Karta EKUZ dla dziecka. Dlaczego trzeba ją wyrobić jadąc na wakacje z dzieckiem

Jeśli wybierasz się wraz z rodziną na zagraniczne wakacje, to do listy niezbędnych przed wyjazdem spraw do załatwienia koniecznie dopisz „wyrobienie kart EKUZ”. Czym jest karta EKUZ, w czym może wam pomóc i gdzie można z niej skorzystać?

karta ekuz dla dziecka

Co to jest karta EKUZ?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to karta, która umożliwia skorzystanie z bezpłatnej opieki medycznej w publicznych placówkach za granicą naszego kraju. Będzie przydatna w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, we Włoszech, w Anglii, na Węgrzech, w Szwecji, Słowenii, Słowacji, Rumunii, Portugalii, w Niemczech, na Malcie, w Łotwie, w Luksemburgu, na Litwie, w Irlandii, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Francji, Finlandii, Estonii, Danii, Czechach, na Cyprze, w Bułgarii, Belgii oraz Austrii.

Uwaga! Warto pamiętać, że dysponując kartą EKUZ, masz prawo tylko do takich zabiegów i badań, które są bezpłatne dla mieszkańców tego kraju. Innymi słowy, jeśli prześwietlenie klatki piersiowej w Danii (hipotetyczny przykład) nie jest refundowane dla Duńczyków, to ty również – mimo posiadania karty EKUZ, będziesz musiał/-a za takie badanie zapłacić.

Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że każdy członek rodziny musi mieć swoją kartę EKUZ. Oznacza to, że jeśli jedziecie w komplecie: dwoje dzieci i dwoje dorosłych, to potrzebujecie aż czterech kart.

Aby karta EKUZ została wydana, musicie wypełnić wniosek i złożyć go osobiście w wojewódzkim oddziale NFZ lub w jednej z delegatur NFZ. Albo go po prostu przesłać pocztą lub e-mailem. Jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku osobiście, to pamiętaj, że dziecko nie musi być przy tym obecne.

Wniosek o wydanie turystycznej karty EKUZ dla dziecka

Wniosek należy pobrać ze strony www.nfz.gov.pl. Nie zapominaj, że istnieją dwa rodzaje wniosku – jeden obejmuje wyjazdy turystyczne, drugi pracownicze. Właściwy dokument (turystyczny) znajdziesz pod adresem:

http://nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/zalatw_sprawe_krok_po_kroku/ekuz/nowe_po_tekst_jedn._581/2018/wniosek_ekuz_pobyt.pdf

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Karta może mieć różny okres ważności. Emeryt otrzyma kartę na 5 lat, właściciel firmy albo osoba zatrudniona na 36 miesięcy, dziecko na 18 miesięcy, a osoba bezrobotna, zarejestrowana w Urzędzie Pracy, tylko na 2 miesiące.

Jak skorzystać z karty EKUZ?

Jeśli źle się czujesz albo twoje dziecko zachorowało, najpierw zadzwoń do wybranej placówki medycznej i dowiedz się, czy działa ona w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Następnie, już podczas rejestracji, pokaż kartę EKUZ osoby, która ma korzystać z danej usługi.

Czy za kartę EKUZ należy płacić?

Zarówno złożenie wniosku, jak i wydanie karty jest darmowe.

Czy do wniosku należy dołączyć fotografię?

Nie, nie jest to potrzebne. Na karcie EKUZ nie ma miejsca na fotografię.

Dodatkowe wakacyjne ubezpieczenie medyczne – czy warto?

Wielu rodziców zastanawia się, czy w związku z wyrobieniem karty EKUZ warto kupować dodatkowe ubezpieczenie. Doświadczeni turyści podkreślają, że jak najbardziej tak. Wiele usług – jak choćby transport pacjenta do kraju, nie jest refundowanych przez państwo. Co więcej, w wielu małych miejscowościach turystycznych działa tylko prywatna opieka medyczna. Karta EKUZ będzie w takim przypadku zupełnie bezużyteczna.

Prywatne ubezpieczenie nie musi być bardzo drogie – ceny zaczynają się już od około 2 złotych za dzień. Jeśli więc kupimy takie ubezpieczenie, a dodatkowo wyrobimy kartę EKUZ, z pewnością będziemy mogli spać spokojniej.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia