"Inna" polityka prorodzina w Indiach.

Pary małżeńskie, które w dwa lata po ślubie nie doczekały się dziecka, będą mogły liczyć na płatny "powtórny miesiąc miodowy".
Pary małżeńskie, które w dwa lata po ślubie nie doczekały się dziecka, będą mogły liczyć na płatny "powtórny miesiąc miodowy". Polityka prorodzina w Indiach

Pary małżeńskie, które w dwa lata po ślubie nie doczekały się dziecka, będą mogły liczyć na płatny "powtórny miesiąc miodowy". Rozwiązanie takie wprowadzane jest w okręgu Satara w indyjskim stanie Maharasztra - poinformowały lokalne władze.
"Miodowym pakietem" władze chcą przekonać małżeństwa, zwłaszcza z biednych rodzin, do późniejszego zachodzenia w ciążę, by w ten sposób trochę ograniczyć przyrost naturalny - powiedział V.H. Mohite z okręgowego wydziału zdrowia.

Małżeństwo, które zdecyduje się na pierwsze dziecko dopiero w dwa lata po ślubie, może dostać pięć tysięcy rupii (101 euro), a jeśli urodzenie dziecka odłożone zostanie na trzy lata po ślubie, nagrodą będzie 7500 rupii (152 euro) - powiedział. Plan ten lansowany jest jako możliwość przeżycia "ponownego miesiąca miodowego".

Program zostanie wprowadzony w okręgu Satara, zamieszkanym przez niemal trzy miliony ludzi, 15 sierpnia - w obchodzone tego dnia w Indiach Święto Niepodległości.

Według Mohite nawet jeśli do programu zgłosi się 20 procent małżeństw, oznacza to późniejsze narodziny pięciu tysięcy dzieci.

W Satarze zawieranych jest co roku prawie 25 tysięcy małżeństw i 85 procent młodych żon zachodzi w ciążę w pierwszym roku małżeństwa - wynika ze statystyk.

Aby zakwalifikować się do programu, małżonkowie muszą zarejestrować się w lokalnym ośrodku zdrowia i zgłaszać się co kwartał. - Będziemy im mówić, jak ważne jest, aby mieć tylko jedno dziecko i o potrzebie zdrowej diety i dobrego wykształcenia - powiedział Mohite.

Indie, których ludność wynosi blisko 1,1 mld, mogą do roku 2050 prześcignąć Chiny, które są najludniejszym krajem świata.

Źródło: PAP Nauka w Polsce 13.08.2007