Mattel wycofuje kolejne zabawki

Największy na świecie producent zabawek, firma Mattel, ze względów bezpieczeństwa wycofuje 155 tysięcy zabawek wyprodukowanych w Meksyku - podał przedstawiciel Mattela.

Największy na świecie producent zabawek, firma Mattel, ze względów bezpieczeństwa wycofuje 155 tysięcy zabawek wyprodukowanych w Meksyku - podał przedstawiciel Mattela.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdził, że w Europie wycofano ze sprzedaży około 17 tys. zabawek, które miały łatwo odłączane zbyt małe części. Zabawki takie są niedopuszczalne dla małych dzieci ze względu na ryzyko połknięcia lub zadławienia się elementem zabawki przez dziecko.

W Wielkiej Brytanii i Irlandii wycofano około 7000 takich zabawek, we Włoszech - 4900, tyle samo w Niemczech i 394 w Austrii.

Wycofywane zabawki należą do serii "Laugh and Learn and Learning Kitchen Toys".

W ostatnich czterech miesiącach ze względu na niebezpieczne związki chemiczne, m.in. ołowiu, wycofano na całym świecie ze sprzedaży miliony wyprodukowanych w Chinach zabawek, w tym około 21 mln zabawek firmy Mattel.

Władze w Europie i Stanach Zjednoczonych przeprowadzają obecnie gruntowny przegląd zasad bezpieczeństwa w odniesieniu do zabawek.

Unijna komisarz ds. ochrony konsumentów Meglena Kunewa z komisarzem ds. przedsiębiorczości Guenterem Verheugenem w czwartek udaje się do USA na rozmowy w tej kwestii.

Unia Europejska zamierza przedstawić w styczniu nowe reguły dotyczące bezpiecznych zabawek, ale zarówno w Europie jak i USA pojawiają się głosy, by nałożyć embargo na zabawki produkowane w Chinach.

Kunewa zagroziła takim embargiem, o ile nie zadowoli jej raport, jaki w przyszłym tygodniu mają przedłożyć chińskie władze.

We wrześniu niemieckie ministerstwo gospodarki domagało się od Komisji Europejskiej zaostrzenia unijnych przepisów dotyczących kontroli importowanych zabawek i zaproponowało wprowadzenie "obowiązkowej kontroli" zabawek sprowadzanych spoza Unii.

źródło: PAP / 06.11.2007