22.09)

Gdy twoje dziecko pójdzie do przedszkola, zamiast natychmiast rzucić się w wir zabawy, będzie w skupieniu obserwowało otoczenie – to niemal pewne! Panny to bowiem dzieci dość poważne, raczej ostrożne w kontaktach i bardzo inteligentne. Nie przepadają za zabawami ruchowymi – wolą coś spokojnego, co pozwoli im się skupić.

 • Mocna strona: Duża odpowiedzialność, jak na swój wiek. Dziecko spod znaku panny może otrzymać sporo obowiązków i na pewno się z nich wywiąże.
 • Słaba strona: Tendencja do izolowania się i czasami… przemądrzałość. Dbaj o to, by dziecko spędzało czas z rówieśnikami i chwal tylko, gdy naprawdę zasłuży wink.

Waga (23.09 – 22.10)

Powiedzmy to sobie wprost – małe wagi są uwielbiane. To spokojne, radosne dzieci, z którymi po prostu niemal zawsze można się dogadać. Jednocześnie to smyki bardzo towarzyskie – nie cierpią izolacji, czasem lubią dawać prawdziwy popis i usłyszeć miłe słówko na swój temat.

 • Mocna strona: towarzyskość i bezkonfliktowość. Nie odwlekaj wysłania malca do przedszkola – będzie zachwycony!
 • Słaba strona: uleganie innym. Mała waga bezrefleksyjnie przyłączy się nawet do niebezpiecznej zabawy, o ile sprawi ona radość. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, że czasami warto powiedzieć: „nie!”

Skorpion (23.10 – 21.11)

Ty swoje, ono swoje – cóż, skorpion rzadko bywa posłuszny. To bardzo inteligentne dziecko, które porusza się własny drogami i musisz znaleźć sposób, by do niego dotrzeć. Nie domagają się głośno czułości, ale to nieprawda, że jej nie potrzebują – małe skorpionki to tak naprawdę bardzo wrażliwe dzieci!

 • Mocna strona: spryt i przedsiębiorczość. To dziecko, które zawsze sobie poradzi – a już na pewno z twoimi delikatnymi wskazówkami.
 • Słaba strona: Zazdrość o sukcesy innych dzieci i nieumiejętność przegrywania. Koniecznie nad tym pracujcie i dużo rozmawiajcie.

Strzelec (22.11 – 21.12)

Szczęśliwe, beztroskie i nieco lekkomyślne – dziecko spod znaku strzelca jest niesamowicie optymistyczne, szybko zapomina o problemach, ale także… o zadaniach. Świetnie dogaduje się z rówieśnikami, ale może mieć problemy ze skupieniem się na tym, o czym mówi mama. Ma przecież tyle na głowie!

 • Mocna strona: Wieczny optymizm – mały strzelec nie będzie się długo smucił. Gdy zauważył, ze jest przygnębiony, oznacza to, że stało się coś poważniejszego – pomóż mu wrócić do równowagi.
 • Słaba strona: Osłabiona koncentracja uwagi. Zanim dziecko pójdzie do szkoły, ćwiczcie pracę nad zeszytami – w przeciwnym razie malec może mieć drobne kłopoty.

Koziorożec (22.12 – 19.01)

„Mały dorosły!” – tak często określa się dzieci spod znaku koziorożca. To prawda – smyki urodzone na przełomie grudnia i stycznia są nie tylko poważne, ale i skupione. Nie im w głowie psoty i szaleństwa aż do spoconej koszulki. Mogą sprawiać wrażenie mało uczuciowych, ale bardzo potrzebują zapewnień o miłości.

 • Mocna strona: Pracowitość i sumienność – jeśli twoje dziecko będzie miało problem w szkole, to raczej z powodu zbyt krótkiego czasu na napisanie wszystkiego na kartkówce!
 • Słaba strona: Izolowanie się. Dbaj o to, by malec miał kontakt z kolegami i koleżankami – wyjdzie mu to na dobre.

Wodnik (20.01 – 18.02)

Małe wodniki zawsze wyróżniają się na tle innych. Interesują się wszystkim, co nowe, są przenikliwe i inteligentne, ale też czasami… kapryśne. Nienawidzą nudy i bardzo często wybrzydzają przy jedzeniu – wolą bujać w obłokach!

 • Mocna strona: Wodnik to dziecko, które uwielbia odkrywać świat. Zainteresuj je czytaniem, a błyskawicznie je pokocha – zwłaszcza, gdy będzie mógł czytać o rekinach, robaczkach czy przygodach.
 • Słaba strona: Niechęć do respektowania zakazów. Tłumacz i pamiętaj o konsekwencji.

Ryby (19.02 – 20.03)

Trudno o dziecko bardziej ambitne, niż to spod znaku ryb. Małe rybki są wrażliwe, kierują się intuicją i świetnie się bawią w dobrze znanym sobie środowisku – w nowym za to milczą… jak ryba. Spokojnie przyzwyczajaj takie dziecko do zmian, bo generalnie za nimi nie przepada.

 • Mocna strona: inteligencja i upór w dążeniu do celu – koniecznie wybierzcie jakieś zajęcia dodatkowe, a twoje dziecko szybko zacznie osiągać sukcesy.
 • Słaba strona: Nieumiejętność przegrywania. Popracujcie nad tym wspólnie.
Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia