Niebezpieczne zestawy do makijażu dla dziewczynek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że na rynku mogą znajdować się wyprodukowane w Chinach niebezpieczne zestawy do makijażu dla dziewczynek.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że na rynku mogą znajdować się wyprodukowane w Chinach niebezpieczne zestawy do makijażu dla dziewczynek.

Zestawy oferowane są w opakowaniach o pięciu różnych kształtach – ryby, psa, kota, serc i muszli. Pod przezroczystą przykrywką znajdują się kolorowe cienie do powiek, róż, szminka i aplikator. Z wyglądu przypominający zabawkę zestaw, jest w istocie kosmetykiem, gdyż wszystkie jego elementy posiadają cechy użytkowe takie jak kosmetyki kolorowe przeznaczone dla dorosłych.

Ryzyko związane z używaniem tego zestawu związane jest z obecnością ołowiu i chromu w zielonym cieniu. Są to pierwiastki, które znajdują się na liście substancji niedozwolonych do stosowania w kosmetykach.

Polski dystrybutor, który – zgodnie z informacją otrzymaną przez UOKiK - wprowadził 3840 zestawów wycofuje produkt z obrotu. Akcji podlegają zestawy we wszystkich kształtach, chociaż zestaw w kształcie muszli nie zawiera zielonego cienia. Z informacji przekazanych do UOKiK wynika ponadto, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy wprowadzali zestaw do obrotu, zostali poinformowani o zagrożeniu i konieczności zwrócenia go do dystrybutora.

Konsumenci posiadający taki produkt mogą zwrócić się do sprzedawcy, od którego go nabyli.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o ryzyku związanym ze stosowaniem zestawu do makijażu Komisję Europejską oraz inne kraje członkowskie, za pośrednictwem systemu szybkiego informowania o produktach niebezpiecznych RAPEX.

Źródło: UOKiK 2007-08-10