Szkodliwe chemikalia w dziecięcych kosmetykach

Groźne dla zdrowia ftalany obecne w kosmetykach do pielęgnacji maluchów - w szamponach, lotionach i zasypkach, przenikają do organizmów dzieci - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Pediatrics".

kosmetyki dla dzieci
Groźne dla zdrowia ftalany obecne w kosmetykach do pielęgnacji maluchów - w szamponach, lotionach i zasypkach, przenikają do organizmów dzieci - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Pediatrics".

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to jest niepokojące, gdyż - jak dowodzą wcześniejsze badania - ftalany mogą powodować zaburzenia hormonalne i zakłócać rozwój płciowy. Ponadto mogą uszkadzać wątrobę oraz nerki i wywoływać reakcje alergiczne. Podejrzewa się je nawet o działanie rakotwórcze.

Ftalany są stosowane przy produkcji różnego rodzaju tworzyw sztucznych, substancji ułatwiających smarowanie, w stabilizatorach zapachów, rozpuszczalnikach oraz w farbach i lakierach. Obecne są praktyczne wszędzie - w zabawkach, podłogach winylowych, sprzęcie medycznym oraz w kosmetykach, również dziecięcych, czy folii do pakowania żywności.

Dr Sheela Sathyanarayana, pediatra z Uniwersytetu Stanu Waszyngton w Seattle wraz ze współpracownikami zmierzyła poziom 9 różnych ftalanów w próbkach moczu z pieluch 163 dzieci w wieku od 2 do 28 miesięcy. Matki maluchów wypełniały ankiety na temat produktów, których użyły do pielęgnacji swoich pociech w ciągu doby poprzedzającej zebranie moczu.

Okazało się, że we wszystkich próbkach obecny był przynajmniej jeden związek z grupy ftalanów, a 81 proc. próbek zawierało ich 7 lub więcej.

Stosowanie lotionów narażało dzieci na kontakt z ftalanem monoetylu (MEP) i monometylu (MMP), zasypek - z ftalanem monoizobutylu (MIBP), a szamponów - z ftalanem monometylu. Im więcej produktów pielęgnacyjnych stosowały matki tym więcej ftalanów było obecnych w organizmie dziecka.

Ftalany były absorbowane przede wszystkim przez młodsze dzieci (poniżej 8 miesiąca życia), które - zdaniem autorów raportu - mogą być bardziej wrażliwe na toksyczne działanie tych związków, przede wszystkim dlatego, że ich układ odpornościowy oraz endokrynny nie są jeszcze dobrze rozwinięte.

"Jeśli rodzice chcą ograniczyć kontakt swoich dzieci z ftalanami powinni oszczędnie stosować lotiony, szampony i zasypki; chyba że istnieją jakieś istotne medyczne przesłanki do ich używania" - radzi dr Sathyanarayana.

Kwestia toksyczności ftalanów jest od dawna przedmiotem dyskusji wśród naukowców i producentów. Ze względu na dużą toksyczność niektórych ftalanów w 2005 roku Unia Europejska uchwaliła dyrektywę zakazującą stosowania 6 z nich w zabawkach i artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci.

W USA przepisy dotyczące używania tych związków są mniej restrykcyjne. Obecnie amerykańscy producenci nie mają nawet obowiązku zamieszczać informacji na temat zawartości ftalanów w danym produkcie. JJJ


PAP - Nauka w Polsce / 2008-02-09

fot.
Fotolia